REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Šedá se řadí mezi hlavní neutrály. Sama o sobě je nudná, konzervativní, ale také důstojná a elegantní. Nevzbuzuje žádné velké emoce, obecně je spojována s něčím nečistým, špinavým, chudobou, pokorou, omezováním a nejistotou. V interiérech je však velmi oblíbená pro svou nadčasovost a možnosti kombinování. Tlumí, vyrovnává a vnáší klid k sytým a výrazným odstínům. Hodí se i ke dřevu a pastelovým barvám. Je to jedna z nejvíce univerzálních barev, na které nejsou nečistoty téměř vidět.

Věděli jste, že lidé, kteří mají nudnou práci a navíc pracují v místnosti vymalované šedou barvou, podávají dlouhodobě nižší výkon, než jejich kolegové na barevně lépe řešeném pracovišti? Šedá navíc může ve velké míře vyvolat i deprese!

Šedá a její variace

Betonová

Tento odstín je chladný, ani světlý ani tmavý. Je to opravdový neutrál! Dobře se však kombinuje se sytými barvami jako je žlutá či oranžová a výraznými dřevy.

Popelavá

Tato barva je teplejší a světlejší. Dodá eleganci a šmrnc a lze ji použít jak do čisté moderny, tak do romantických interiérů. Skvěle si rozumí s pastelovými barvami, krémovou i béžovou. Vytvořit tak můžete velmi zajímavou základnu.


Lišejníková

Tato šedá se přibližuje zelené. Je velmi zajímavá a originální. Dobře si rozumí se dřevem, kamenem i výraznými barvami. Pozor dejte na její sytost, tmavá varianta může být příliš ponurá.

Granitová

Velmi tmavá, přesto teplá varianta šedé potřebuje v interiéru rozjasnit světlými odstíny. Není vhodná na velké plochy do tmavých místností. Skvěle však zapadne do prostorného a dobře osvětleného obývacího pokoje.

Břidlicová

Nejtmavší varianta šedé s příchutí modré barvy je v interiérech opravdu výjimečná. Hodí se spíše na doplňky nebo speciální prostory než do obytného prostoru. V případě použití pravé břidlice to ovšem neplatí, ta je vhodná i sem! Pozor jen na množství - tmavá barva až do černa pohltí mnoho světla.

Stříbrná

Mezi šedé můžeme řadit i stříbrnou, která se objevuje nejen na doplňcích, ale také na tapetách či na dekorativní výmalbě. Může působit industriálně, ale i romanticky. Záleží na konkrétním provedení a kontextu.

Barevné kombinace se šedou

Šedá a žlutá

Tato dvojka je velmi oblíbená. Je hravá, rafinovaná a vypadá zajímavě. Když zkombinujete velmi světlou žlutou se stejně sytou šedou, můžete je dát do obývacího pokoje i kuchyně. V sytém podání je skvělou volbou do studentských - chlapeckých pokojů.

Šedá a červená

Výrazná červená s šedou je velmi kontrastní a ostrá. Pokud je ale červená tmavá až do vínova, získáte velmi elegantní vzhled. Šedá může být v tomto případě velmi světlá popelavá i tmavší - dle velikosti plochy a místnosti.

Šedá a růžová

Když přidáte k betonové šedé jemnou pleťově růžovou, dostanete skvělé duo vhodné jak do obývacích pokojů, ložnic i hal. Tato volba je moderní, avšak útulná a lahodí oku. Také se skvěle hodí do hotelových pokojů, kaváren a cukráren.

Šedá a fialová

Extravagantní fialová a temná šedá vytvoří opravdu netradiční atmosféru. Když budou obě barvy velmi světlé, zapadnou bezvadně do ložnic a dívčích pokojů. V sytém a tmavém podání nejsou do privátních interiérů příliš vhodné. Hodí se však do barů apod.

Šedá a modrá

Pokud chcete vytvořit pánský pokoj, zapřemýšlejte o této kombinaci. Námořnická modrá nebo inkoustová pěkně vynikne vedle různých odstínů šedi. Pokud přidáte další doplňkovou barvu (např. fuchsiovou), bude volba dobrá i do obývacích pokojů či ložnic.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Teorie barev, míchání a modely barev

Teorie barev, míchání a modely barev

Z fyzikálního hlediska je barva označení vlnové délky viditelného světla. Barevné vidění lidského oka umožňují receptory zvané čípky. Lidské oko má čípky trojího druhu, citlivé na tři základní barvy - červenou, zelenou a modrou (R, G, B). Detailněji si o tomto barevném modelu povíme později.

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA