Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Modrá je obecně barvou businessu. Vyvolává důvěru - proto ji také často najdeme na logu různých pojišťoven, bank a podobných institucí. Modrá je také barvou pánských obleků a dle průzkumů i nejoblíbenější barvou vůbec.

Evokuje nebe, jednou jasnou oblohu, která dodává optimismus, podruhé temné nebe před bouří. Totéž platí o vodě. Připomínat nám může až tyrkysově krásné moře a vzpomínky na dovolenou, stejně tak i hluboké a nebezpečné vody.

Foto: Musterring

Tato základní barva do interiérů jistě patří, vždyť byla i barvou roku 2014 dle Akzo Nobel (hluboká modř) a nyní je v kombinaci s růžovou duem letošního roku dle Pantone.

Foto: Akzo Nobel, Pantone

Hodí se však do českých interiérů? U nás její obliba není rozhodně tak velká, jako v jižních zemích a důvod je zcela jasný. Naše klimatické podmínky jsou zde jiné, slunečných paprsků nemáme tolik a interiéry nepotřebujeme pocitově tolik ochladit. U nás se těší oblibě spíše tyrkysová, která nám evokuje průzračné moře, po kterém stále toužíme a nikdy ho u nás nebudeme mít. Hodí se však na doplňky, které mohou fádní a často příliš neutrální interiéry rozzářit. Milovníci modré ji mohou použít na jednu stěnu nebo na pohovku či křesílko. Vymalovat sytou modrou všechny místnosti, nebude pro každého. Na podlahu není tato barva vhodná vůbec. Právě její dojem vody a vzduchu nám bere jistotu pod nohama, a tak pokud můžete, sáhněte po jiné barvě.

Modrá a její variace

Inkoustová modrá v sobě obsahuje malý podíl červené, a tak při určité sytosti a nasvětlení se bude přibližovat až k fialové. Velmi dobře se hodí k bílé, šedé a světlým dřevům.

Foto: A.S. Création

Ledově modrá je do interiérů skvělou volbou. Je svěží, vzdušná a odráží světlo. Dá se použít nejen s bílou, ale i různými pastely jako je vanilkově žlutá nebo pleťově růžová.

Foto: A. S. Création

Primární modrá - královská je nadčasová a velmi elegantní. Je však ve větších plochách dost tmavá, a tak je ideální na solitéry.

Foto: Fiskarhedenvillan

Modrá tyrkysová v sobě obsahuje kapičku žluté a tak se pomalu přibližuje k zelené. To je také důvod, proč působí tak svěže a velmi dobře si rozumí s různými odstíny žluté. Skvěle je doplní jak stříbrné, tak i zlaté povrchy.

Foto: JAB Anstoetz

Pomněnková modř je velmi pozitivní. Pokud ji doplníte určitými doplňky, bude působit velmi nostalgicky. Snese vedle sebe i výrazné odstíny jako je červená, oranžová či žlutá. Velmi dobře ladí s tmavým dřevem.

Foto: Eijffinger

Kombinace s modrou

Modrá a fialová

Tmavě modrá s fialovou působí těžce a mysticky. Opticky zmenšuje prostor a bere světlo. Pokud nemáte velké místnosti s vysokými stropy a dostatek denní světla, raději se této volbě vyhněte.

Foto: Esprit Home

Modrá a žlutá

Toto duo je velmi oblíbené, ať už se jedná o jemnou citronově žlutou a vodní modří či primární kombinaci syté modré a žluté. Čím jsou barvy jemnější, tím jich můžeme v prostoru použít více.

Foto: Akzo Nobel

Modrá a zelená

Tato dvojka není tak tradiční. Více než ve své syté podobě, se kombinuje v pastelovém provedení nebo můžete často vidět odstín limetky v kombinaci s modrou tyrkysovou. Tato varianta je také dost výrazná, a je třeba ji "zklidnit" bílou či světlým odstínem dřeva.

 Foto: Marks & Spencer

Modrá a oranžová

Oranžová se k modré hodí, ale spíše jako doplněk, než ve velké ploše. Meruňková skvěle ladí s nebeskou modří stejně jako korálová s šedo-modrou. Oranžovou můžete také nahradit dřevem v tomto odstínu.

 Foto: Next

Modrá a červená

Tyto dvě barvy jsou základní a rozhodně je lze použít pohromadě. V kombinaci s bílou a šedým dřevem získáte v určitém stylu "námořnicky" laděný interiér. Bez odlehčení berou světlo a zmenšují opticky prostor, stejně jako kombinace modrá a fialová.

Foto: Akzo Nobel

Jaká modrá je vaše favoritka? Nebo je to zcela jiná barva? Možná o ni budeme hovořit příště.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Zelená je barva přírody, o tom není žádná. Vzniká smícháním modré a žluté, o kterých jsme hovořili v předcházejících kapitolách. Je uklidňující, vyvolává jistotu, rovnováhu a růst. Má také regenerační účinek na náš organismus, snižuje napětí a stres. Díky svému uklidňujícímu vlivu je velmi působivou pomocí pro…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Šedá se řadí mezi hlavní neutrály. Sama o sobě je nudná, konzervativní, ale také důstojná a elegantní. Nevzbuzuje žádné velké emoce, obecně je spojována s něčím nečistým, špinavým, chudobou, pokorou, omezováním a nejistotou. V interiérech je však velmi oblíbená pro svou nadčasovost a možnosti kombinování. Tlumí,…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Tato barva symbolizuje vášeň, krev, nebezpečí. V celém spektru je nejvýraznější, je velmi dominantní a dramatická. V interiéru s červenou musíme zacházet opatrně, protože ve velkých plochách může rušit, vyvolávat neklid a nesoulad. V malé ploše však úžasně rozzáří i fádní interiér a navíc je nadčasová a elegantní.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Teorie barev, míchání a modely barev

Teorie barev, míchání a modely barev

Z fyzikálního hlediska je barva označení vlnové délky viditelného světla. Barevné vidění lidského oka umožňují receptory zvané čípky. Lidské oko má čípky trojího druhu, citlivé na tři základní barvy - červenou, zelenou a modrou (R, G, B). Detailněji si o tomto barevném modelu povíme později.

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.