Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Tato barva symbolizuje vášeň, krev, nebezpečí. V celém spektru je nejvýraznější, je velmi dominantní a dramatická. V interiéru s červenou musíme zacházet opatrně, protože ve velkých plochách může rušit, vyvolávat neklid a nesoulad. V malé ploše však úžasně rozzáří i fádní interiér a navíc je nadčasová a elegantní.

Červená, resp. vínová "Marsala", byla také barvou minulého roku dle Pantone. Na letošním milánském salónu byla hodně k vidění, a to jak v kombinaci s neutrály, tak i vedle jemné růžové, která kraluje letošnímu roku.

Červená a její variace

Primární červená

je ostrá a jasná. Velmi dobře ladí s bílou, různými odstíny šedé i béžové. Také ji můžete nakombinovat v malé míře s primární modrou a žlutou a získat tak trojici základních barev, které často používali například malíři Piet Mondrian či Joan Miró.


Malinová

je zábavnější, něžnější a více dívčí. Najdete v ní trochu nádechu fialové, a to jí dodává šmrnc. Dobře se kombinuje s růžovou, zelenkavou i květinovou modrou. Duo s oranžovou bude velmi výrazné, naopak vedle tmavého dřeva se zklidní.


Vínová

je noblesní, dodává luxus a eleganci. Je klidná a přesto výrazná. Dobře ji doplní modrá švestková a zlaté akcenty. Moderní podání vykouzlíte kombinací se světlým dřevem s nádechem do šedé.


Rajčatová

se přibližuje oranžové, a tak má zcela jiný výraz. Vedle zelené a žluté může působit sportovně a svěže, ale v kombinaci se dřevem získáme často rustikální vzhled. Pokud k ní přidáte šedou a modrou, dostanete originální styl.

 


Kombinace s červenou

Červená a modrá

bez použití jiných klidných barev patří mezi výrazné a netradiční kombinace. Pokud k ní však přidáte bílou a dekor dřeva, můžete získat svěží námořnický styl. Dřevo může být jak tmavé, tak i světlé. Lepší je volit chladné odstíny, než ty s oranžovým nádechem.  


Červená a žlutá

je barvou květin. Obě barvy jsou teplé a živé, a tak mohou při delším pobytu v takto zařízené místnosti unavit oči. Pokud chcete tyto dvě barvy kombinovat ve velké ploše, volte raději tlumenější odstíny - např. žlutou ve vanilkové podobě. Když k těmto odstínům přidáte oranžovou, získáte pěknou paletu tón v tónu.

 


Červená a zelená

k sobě patří jako v přírodě! Dobré je použít zelené pozadí a přidat červené akcenty - však si představte louku a květy vlčích máků nebo lesní jahody, jak na zeleném podkladu krásně vyniknou. K nim pak dejte bílou nebo dekor dřeva - například javor či břízu.


Červená a fialová

je mystická kombinace, proto ji často najdeme na vánočních dekoracích. Také se objevuje v orientu, kde ji doplňuji zlato, stříbro či jiný metalický povrch. Tmavá dřeva dodají na magičnosti, naopak bílá přidá na svěžesti a modernosti, čímž lze snad vytvořit i eklekticky laděný interiér.

 

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Foto: Akzo Nobel

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová

Oranžová patří mezi nejzářivější barvy, připomíná nám oheň, slunce, zlato a úrodu. To je možná také důvod, proč je v našich interiérech tak oblíbená. Je pozitivní a vnímaná jako barva radosti, úspěchu a dobré nálady. Podporuje chuť k jídlu, komunikaci a dává energii do života. Pocitově otepluje prostor a to až o 4…

České vánoční trendy

České vánoční trendy

Nejen v zahraničí, ale i u nás se již prezentují vánoční trendy. Letos tomu bylo poprvé a prezentace vánočních trendů a aranžmá proběhla v září na veletrhu For Decor & Home.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Zelená je barva přírody, o tom není žádná. Vzniká smícháním modré a žluté, o kterých jsme hovořili v předcházejících kapitolách. Je uklidňující, vyvolává jistotu, rovnováhu a růst. Má také regenerační účinek na náš organismus, snižuje napětí a stres. Díky svému uklidňujícímu vlivu je velmi působivou pomocí pro…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.