REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Tato barva symbolizuje vášeň, krev, nebezpečí. V celém spektru je nejvýraznější, je velmi dominantní a dramatická. V interiéru s červenou musíme zacházet opatrně, protože ve velkých plochách může rušit, vyvolávat neklid a nesoulad. V malé ploše však úžasně rozzáří i fádní interiér a navíc je nadčasová a elegantní.

Červená, resp. vínová "Marsala", byla také barvou minulého roku dle Pantone. Na letošním milánském salónu byla hodně k vidění, a to jak v kombinaci s neutrály, tak i vedle jemné růžové, která kraluje letošnímu roku.

Červená a její variace

Primární červená

je ostrá a jasná. Velmi dobře ladí s bílou, různými odstíny šedé i béžové. Také ji můžete nakombinovat v malé míře s primární modrou a žlutou a získat tak trojici základních barev, které často používali například malíři Piet Mondrian či Joan Miró.


Malinová

je zábavnější, něžnější a více dívčí. Najdete v ní trochu nádechu fialové, a to jí dodává šmrnc. Dobře se kombinuje s růžovou, zelenkavou i květinovou modrou. Duo s oranžovou bude velmi výrazné, naopak vedle tmavého dřeva se zklidní.


Vínová

je noblesní, dodává luxus a eleganci. Je klidná a přesto výrazná. Dobře ji doplní modrá švestková a zlaté akcenty. Moderní podání vykouzlíte kombinací se světlým dřevem s nádechem do šedé.


Rajčatová

se přibližuje oranžové, a tak má zcela jiný výraz. Vedle zelené a žluté může působit sportovně a svěže, ale v kombinaci se dřevem získáme často rustikální vzhled. Pokud k ní přidáte šedou a modrou, dostanete originální styl.

 


Kombinace s červenou

Červená a modrá

bez použití jiných klidných barev patří mezi výrazné a netradiční kombinace. Pokud k ní však přidáte bílou a dekor dřeva, můžete získat svěží námořnický styl. Dřevo může být jak tmavé, tak i světlé. Lepší je volit chladné odstíny, než ty s oranžovým nádechem.  


Červená a žlutá

je barvou květin. Obě barvy jsou teplé a živé, a tak mohou při delším pobytu v takto zařízené místnosti unavit oči. Pokud chcete tyto dvě barvy kombinovat ve velké ploše, volte raději tlumenější odstíny - např. žlutou ve vanilkové podobě. Když k těmto odstínům přidáte oranžovou, získáte pěknou paletu tón v tónu.

 


Červená a zelená

k sobě patří jako v přírodě! Dobré je použít zelené pozadí a přidat červené akcenty - však si představte louku a květy vlčích máků nebo lesní jahody, jak na zeleném podkladu krásně vyniknou. K nim pak dejte bílou nebo dekor dřeva - například javor či břízu.


Červená a fialová

je mystická kombinace, proto ji často najdeme na vánočních dekoracích. Také se objevuje v orientu, kde ji doplňuji zlato, stříbro či jiný metalický povrch. Tmavá dřeva dodají na magičnosti, naopak bílá přidá na svěžesti a modernosti, čímž lze snad vytvořit i eklekticky laděný interiér.

 

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Foto: Akzo Nobel

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová

Oranžová patří mezi nejzářivější barvy, připomíná nám oheň, slunce, zlato a úrodu. To je možná také důvod, proč je v našich interiérech tak oblíbená. Je pozitivní a vnímaná jako barva radosti, úspěchu a dobré nálady. Podporuje chuť k jídlu, komunikaci a dává energii do života. Pocitově otepluje prostor a to až o 4…

České vánoční trendy

České vánoční trendy

Nejen v zahraničí, ale i u nás se již prezentují vánoční trendy. Letos tomu bylo poprvé a prezentace vánočních trendů a aranžmá proběhla v září na veletrhu For Decor & Home.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Zelená je barva přírody, o tom není žádná. Vzniká smícháním modré a žluté, o kterých jsme hovořili v předcházejících kapitolách. Je uklidňující, vyvolává jistotu, rovnováhu a růst. Má také regenerační účinek na náš organismus, snižuje napětí a stres. Díky svému uklidňujícímu vlivu je velmi působivou pomocí pro…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA