REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová

Tato barva se řadí mezi ty nejkontroverznější. Jedni ji jednoznačně odmítají, druzí velkolepě obdivují. Často je řazena jen do kategorie "dětských" a "dívčích" barev, což je velká škoda. Růžová má totiž mnoho podob a výrazů.

Růžová umí dodat nejen na eleganci, ale také na harmonii a souladu. Někdy je tak jemná, že ji ani za růžovou neoznačíte. A to jsou právě ty odstíny, které jsou do interiérů velmi vhodné. Dodají tón a přitom nepřebijí vše ostatní.

Mimochodem odstín "Rose Quartz" - barva růženínu, patří mezi dvojici barev letošního roku dle Pantone. A to je další ze signálů, že je třeba otevřít mysl a přestat mít předsudky!

Růžová a její variace

Perleťová je jeden z nejsvětlejších tónů růžové. Má v sobě i trochu šedé a mnozí z nás by ji za růžovou vůbec nepovažovali. Tato barva se hodí nejen do ložnic, ale také do obývacích pokojů i chodeb. Doplnit lze krémovou, bílou, šedou i různými dřevinami.

Pudrová neboli pleťová je o trochu výraznější než perleťová. Má příjemný, uklidňující účinek a rozhodně se neřadí mezi klasické dětské barvy. Hodí se nejen na stěny, ale také na dekorační textilie, potahy či přehozy. Dobře se kombinuje se sytými, i jemnými odstíny.

Starorůžová není rozhodně nudná! Lze ji využít všude, kam chcete přidat trochu barvy, ale nechcete nic extrémně výrazného. Dobře ladí se světlým i tmavým dřevem, jak s nádechem do šeda, tak i do žluta. Pozor si dejte jen na červená dřeva, ale v určitém kontextu je možná i tato varianta.

Barva cukrové vaty, respektive dětská růžová je živá, hravá a zábavná. V současné době je to odstín dívčích pokojů a doplňků, ale nebylo tomu vždy. Ještě před sto lety byla přiřazována chlapcům a dívkám se dávala světle modrá - barva čistoty. V interiéru to s ní raději nepřehánějte a dejte ji jen na jednu stěnu.

Purpurová se přibližuje fialové. Je výrazná a dominantní. Je to barva královská, barva mágů a Orientu. V kombinaci s bílou však může působit moderně a svěže. Vyvarujte se aplikace této barvy na velké ploše, může způsobit roztěkanost a neklid.

Kombinace s růžovou

Růžová a zelená jsou skvělá volba, je to vlastně kopie z přírody - zelené listy a růžové květy. Hodí se nejen do dětských pokojů a heren, ale i do jídelen, obývacích pokojů i koupelen.

Růžová a tyrkysová přitahuje pozornost. Představte si červánky a azurové moře - znáte krásnější pohled? Volte však decentní odstíny, pokud budou obě barvy velmi syté, může interiér působit stísněně a disharmonicky. Přidejte k těmto barvám zlatou nebo stříbrnou - získáte tak příchuť orientu.

Růžová a zlatá nebo žlutá jsou jemné a připomínají něco delikátního. V případě zlaté se jedná o náznak luxusu nebo Orientu. Pokud zvolíme k růžové žlutou, dostaneme jarní a veselé duo, připomínající sladké bonbóny.

Růžová a oranžová patří mezi výrazné dvojice, které bijí do očí, a je třeba s nimi zacházet opatrně. Pokud k nim přidáme ještě červenou, získáme velmi zajímavou paletu, které je však vhodnější na doplňky než na velké plochy.

Růžová a červená jsou příbuzné barvy. Růžová vzniká přidáním bílé do červené, a tak lze touto kombinací docílit i palety tón v tónu. Není to však podmínka. Lze k jemné narůžovělé přidat doplňky v syté červené, které na světlém podkladu vyniknou.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

10 nejzajímavějších interiérů hotelů. Který si vyberete?

10 nejzajímavějších interiérů hotelů. Který si vyberete?

Hotely jsou specifické veřejné prostory, kde netrávíme pouze několik minut jako v bance, několik hodin jako v kavárně, ale několik dnů. To, jak je hotel zařízen, je po lokalitě a cenové hladině další kritérium výběru. Butikové hotely jsou však specifické. A čím?

Interiéry lze ladit podle trendů

Interiéry lze ladit podle trendů

Již třetím rokem proběhla v rámci veletrhu For Furniture a Design Shaker speciální expozice o interiérových trendech Scéna: Inspirace & Trendy. Stejně jako ročníky předešlé šlo o představení čtyř stylů inspirovaných zahraničními veletrhy uzpůsobenými pro český trh. Změnou však byla reakce návštěvníků.

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…