REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Je to jedna ze tří primárních barev, ztělesňuje tedy základní požadavek. Je to barva plošná – bez hloubky. Kromě bílé je ze všech barev nejsvětlejší a nejjasnější.

Hodí se na výmalbu i na části nábytku, skvělá je na dekorace od drobností jako jsou polštářky či obaly na květináče, až po solitéry jako jsou křesla či kusové koberce.

Žlutá a její variace

Vanilková

Řadí se mezi nejsvětlejší odstíny. Je velmi neutrální a z toho důvodu také hodně oblíbená. Skvěle doplňuje tmavé i světlé dřeviny. Spolu s meruňkovou působí velmi elegantně a decentně.


Cukrátková

Svěží a jemná žlutá, která se výborně hodí k béžové či šedé. Použít k ní lze i velmi tmavé dřeviny, se kterými vytvoří příjemný kontrast. Tento odstín lze kombinovat také s jemnou levandulovou či šmolkově modrou.


Citrónová

Je zářivá barva, kterou nikdo nepřehlédne. Je v ní malá část zelené. Dobře ladí právě se zelenou a tyrkysovou, stejně jako s jemnou růžovou. Dobře doplňuje šedý dekor dřeva, který je v současné době hodně oblíbený.


Slunečnicová

Patří mezi teplé a syté odstíny. Tuto barvu mají rády děti, a tak se stane skvělou volbou do heren a zábavných pokojů. Dobře se uplatní i ve veřejných prostorech, na které chceme upoutat.


Okrová

Je noblesní a sofistikovaná. Dobře si rozumí s šedo-modrou, hnědou i různými růžovými a vínovými odstíny. Dobře doplňuje tmavé i světlé dřevo i kůži.

Kombinace se žlutou

Žlutá a zelená

Patří mezi jarní dua. Barva trávy a slunce v nás vyvolává dobrou náladu a optimismus. Doplňte tuto dvojici o bílou, jemnou béžovou či světlé dřevo jako je bříza. Pozor si však dejte na konkrétní odstín žluté - aby nebyla příliš jedovatá.


Žlutá a fialová

Je kombinace, kterou získáte největší kontrast. Je to bláznivá volba, ale při dobrém kontextu dodá na efektu. Dobrá volba pro bary a noční podniky, které mají mít netradiční atmosféru. Také se hodí pro dodání orientálního nádechu.


Žlutá a červená

Jsou dvě primární barvy, které vás nenechají v klidu. Odstíny plné energie se hodí pro některé typy dětských pokojů, také pro školy a dětská centra. Také se uplatní na solitérech a doplňcích. Přidejte k nim raději neutrál, jako je bílé či nevýrazné dřevo.


Žlutá a modrá

Je opět kombinace dvou základních barev. V tomto případě však žhavou žlutou doplňuje chladná modř, a tak může být tato dvojka pro prostor zajímavější. (Viz kapitola modrá)


Žlutá s černou

S různými podobami šedé či černé je v interiéru velmi efektní, ať použijeme citrónovou, kukuřičnou či okrovou. Takto laděné pokoje jsou velmi sofistikované a nadčasové.


Žlutá a růžová

Tedy barva slunce ve spojení s barvou květin je příjemně dívčí a elegantní. Dobře jí doplňuje bílá či krémová nebo i stříbrné povrchy. Pokud máte rádi pastelové provedení, přidejte k nim ještě světlou pistáciovou!


Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Foto: Akzo Nobel

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová

Oranžová patří mezi nejzářivější barvy, připomíná nám oheň, slunce, zlato a úrodu. To je možná také důvod, proč je v našich interiérech tak oblíbená. Je pozitivní a vnímaná jako barva radosti, úspěchu a dobré nálady. Podporuje chuť k jídlu, komunikaci a dává energii do života. Pocitově otepluje prostor a to až o 4…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Zelená je barva přírody, o tom není žádná. Vzniká smícháním modré a žluté, o kterých jsme hovořili v předcházejících kapitolách. Je uklidňující, vyvolává jistotu, rovnováhu a růst. Má také regenerační účinek na náš organismus, snižuje napětí a stres. Díky svému uklidňujícímu vlivu je velmi působivou pomocí pro…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Šedá se řadí mezi hlavní neutrály. Sama o sobě je nudná, konzervativní, ale také důstojná a elegantní. Nevzbuzuje žádné velké emoce, obecně je spojována s něčím nečistým, špinavým, chudobou, pokorou, omezováním a nejistotou. V interiérech je však velmi oblíbená pro svou nadčasovost a možnosti kombinování. Tlumí,…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Tato barva symbolizuje vášeň, krev, nebezpečí. V celém spektru je nejvýraznější, je velmi dominantní a dramatická. V interiéru s červenou musíme zacházet opatrně, protože ve velkých plochách může rušit, vyvolávat neklid a nesoulad. V malé ploše však úžasně rozzáří i fádní interiér a navíc je nadčasová a elegantní.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost

Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost

Barevnost stěn a stropů dokáže pořádně proměnit prostor vašeho bytu. S barvami se dá prostor doslova deformovat, opticky zkracovat, zvětšovat. Pomocí vzorů na výšku či světlého stropu alespoň pocitově místnost zvýšit, světlými stěnami místnost protáhnout. K fantazii je dobré načerpat i něco teorie.

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.