REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Je to jedna ze tří primárních barev, ztělesňuje tedy základní požadavek. Je to barva plošná – bez hloubky. Kromě bílé je ze všech barev nejsvětlejší a nejjasnější.

Hodí se na výmalbu i na části nábytku, skvělá je na dekorace od drobností jako jsou polštářky či obaly na květináče, až po solitéry jako jsou křesla či kusové koberce.

Žlutá a její variace

Vanilková

Řadí se mezi nejsvětlejší odstíny. Je velmi neutrální a z toho důvodu také hodně oblíbená. Skvěle doplňuje tmavé i světlé dřeviny. Spolu s meruňkovou působí velmi elegantně a decentně.


Cukrátková

Svěží a jemná žlutá, která se výborně hodí k béžové či šedé. Použít k ní lze i velmi tmavé dřeviny, se kterými vytvoří příjemný kontrast. Tento odstín lze kombinovat také s jemnou levandulovou či šmolkově modrou.


Citrónová

Je zářivá barva, kterou nikdo nepřehlédne. Je v ní malá část zelené. Dobře ladí právě se zelenou a tyrkysovou, stejně jako s jemnou růžovou. Dobře doplňuje šedý dekor dřeva, který je v současné době hodně oblíbený.


Slunečnicová

Patří mezi teplé a syté odstíny. Tuto barvu mají rády děti, a tak se stane skvělou volbou do heren a zábavných pokojů. Dobře se uplatní i ve veřejných prostorech, na které chceme upoutat.


Okrová

Je noblesní a sofistikovaná. Dobře si rozumí s šedo-modrou, hnědou i různými růžovými a vínovými odstíny. Dobře doplňuje tmavé i světlé dřevo i kůži.

Kombinace se žlutou

Žlutá a zelená

Patří mezi jarní dua. Barva trávy a slunce v nás vyvolává dobrou náladu a optimismus. Doplňte tuto dvojici o bílou, jemnou béžovou či světlé dřevo jako je bříza. Pozor si však dejte na konkrétní odstín žluté - aby nebyla příliš jedovatá.


Žlutá a fialová

Je kombinace, kterou získáte největší kontrast. Je to bláznivá volba, ale při dobrém kontextu dodá na efektu. Dobrá volba pro bary a noční podniky, které mají mít netradiční atmosféru. Také se hodí pro dodání orientálního nádechu.


Žlutá a červená

Jsou dvě primární barvy, které vás nenechají v klidu. Odstíny plné energie se hodí pro některé typy dětských pokojů, také pro školy a dětská centra. Také se uplatní na solitérech a doplňcích. Přidejte k nim raději neutrál, jako je bílé či nevýrazné dřevo.


Žlutá a modrá

Je opět kombinace dvou základních barev. V tomto případě však žhavou žlutou doplňuje chladná modř, a tak může být tato dvojka pro prostor zajímavější. (Viz kapitola modrá)


Žlutá s černou

S různými podobami šedé či černé je v interiéru velmi efektní, ať použijeme citrónovou, kukuřičnou či okrovou. Takto laděné pokoje jsou velmi sofistikované a nadčasové.


Žlutá a růžová

Tedy barva slunce ve spojení s barvou květin je příjemně dívčí a elegantní. Dobře jí doplňuje bílá či krémová nebo i stříbrné povrchy. Pokud máte rádi pastelové provedení, přidejte k nim ještě světlou pistáciovou!


Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Foto: Akzo Nobel

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová

Oranžová patří mezi nejzářivější barvy, připomíná nám oheň, slunce, zlato a úrodu. To je možná také důvod, proč je v našich interiérech tak oblíbená. Je pozitivní a vnímaná jako barva radosti, úspěchu a dobré nálady. Podporuje chuť k jídlu, komunikaci a dává energii do života. Pocitově otepluje prostor a to až o 4…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Zelená je barva přírody, o tom není žádná. Vzniká smícháním modré a žluté, o kterých jsme hovořili v předcházejících kapitolách. Je uklidňující, vyvolává jistotu, rovnováhu a růst. Má také regenerační účinek na náš organismus, snižuje napětí a stres. Díky svému uklidňujícímu vlivu je velmi působivou pomocí pro…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Šedá se řadí mezi hlavní neutrály. Sama o sobě je nudná, konzervativní, ale také důstojná a elegantní. Nevzbuzuje žádné velké emoce, obecně je spojována s něčím nečistým, špinavým, chudobou, pokorou, omezováním a nejistotou. V interiérech je však velmi oblíbená pro svou nadčasovost a možnosti kombinování. Tlumí,…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Tato barva symbolizuje vášeň, krev, nebezpečí. V celém spektru je nejvýraznější, je velmi dominantní a dramatická. V interiéru s červenou musíme zacházet opatrně, protože ve velkých plochách může rušit, vyvolávat neklid a nesoulad. V malé ploše však úžasně rozzáří i fádní interiér a navíc je nadčasová a elegantní.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost

Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost

Barevnost stěn a stropů dokáže pořádně proměnit prostor vašeho bytu. S barvami se dá prostor doslova deformovat, opticky zkracovat, zvětšovat. Pomocí vzorů na výšku či světlého stropu alespoň pocitově místnost zvýšit, světlými stěnami místnost protáhnout. K fantazii je dobré načerpat i něco teorie.

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA