Proto mají specialisté na sanace autorizaci, kterou uděluje “Vědeckotechnická společnost pro sanace staveb a péči o památky”.
Zemní vlhkost
Příčinou mokrých stěn u podlahy je obvykle vlhkost vzlínající ze země. Dům buď nemá vůbec, nebo má špatně povedenou izolaci proti zemní vlhkosti. Tu si můžete představit jako nepropustnou překážku, která brání průchodu vody. V případě, že se místnosti nacházejí nejen nad zemí, ale je dům podsklepený, tlačí se vlhkost do domu nejen zespodu, ale i z přilehlé zeminy z boku.
Některé stavební pozemky jsou na vlhkost náchylnější, záleží na výšce hladiny spodní vody. Vlhkost hrozí často domům postaveným ve svahu kopce. Po svahu stéká pod povrchem voda, a když ji postavíte překážku, v tomto případě dům, tak se začne tlačit dovnitř.
Velké zemní vlhkosti čelí také dům na rovině a to v případě, že je postavený na dně bývalého rybníka, v jeho těsné blízkosti nebo v těsné blízkosti vodního toku. Rizikem jsou také záplavové oblasti.
Zdrojem zemní vlhkosti bývá i samotný dům, například pokud nemá okap, okap je prasklý nebo vedený na terén v místě, odkud nemůže odtéct pryč od domu, nebo je v domě prasklá kanalizace. V takových případech voda teče přímo pod dům, podmáčí základy, důsledkem jsou kromě vlhkosti, která se do domu tlačí i statické poruchy. Řešením je poruchu spravit nebo vodu odvést pryč od domu.
Zatékání
Prasklá střešní taška nebo narušené oplechování střechy vypadá na první pohled jako malý problém, který se spraví, až na to bude čas. Na starých nevyužívaných půdách, kde je volný větraný prostor drobné zatečení snadno vyschne, ale horší jsou uzavřené prostory, kam není vidět. Jsou to například uzavřené prostory v podkroví starých domů nebo prostor pod sádrokartonovým podhledem obývaného podkorví u nového nebo zrekonstruovaného domu.
V takových místech se vlhkost hromadí, množí se dřevokazné houby a může se objevit i dřevokazný hmyz tím se narušuje statika střechy a vlhkost snadno pronikne i do místnosti. Řešením je spravit střechu a při stavbě nové střechy použít pojistnou hydroizolaci pod konstrukci krovu.
Odstřikující voda nebo voda od sněhu
Vodou je ohrožena i soklová zeď, pokud na ni navazuje zpevněná plocha, například chodník. Dešťová voda se odráží od chodníku na zeď, do které se vsakuje. Řešením je buď opatřit sokl voděodolným nátěrem nebo kolem domu vytvořit chodníček ze štěrku nebo z říčních valounů. Stěna snadno nasaje i vodu z tajícího sněhu, zvláště v horách. Řešení je stejné, tedy nenasákavý sokl do výšky, kam obvykle dosahuje sněhová pokrývka.
Vlhký vzduch v domě
Vaření, sušení prádla nebo koupání, to všechno je vlhkost, která vzniká běžným provozem domu. Ve starých domech vlhkost unikala například netěstnostmi kolem oken, moderní domy mají ale vzduchotěsná okna a dveře. Zároveň se v domácnosti vyprodukuje daleko více vlhkosti než dříve. Vzdušná vlhkost se pak sráží na chladných površích, jako jsou rámy oken nebo zasklení, v takovém vlhkém prostředí se pak dobře daří plísním. Řešením jsou kvalitnější okna, zateplení domu nebo snížení vlhkosti častým větráním nebo rekuperací.
Vše o kondeznaci vlhkosti a jevech, které ji doprovází naleznete v samostatném tématu Problémy s kondenzací a plísněmi.
Shrnutí
Vlhkost se dělí na tu, kterou produkuje člověk používáním domu, vlhkost, která je způsobená stavbou a vlhkost, která vzlíná ze země. První dvě můžete vyřešit opravou poruchy nebo vhodným užíváním domu, vlhkost ze země potřebuje sanační opatření.
Sdílet / hodnotit tento článek