Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci

Považujete ještě stále za ideál zahrady anglický trávník, živý plot z tújí a ostrůvky obsypané kůrou? A řekl vám někdo, kolik to dá práce udržet bující přírodu takto svázanou? Není čas se na zahrady začít dívat jinak? Pokud chcete skutečně u domu kousek přírody, vytvořte podmínky pro přírodní zahradu. Odvděčí se vám nejen svou přirozenou krásou, ale také svými produkty do kuchyně. A hlavně přírodní zahrada se o sebe postará z velké části sama. Díky tomu si vy můžete užívat vytouženého odpočinku v ní, místo neustálého běhání s nůžkami či se sekačkou.

Historie a cíle

V poslední době lze zaznamenat trend návratu k přírodním materiálům a technologiím. Tedy i v oblasti zahradní a krajinné tvorby se dostává více prostoru pro tzv. přírodní zahrady. S myšlenkou rozšířit povědomí o dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zároveň o přírodně blízkých zásadách pro vytváření zahrad vznikl projekt "Natur im Garten" v Dolním Rakousku. Přestože vychází z hlubokých znalostí o životním prostředí, okrasném zahradničení i malovýrobním zemědělství, stal se srozumitelným a atraktivním pro širokou laickou veřejnost a naplnil tak svůj cíl:

Lidé chtějí a vytváří takové zahrady a přírodní stanoviště, jež jsou nejen krásné, ale i prospěšné pro vlastní zdraví a místní ekosystémy, tedy rostliny, živočichy, půdu, podzemní vody a mikroklima. Čím dál více jim záleží na tom, jak se chovají vůči přírodě, přírodním zdrojům a uvědomují si, že ty nejsou nevyčerpatelné a že jejich ničení mohou zásadně ovlivnit svým každodenním chováním.

Díky vzrůstajícímu zájmu o zdravý životní styl, permakulturu, vzdělávací zahrady či zlepšování životního prostředí u nás začala v roce 2009 česko-rakouská spolupráce v rámci projektu „Přírodní zahrady bez hranic“, v čele s Přírodní zahrada, z. s. Toto sdružení iniciuje realizaci přírodních zahrad a zároveň vytváří poradenskou síť eko-vzdělávacích organizací a jednotlivců v celé republice. Organizuje exkurze a školení, a stává se i součástí vzdělávacích programů mnoha škol a školek. Díky této spolupráci se povědomost o možnostech stát se prospěšným a co nejméně zatěžovat naše prostředí šíří velmi přirozeně.

foto: Ing. Petra Šilberská

Certifikace

Pro určité ocenění snahy, byl vymyšlen systém certifikace, čímž se využila přirozená touha lidí „vystoupit z řady“, „být vítěz“, „něčeho dosáhnout“, „mít se čím pochlubit“. Díky certifikaci se myšlenky šíří mnohem rychleji a tak trochu spontánněji, než pouze přes odborné kruhy. Jsou dva stupně, Přírodní zahrada a Ukázková přírodní zahrada, jež jsou odstupňovány přísnějšími kritérii. Více informací lze získat na stránkách sdružení Přírodní zahrada. Zahrady se hodnotí jednak z hlediska zastoupení určitých prvků, které zvyšují environmentální kvalitu místa (podporují biologickou různorodost života v zahradě) a jednak z hlediska způsobu hospodaření na daném místě, tedy jak se hnojí, bojuje proti chorobám, plevelům, hospodaří s vodou a půdou. Tyto technologie v komerčním zemědělství i zahradnictví obvykle z dlouhodobého hlediska poškozují životní prostředí, vyčerpávají půdu, znečišťují podzemní vody, chemickými postřiky otravují živočichy, pěstováním monokultur zabíjejí rozmanitost a stabilitu krajinných ekosystémů.

Přednáška Petry Šilberské o přírodních zahradách

Ing. Petra Šilberská

Zahradní architektka, působící v oblasti územního plánování od roku 1999. Kromě projekce zeleně zahrad a parků se věnuje veřejným prostranstvím, participaci veřejnosti do projektů a vzdělávacím aktivitám v oblasti přírodních zahrad a přírodního stavitelství. Zkušenosti má nejen z České republiky ale i ze zahraničních stáží a mezinárodních projektů ve státech Visegradské čtyřky, Velké Británii, Irsku a USA.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Čtěte i další díly seriálu

  1. Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda nad zlato. Jak s tímto bohatstvím hospodařit efektivně?

Ještě před několika lety by nikomu úbytek vody zřejmě vrásky na čele nedělal, ale v současné době je to už opravdu aktuální téma. I když je to letos s úhrnem srážek již mnohem lepší, i tak je jisté, že se budeme s poklesem hladiny podzemní vody i s půdním suchem potýkat i následující roky. Je tedy důležité se na…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí

Ačkoli to na sucho možná právě teď nevypadá, stále je tento problém aktuální. Půda na zahradách i ve volné přírodě s ním totiž bojuje každý rok. V čem je největší problém, co děláme stále špatně, a jak zachránit každou kapku dešťovky? Metod je celá řada, nechte se inspirovat některými z nich.

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka

Ne nadarmo se říká, že odborník dokáže ušetřit nemalé finanční částky. Jedním z těch odborníků na slovo vzatých je zahradní architekt, který dokáže naplánovat zahradu do nejmenšího detailu a navíc je většinou i schopen doporučit vhodnou realizační firmu, která nabídne i následnou údržbu. Ačkoli se může na první…

Zdroj: Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Permakulturní design v Toulcově dvoře

Konference Jak na permakulturní design proběhla sice již na podzim, my jsme si však informace z ní schovali na období blíže k jaru, kdy mnozí z nás již pomalu uvažují o proměně své zahrady nebo i pořízení chalupy či snad dokonce stěhování do přírody či na statek? Konference se konala se již po sedmé v prostorách…

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Chcete mít zdravou zahradu plnou motýlů, zpívajících ptáků a chutných plodů? Chcete zkusit vybudovat zahradu bez pesticidů a rašeliny, bez sterilních tújí a chemického trávníku? Víte, že lze využít každou kapku dešťové vody? Máte na balkoně prudké slunce nebo naopak stín a tvrdíte, že tam nelze nic pěkného či…

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Na své zahradě nemá ani vodovod, ani pramen a ani žádnou tekoucí vodu, pouze tu dešťovou. Jde o pozemek ve svahu olemovaný ze dvou stran polní cestou. Loni založila své první zeleninové záhonky. Na konci července odjela na dovolenou, a když se vrátila, zahrada si evidentně velkého vedra a sucha ani nevšimla. Jak…

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj

V zahradách se nám líbí. Rádi jdeme domů parkem nebo alejí, navštěvujeme zámecké zahrady, chodíme obdivovat různé speciálně založené zahrady a mnozí z nás touží po zahradě u domu. Co to je zahrada? Proč je zakládáme a k čemu nám vlastně zahrady slouží?

REKLAMA