Odstraňování plynů
Voda poměrně snadno jímá a rozpouští plyny. Při napouštění otopných soustav dochází ke stlačování vzduchu a k růstu tlaku, který působí na vodní hladinu. Vzduch se pod tlakem rozpouští ve vodě. Voda může být nasycena plyny v extrémních případech až na 60 mg/litr. Veškeré plyny je třeba z otopné soustavy (dále jen OS) vyloučit, pokud možno hned po jejich vzniku. Hydrostatický tlak vody v soustavě je různě velký v závislosti na výšce potrubí s vodou. V nejvyšších místech je tlak nejmenší. Zde dochází ve velké míře k vylučování plynů z vody a jejich vypouštění.
Odplynění se provádí nejen v nejvyšších místech otopných soustav (na stoupacím potrubí, na otopných tělesech), ale také u čerpadel, rozvaděčů tepla, v horních částech kotlů, případně i na jiných místech. Musí být jednosměrné – plyn se musí dostat ven, ale žádný vzduch dovnitř.
Odplyňovací zařízení
Přestože odplyňovací zařízení slouží obecně k vypouštění plynů, většinou se v jejich názvu objevuje slovo odvzdušňovací.
Například je to odvzdušňovací ventil. Těchto poměrně jednoduchých zařízení se používá více různých druhů. K nejpoužívanějším patří ručně ovládaný a automatický odvzdušňovací ventil. Oba se uplatňují jak v rodinných domech, tak i ve větších budovách. Na otopných tělesech se instaluje odvzdušňovací ventil, kterému se říká také radiátorový. Ovládání odvzdušňovacího ventilu se provádí ručně klíčem nebo šroubovákem příslušné velikosti.
Automatický odvzdušňovací ventil se instaluje na radiátory nebo do potrubí. Může být připojen na stoupací potrubí nebo na ležaté potrubí ve správném (vyspádovaném) místě. Automatické odvzdušňovací ventily mají tvar podobný hrníčku a někteří instalatéři je označují jako odvzdušňovací hrníčky. Má větší kapacitu než radiátorový, tudíž se osazuje na rozsáhlejší otopné soustavy.
Oba druhy odvzdušňovacích ventilů se připojují závitem. Musí být dobře dotaženy. Netěsností by mohl do soustavy vnikat vzduch; sice v malém množství, ale dlouhodobě. Průměr připojení je ⅜ ″ nebo ½ ″.
Klíčů pro ovládání odvzdušňovacích ventilů je možno použít několik druhů. Všechny mají čtyřhran, který se nasadí do ventilu. Klasický jednoduchý klíč se vyrábí nejdéle, celý je vyroben z kovu. V posledních letech se objevily na trhu klíče se zásobníkem vody a/nebo s magnetem. Oba mají tělo z plastu. Z kovu je vyrobena jen jeho část sloužící k nasazení na odvzdušňovací ventil. Klíč s malým zásobníkem na vody se nasadí na odvzdušňovací ventil. Kolečkem se otočí doleva, z otopného tělesa se vypouští plyn a voda přitom kape do zásobníku.
Mezi nové výrobky patří odvzdušňovací klíč opatřený magnetem. Je rozdělený na dvě části. Jedna část může být trvale umístěna na otopném tělese. Druhá část se vytáhne z první a používá se k vypouštění plynu. Jeho výhodou je, že se nemusí schovávat, ale může se položit na otopné těleso.
Odplyňování je možné provádět také pomocí kombinovaných armatur. Např. armatura Tri-Bloc umožňuje odplyňování, odečítání aktuálního tlaku a regulaci tlaku odpouštěním. Pracuje do teploty vody 100 °C, tlaku 10 bar a je určena pro otopné soustavy do 50 kW. Přepouštěcí tlak je podle typu armatury 2,5 nebo 3 bary.
Pro otopné soustavy s větším obsahem vody jsou třeba odvzdušňovací zařízení, která mají větší kapacitu. Patří k nim automatické plovákové ventily. Konstrukce plováku a plovákové komory musí umožňovat bezproblémové odvádění menších i větších bublinek. Ventil pod označením Spirotop je opatřen pod plovákem nerezovým plechem s přesně rozmístěnými otvory pro uklidnění a rozdělení proudu. Tím je zajištěno proudění bez tlakových rázů na plovák.
Automatické odvzdušňovací ventily byly vyvinuty zejména pro odvádění jednotlivých bublinek. K odvádění velkého množství plynů slouží odvzdušňovací zařízení, které je kombinací odplynění + trojcestný kulový kohout. Pomocí kohoutu je možno nastavit 3 polohy:
- Uzavřeno – pro případné opravy
- Otevřeno – pro odvzdušňování
- Otevřeno – pro vypouštění
Mimo uvedená odvzdušňovací zařízení se ve velkých OS používají velkokapacitní odvzdušovací zařízení a separátory plynů typů spirovent, flexair, zařízení, která v sobě mění tlak a tím urychlují odvod plynů a další. To však není tématem tohoto článku.
Použitá a doporučená literatura
- DIN 4726 Warmwasser-Flӓchenheizungen und Heizkӧrperanbindungen – Kunststoffohr – und Verbundrohrleitungssysteme
- ČSN 060310 Ústřední vytápění, projektování a montáž
- ČSN 060830 Zabezpečovací zařízení pro ústřední vytápění a ohřívání užitkové vody
- ČSN 077401 Voda a pára pro tepelná energetická zařízení s pracovním tlakem páry do 8 MPa
- Vladimír Jirout: Odvzdušňování (odplyňování) vodních otopných soustav, článek v časopisu TOPIN 4/2011
Sdílet / hodnotit tento článek