REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak správně zazimovat závlahový systém?

Podzim je za rohem, ranní teploty se pomalu začínají blížit k nule a tak je nejvyšší čas myslet za zazimování zahrady. Pokud máte na zahradě automatický závlahový systém (AZS), neměli byste s jeho zazimováním zahálet, jinak hrozí jeho poškození mrazem.

Zazimování závlahového systému je nutné provést každoročně na konci sezony tak, aby byla zachována dlouhá životnost a bezproblémový provoz. V zimní období hrozí zejména poškození mrazem, proto je nutné celý systém odvodnit. Připravili jsme pro vás pár rad, jak na to.

Tento návod je obecný a určený především pro závlahové systémy Gardena. V případě, že máte nainstalovaný jiný systém, respektujte jeho specifika, nebo využijte pro zazimování služby odborných firem.

Potřebné vybavení

Nejspolehlivějším, nejrozšířenějším a také nejjednodušším způsobem, jak ochránit váš závlahový systém před mrazem, je profouknutí celého systému stlačeným vzduchem pomocí malého kompresoru s tlakovou nádobou. Výkon kompresoru by měl být přímo úměrný velikosti závlahové systému. Pro běžně zahrady by se průtok vzduchu kompresoru měl pohybovat od 18 m3/h. Tímto způsobem lze velmi efektivně odstranit vodu ze všech míst systému, včetně postřikovačů se zpětnými ventily a jiných komponent.

TIP: Nyní můžete vyhrát kompresor EXTOL na webu SIGMAshop.cz.

Pro běžné zahrady rodinných domů stačí na zazimování kompresor s okamžitým výkonem objemu vzduchu 200 l / min - 650 l / min a maximálním pracovním tlakem do 6–10 barů. Avšak potřebná hodnota provozního tlaku pro profouknutí je nižší, a to 2,5 – 3,5 bar. Typickým příkladem vhodných kompresorů pro běžné zahrady mohou být olejové kompresory EXTOL.

Jak postupovat

Krok 1

Zavřete hlavní kulový ventil závlahového systému (není-li v systému instalován, je potřeba ho dodatečně instalovat, bez něj není možné uzavřít přívod vody do závlahového systému a není z něj vypustit vodu).

Pokud má hlavní kulový ventil také vypouštěcí ventil, pak se použije pro vypuštění vody z části mezi hlavním kulovým ventilem a sekčními ventily. Tento výpustný ventil také může sloužit jako přípojné místo pro kompresor.

Poznámka: Jako přípojného místa pro kompresor mohou být využity také jakákoliv spojka, ventil, případně jiná fitinka, která je instalována co nejblíže za hlavním kulovým ventilem.

Krok 2

Připojte hadici kompresoru k přípojnému místu na potrubí. Před spuštěním kompresoru zkontrolujte, zda komponenty postřikovačů nejsou přimrzlé a případě je uvolněte (platí zejména tehdy, pokud teplota před zazimováním klesla pod 0 ⁰ C)

Krok 3

Abyste předešli poškození postřikovačů, zvyšujte množství vzduchu přiváděného z kompresoru do potrubí postupně a velmi pomalu. Nikdy nepřekračujte hodnotu tlaku vzduchu 3,5 bar (pro tento účelu používejte na výstupu z kompresoru regulátor tlaku). Při odvodňování závlahového systému je důležitější objem vzduchu než jeho tlak.

Zapněte kompresor a pomalu pouštějte vzduch do systému.

Jak se potrubí plní vzduchem, postřikovače se začnou vysouvat a začne z nich vycházet nejprve voda, později voda smíšená se vzduchem, a nakonec pouze jemná mlha nebo čistý vzduch.

Kontrolujte, zda se nezahřívá potrubí v místě připojení kompresoru. Horký vzduch, který vzniká stlačováním vzduchu, by mohl poškodit mechanismy turbínových postřikovačů. Pokud se potrubí zahřívá, kompresor vypněte, aby mohlo vychladnout.

Při odvodňování sekcí začněte s těmi sekcemi, které jsou nejvýše položeny. Vyfouknutá voda se do těchto odvodněných sekcí už nebude vracet. Pokud jsou sekce v rovině, pak začněte se sekcí nejvzdálenější od zdroje vody.

Poznámka: Vzduch nechte proudit pouze na dobu nezbytně nutnou, dokud se veškerá voda nevystříká a z postřikovačů nevychází pouze vzduch.

Olejový kompresor

Na co si dát pozor

Při zazimování si také zkontrolujte, zda není riziko zmrznutí v hlavním uzávěru vody (většinou bývá ve vodoměrné šachtici v nezámrzné hloubce nebo uvnitř v objektu). Hlavní kulový ventil závlahového systému a část potrubí mezi tímto ventilem a zdrojem vody musí odolat mrazu.

Zkontrolujte také čistotu vložky ve filtru, případně ho vyčistěte, aby nečistoty nezaschly na jeho vložce. Na jaře by se problematicky odstraňovaly.

Pokud se čerpací stanice nachází v místě, kde v zimě poklesne teplota pod bod mrazu, musí být všechny části zazimovány pomocí vypouštěcího ventilu. Ponorná čerpadla, která se nachází v dostatečné nezámrzné hloubce, doporučujeme nechat ponořené.

SIGMAshop.cz

logo
Kosmonautů 6a
77900 Olomouc

telefon: 581 696 898
e-mail: objednavky@sigmashop.cz

web: www.sigmashop.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Příprava staveb na zimu

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA