Zdroj: Vekra
Základním materiálem je polyvinylchlorid bez změkčovadel, ze kterého se vytlačují profily s dutinovou (komorovou) konstrukcí, jenž se dále řežou pro konkrétní rozměr okna. Plastový profil sám o sobě není dostatečně tuhý (na rozdíl od dřevěného), a je nutné jej kombinovat s vnitřními výztuhami, většinou ocelovými nebo kompozitními o vyšší pevnosti. Profily opatřené výztuhami se svařují do potřebného tvaru okna. U plastových oken se využívá i tzv. podkladního (osazovacího či parapetního) profilu, sloužícího ke snadnějšímu vyřešení detailu parapetu.
Jelikož konstrukce rámu a křídla má vždy horší tepelně-izolační vlastnosti než zasklení, snaží se výrobci o zlepšení tepelně izolačních vlastností okna vypěňováním profilů PUR pěnou popřípadě do větších dutin vkládají polystyrenové vložky.
Často uváděný počet komor v profilu není nejdůležitějším kritériem. Důležité při výběru okna je dbát na měřitelné fyzikální parametry součinitele prostupu tepla (čím nižší číslo, tím lépe izoluje) rámu, zasklení i osazovacího profilu, stejně jako celého okna. Dalším důležitým kritériem je profilace rámu a křídla, počet těsnění apod.
„Plastová okna si můžete sladit se vzhledem domu přesně podle vašich představ. Od jednobarevných odstínů, přes dekory dřeva až po povrchy s efektním vzhledem kovů. Je možné vytvořit barevnost okna z interiéru i exteriéru odlišnou a to v paletě 220 barev. Speciální úprava povrchu HDF navíc zajišťuje snadnou údržbu,“ říká Ing. Andrea Mikulová, marketingová manažerka firmy REHAU.
Plastová okna se vyrábí v mnoha variantách vzhledu. Je možné vyrobit prakticky jakoukoli barvu. Varianta odlišného vzhledu z interiéru a exteriéru je často používaná. Z exteriéru je chtěný dekor dřeva, zatímco z interiéru chceme neutrální bílý vzhled pro snadné ladění s výmalbou či nábytkem. Varianta různě barevných částí je třeba u dřevěných otvorových výplní mnohdy problém.
"Okenní technika prodělává v posledním období ohromný vývoj, který sleduje zvyšující se požadavky na snižování energetické náročnosti staveb. Od tříkomorových rámů se stavební hloubkou 60mm a součinitelem prostupu tepla Uf = 1,7 Wm-2K-1 se posunula k šestikomorovým prvkům se stavební hloubkou 86mm a součinitelem prostupu tepla Uf = 0,80 Wm-2K-1. Další zvyšování počtu komor však nemá, v rámci stavební hloubky 80 – 90mm na tyto skutečnosti žádný vliv a pouze mate investory, protože je zoufale nedostatečným parametrem pro posuzování kvality otvorových výplní. Směry vývoje profilových systémů pro otvorové výplně vedou k maximalizaci úspor tepla a současně eliminaci tepelných mostů vznikajících v okenních profilech při jejich instalaci do stavby," říká Libor Suchánek, majitel společnosti SULKO.
Výhody
- velmi dobré tepelně-technické parametry v porovnání s jinými materiály (pozor na kvalitu samotného výrobku!)
- velká odolnost proti povětrnostním vlivům a vlhkosti
- nenáročnost údržby
- velký výběr ve vzhledu (tvar profilu i barevnost)
Nevýhody
- menší statická únosnost, ta je závislá na kvalitě výztuh
- únosností limitovaná maximální velikost okna v jednom kuse
- rozměrové změny působením vysokých teplot (např. tmavé profily na přímém slunci)
- z předešlých bodů plynoucí nutnost častějšího seřizování kování oken
- nemožná obnova povrchové úpravy při poškození či stárnutí materiálu
- energeticky vysoce náročná recyklace plastových oken
Sdílet / hodnotit tento článek