REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skladování slaměných balíků pro stavbu rodinného domu

Chcete si postavit dům za použití slámy jako tepelné izolace? Mít dům, který nevyužívá žádné nebezpečné materiály a je šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Dům spjatý s přírodou? Je to možné, ale nekonvenční stavební materiály vyžadují dobrou znalost problematiky a řemeslnou zručnost. Již skladování slaměných balíků může být rozhodující pro výslednou kvalitu stavby!

Dobře vyskládat balíky 

Balíky je vhodné podložit nejméně dvěma vrstvami palet (na výšku min 20 cm), případně spodní vrstvu palet nahradit cihlami, jedna vrstva palet se ukazuje jako nedostatečná a balíky odspoda plesniví. Vylepšit situaci lze ještě tak, že palety budou podloženy plachtou, která bude bránit odpařování vlhkosti ze země.

Potřebnou plochu palet, velikost plachty a rozměry stohu lze určit z tabulky „rozměry stohu“, který naleznete v příloze pod článkem.

Maximální obvyklá výška stohu je z důvodu praktičnosti stohování cca 4 metry. Osvědčuje se tvar podobný tradičním rodinným domům, obdélník s poměrem stran cca 1:2 se „sedlovou střechou“.

Balíky je zapotřebí skládat na vazbu, podobně jako cihly, střídat směr jejich kladení, tak aby ve stohu dobře držely.

Zásadní je vyskládat balíky nahoře do hřebene a plachtu dobře vypnout, aby dešťová voda odtékala, netvořila jezírka, která plachtou (která se časem poškodí, steří, povolí švy anebo se proděraví) postupně protečou dovnitř. Pokud je plachta dobře vypnutá, tak ani trochu děravá plachta tolik nevadí, množství vody, které proteče otvory v napnuté plachtě nebývá natolik kritické. 

Použít dobrou plachtu

Plachta by měla být co nejpevnější. Osvědčují se plachty ze starých billboardů (pokud nejsou příliš odřené a děravé). Použitelné jsou i běžné PE plachty s minimální hmotností 200g/m2 (máte-li možnost tak raději více) ale vydrží jednu sezonu s odřenýma ušima, než se jejich struktura rozvolní a začnou postupně prosakovat.

Prodávají se také speciální plachty pro zakrývání slámy a sena s malým difuzním odporem (snadný prostup par, aby se balíky nezapařily), některé typy nemají pevné švy a ve švech po čase prosakují, konkrétní výrobek bohužel neumím zatím doporučit. 

Pozor na vítr

Časté problémy způsobuje vítr, nesmí plachtu zespoda podfouknout, jinak ji utrhne. Osvědčuje se nespoléhat jen na vázací oka plachty a připojení napínacích lan vyztužit párem prken (okraj plachty mezi ně a zabalit), provrtat otvory a napínat a kotvit za prkna. Po vypnutí pak přes vrch plachty raději přehodit ještě další lana. Ne moc daleko od okraje, aby vítr plachtu nevytáhnul, a ne moc blízko, aby lana přes roh nesjela.

Plachta nutně nemusí sahat až po zem, nechat stoh odspodu větrat může být lepší, důležité je zakrytí shora. Pokud jsou stěny stohu svislé, vítr déšť nezafoukne do příliš velké hloubky, krátkodobé zvlhnutí sláma snese, kam vítr vodu zafoukne, odtud ji zase vysuší. Sláma pak bude na povrchu šedá, ale nehnije ani neplesniví.

Plachta může na podélných stěnách končit cca metr nad zemí a přes štíty být asi o metr přetažená. Přesahy přes štít kotvené šikmými lany. Po obvodě stažení lanem s dopnutím kurtnou s ráčnou.

schéma zakratí balíků

Nebylo by špatné zajistit, aby voda tekoucí po plachtě odkapávala z jejího okraje s přesahem přes stěny stohu (tak aby netekla po balících). Někteří za tímto účelem vkládají mezi vrstvy balíků prkna napříč, k nim připevní vruty prkna na podél. Plachta tak na okrajích neleží přímo na balících, je napnutá přes prkna, je tak zase ale náchylnější k podfouknutí větrem a k utržení. Držel bych se jednodušší varianty a s případnou částečnou degradací spodních krajních balíků se smířil.

Jak na myši?

Balíky je vhodné skladovat v místě, kde není moc myší, při skladování na poli často přehryžou na každém balíku jeden provázek a je potom při rozebírání stohu nutné převázání. Jde to ale zdržuje to. Vykousaných otvorů nebývá mnoho a nečiní zásadní problém. Ideální je držet v místě kočku. Do hotových omítnutých anebo těsně zaklopených konstrukcí už pak myši nejdou.

Ing. Daniel Grmela

provádí poradenství se zaměřením na nízkoenergetické a pasivní domy z přírodních materiálů. Zpracovává projektové dokumentace pro stavební řízení a provedení staveb, koordinuje projektové profese. Lektoruje přírodně stavitelské kurzy a workshopy zaměřené na provádění izolací ze slaměných balíků a omítek z místní hlíny. Provozuje webové stránky www.slamak.info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Dům ze slámy. Kolik stojí?

Dům ze slámy. Kolik stojí?

„Postavím si rodinný dům ze slámy a ušetřím dost peněz,“ si myslí mnoho věci neznalých stavebníků. I alternativní stavební materiály stojí peníze. Kolik jste schopni ušetřit (nebo neušetřit) financí při stavbě rodinného domu s využitím slámy? Je to skutečně to nejlevnější řešení? Nutno podotknout, že lidí, kteří si…

Slaměný rodinný dům stavebního historika v Třebosicích

Slaměný rodinný dům stavebního historika v Třebosicích

Preference při stavbě rodinného domu jsou osobní záležitostí každého stavebníka. Dnes se podíváme na dům, u kterého bylo pro obyvatele důležité využití ekologických materiálů s nízkou uhlíkovou stopou a společné soužití rodiny v jednom prostoru ale tak, aby každý měl i své soukromí.

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

Uvažujete o stavbě rodinného domu? Máte rádi přírodní stavební materiály? Uvažujete o alternativě v podobě hliněných omítek, slaměné tepelné izolace nebo konstrukce ze dřeva? Podívejte se na zkušenosti stavebníka, který si vystavěl pasivní rodinný dům ze dřeva a slámy.

VIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlíny

VIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlíny

Propojení interiéru se zahradou, použití zdravých materiálů a prostor pro život jedné rodiny - to byly hlavní požadavky stavebníků na rodinný dům v Dobřejovicích u Prahy. Vznikl tak moderní dům z přírodních materiálů, který zároveň šetří rodinný rozpočet. Jak takový dům investor postavil a jaké jsou zkušenosti z jeho…

VIDEO: Pasivní dům jako dřevostavba s hliněnými omítkami. Zkušenosti z praxe

VIDEO: Pasivní dům jako dřevostavba s hliněnými omítkami. Zkušenosti z praxe

Cílem projektu domu v Habrovanech u Vyškova bylo dosáhnout pasivního standardu s maximálním použitím přírodních materiálů. Dům se nachází ve stávající zástavbě, na pozemku se nacházel starý hliněný dům, který byl z jedné třetiny zbourán a zbylá stavba čeká na rekonstrukci tradičními postupy hliněného stavitelství.…

Jádrové hliněné omítky na slaměné stěny, jejich míchání a nanášení svépomocí

Jádrové hliněné omítky na slaměné stěny, jejich míchání a nanášení svépomocí

Hliněné omítky slaměných stěn tvoří přirozenou protipožární ochranu slaměných balíků, určují výsledný tvar domu, zajišťují tepelnou i vlhkostní stabilitu vnitřního prostředí a příznivé elektroiontové mikroklima. Mohou zajistit i dostatečnou (pro nízkoenergetický standard) vzduchotěsnost vnitřní obálky vytápěného…

Sláma jako stavební materiál – hořlavost, škůdci, akustika

Sláma jako stavební materiál – hořlavost, škůdci, akustika

V posledních letech pozorujeme zvýšený zájem o trvale udržitelný rozvoj a o Ekologické stavitelství. Přírodní stavitelství se snaží omezit vliv stavebních činností na životní prostředí a současně zlepšit kvalitu budov s ohledem na zdravé vnitřní prostředí. Dnes se podíváme na pravdu okolo nejvíce vytýkaných…

Není balík jako balík. Ten pro slaměný dům musí mít vhodné vlastnosti, vlhkost, rozměry a míru stlačení.

Sláma jako stavební materiál – objemová hmotnost a vlhkost

V posledních letech pozorujeme zvýšený zájem o trvale udržitelný rozvoj a o Ekologické stavitelství. Přírodní stavitelství se snaží omezit vliv stavebních činností na životní prostředí a současně zlepšit kvalitu budov s ohledem na zdravé vnitřní prostředí, šetření přírodními zdroji energií. Respektuje přitom…

REKLAMA