REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vyberte si zkušeného realitního makléře

Prodáváte nemovitost a rozhodli jste se její prodej svěřit do rukou zkušeného realitního makléře? Jak ale takového makléře najít a jak poznat, že je to zkušený profesionál?

Především nebuďte pasivní a výběr makléře nepodceňte. Důkladně si ho prověřte a rozhodně nedejte na první dojem. I hodně podprůměrných realitních makléřů na první dojem působí stejně důvěryhodně a seriózně jako špičkoví makléři.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ověřte si vše, co makléř říká. Zejména skutečné a prokazatelné výsledky, počet let praxe, doporučení, hodnocení, reference, jak nemovitosti propaguje, zda má profesionální fotografie a kolik nemovitostí prodává. Nejlepší makléři mají v nabídce pouze několik nemovitostí a těm se intenzivně věnují.

Velká kancelář nedělá špičkového makléře

Pokud hledáte nejlepšího makléře, velikost kanceláře nehraje zásadní roli. Špičkový makléř záštitu velké realitní kanceláře nemusí potřebovat. U průměrných makléřů totiž hraje velikost a renomovanost kanceláře mnohem větší roli než v případě zkušených makléřů.

Zdroj: Depositphotos

Výška provize by neměla rozhodovat

Provize se pohybuje v průměru od 3 % do 5 % bez DPH a její výše by neměla být určujícím kritériem při výběru makléře. Důležitější je, jaké služby za sjednanou provizi dostanete a zda jsou smluvně garantovány. I v případě 5% provize můžete v čistém utržit za prodej nemovitosti více, než když budete spolupracovat s makléřem za 2% provizi.

Ti nejlepší pracují pouze exkluzivně

Exkluzivita znamená, že danou nemovitost po daný čas nabízí pouze jedna realitní kancelář (realitní makléř). Nejlepší realitní makléři spolupracují pouze exkluzivně. Tím se zakázce plně věnují a investují do ní dostatek času a peněz. Pokud chcete spolupracovat se špičkovým makléřem, je nutností přistoupit na exkluzivitu.

Bez umění vyjednávat to nejde

Jednou z nejdůležitější věcí u makléře jsou vyjednávací schopnosti. Mohou mít fatální vliv na utrženou cenu za prodej nemovitosti. Pokud budete spolupracovat se zkušeným makléřem, který bude jasně hájit vaše zájmy, často dokáže zamezit případným „ztrátám“ v řádu statisíců Kč. Dobrý vyjednavač by neměl podlehnout nátlaku kupujícího.

Zdroj: Depositphotos

Úspěšní platí DPH

Většina makléřů pracuje na živnostenský list a každý kvalitní a úspěšný makléř je plátcem DPH. Pokud realitní makléř ve větším městě není plátcem DPH, existují pouze 2 důvody, proč tomu tak není. Buď prodává málo nemovitostí a není tak skvělý, jak o sobě tvrdí, nebo podvádí a provizi od prodávajících inkasuje v hotovosti bez dokladu. Na stránkách Ministerstva financí si můžete zjistit, zda je makléř plátcem DPH.

Známí nemusí doporučit dobrého makléře

I když je doporučující osoba důvěryhodná, může doporučit neschopného makléře. Reference od známých je dobrá volba, ale není ideální, a to i co do množství – kolik nemovitostí známému tento makléř prodal? Pravděpodobně jen jednu. Makléře byste si měli vybírat sami, podle vlastních kritérií a na základě referencí od více jeho klientů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: AdobeStock - ChiccoDodiFC

Proč ceny bytů v Česku nepřetržitě rostou? Podívejme se na to podrobně

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19? S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory. Podívejte se na to ale podrobněji.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení

Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu

Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to řekl místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Na podobu…

REKLAMA