REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vyberte si zkušeného realitního makléře

Prodáváte nemovitost a rozhodli jste se její prodej svěřit do rukou zkušeného realitního makléře? Jak ale takového makléře najít a jak poznat, že je to zkušený profesionál?

Především nebuďte pasivní a výběr makléře nepodceňte. Důkladně si ho prověřte a rozhodně nedejte na první dojem. I hodně podprůměrných realitních makléřů na první dojem působí stejně důvěryhodně a seriózně jako špičkoví makléři.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ověřte si vše, co makléř říká. Zejména skutečné a prokazatelné výsledky, počet let praxe, doporučení, hodnocení, reference, jak nemovitosti propaguje, zda má profesionální fotografie a kolik nemovitostí prodává. Nejlepší makléři mají v nabídce pouze několik nemovitostí a těm se intenzivně věnují.

Velká kancelář nedělá špičkového makléře

Pokud hledáte nejlepšího makléře, velikost kanceláře nehraje zásadní roli. Špičkový makléř záštitu velké realitní kanceláře nemusí potřebovat. U průměrných makléřů totiž hraje velikost a renomovanost kanceláře mnohem větší roli než v případě zkušených makléřů.

Zdroj: Depositphotos

Výška provize by neměla rozhodovat

Provize se pohybuje v průměru od 3 % do 5 % bez DPH a její výše by neměla být určujícím kritériem při výběru makléře. Důležitější je, jaké služby za sjednanou provizi dostanete a zda jsou smluvně garantovány. I v případě 5% provize můžete v čistém utržit za prodej nemovitosti více, než když budete spolupracovat s makléřem za 2% provizi.

Ti nejlepší pracují pouze exkluzivně

Exkluzivita znamená, že danou nemovitost po daný čas nabízí pouze jedna realitní kancelář (realitní makléř). Nejlepší realitní makléři spolupracují pouze exkluzivně. Tím se zakázce plně věnují a investují do ní dostatek času a peněz. Pokud chcete spolupracovat se špičkovým makléřem, je nutností přistoupit na exkluzivitu.

Bez umění vyjednávat to nejde

Jednou z nejdůležitější věcí u makléře jsou vyjednávací schopnosti. Mohou mít fatální vliv na utrženou cenu za prodej nemovitosti. Pokud budete spolupracovat se zkušeným makléřem, který bude jasně hájit vaše zájmy, často dokáže zamezit případným „ztrátám“ v řádu statisíců Kč. Dobrý vyjednavač by neměl podlehnout nátlaku kupujícího.

Zdroj: Depositphotos

Úspěšní platí DPH

Většina makléřů pracuje na živnostenský list a každý kvalitní a úspěšný makléř je plátcem DPH. Pokud realitní makléř ve větším městě není plátcem DPH, existují pouze 2 důvody, proč tomu tak není. Buď prodává málo nemovitostí a není tak skvělý, jak o sobě tvrdí, nebo podvádí a provizi od prodávajících inkasuje v hotovosti bez dokladu. Na stránkách Ministerstva financí si můžete zjistit, zda je makléř plátcem DPH.

Známí nemusí doporučit dobrého makléře

I když je doporučující osoba důvěryhodná, může doporučit neschopného makléře. Reference od známých je dobrá volba, ale není ideální, a to i co do množství – kolik nemovitostí známému tento makléř prodal? Pravděpodobně jen jednu. Makléře byste si měli vybírat sami, podle vlastních kritérií a na základě referencí od více jeho klientů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Na Vysočině loni přibylo 1556 bytů, o 4,9 % víc než předloni

Na Vysočině loni stavbaři dokončili 1556 bytů, v porovnání s předchozím rokem o 4,9 procenta víc. Většina krajů v Česku přitom zaznamenala pokles. Víc bytů než předloni bylo kromě Vysočiny předáno jen v Olomouckém kraji a v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z dat jihlavské správy Českého statistického úřadu.

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, mimacz

Pandemie výrazně omezila poptávku pendlerů po bydlení v pohraničí

Rok trvající problémy s pandemií nového typu koronaviru výrazně omezily v pohraničí poptávku po parcelách a bytech ze strany pendlerů, kteří dojíždějí denně za prací do Německa. ČTK to řekl starosta Všerub na Domažlicku Václav Bernard (STAN). Příhraniční městys, který se snaží udržet svých 800 obyvatel, přitom…

Vila Na Petřinách 7, Praha 6; developer: AND Vila Petřiny; architekt / architekti interiéru: SUNCAD / Podlipný Sladký architekti, STOPKA

V soutěži Best of Realty 2020 zvítězily ekologicky zaměřené projekty

Pořadatelé soutěže, která se zaměřuje na český realitní trh a oceňuje budovy v kategoriích od průmyslových a skladových areálů až po bytové domy, oznámili vítěze 22. ročníku v přímém přenosu ze studia v pražském Karlíně. Poprvé v historii soutěže bylo vyhlášení výsledků přesunuto z listopadu na únor, a navíc do…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Podíl investičních bytů v Praze vzrostl, někde je až 40 procent

Podíl nových bytů, které lidé kupují jako investici, loni v Praze vzrostl. V některých projektech dosahuje až 40 procent. Především kvůli opatřením proti šíření koronaviru ubylo investorů ze zahraničí. Roste také podíl institucionálních investorů. Vyplývá to z odpovědí zástupců developerských společností.

Nákladové nádraží Žižkov, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, luciezr

Lidé kritizovali změnu plánu pro Nákladové nádraží Žižkov

Některým místním obyvatelům se nelíbí připravovaná změna územního plánu, která má umožnit výstavbu nové čtvrti na brownfieldu kolem Nákladového nádraží Žižkov. Vyplynulo to z dnešního veřejného projednání změny, o které by do konce roku měla hlasovat rada a následně zastupitelstvo hlavního města. Lidé, kteří na…

REKLAMA
REKLAMA