Zdá se, že mladí Češi to mají v pořizování vlastního bydlení ve srovnání s dalšími Evropany dosti těžké. Sociologické studie uvádějí, že zatímco Belgičanům stačí k pořízení bytu o velikosti 70 m2 ve velkém městě necelé čtyři průměrné roční platy, Italům přes šest ročních platů a Britům téměř 10, Češi vydají na stejný byt více než 11 průměrných ročních platů! A pokud chtějí bydlet v hlavním městě, musejí sáhnout do kapsy ještě hlouběji. Řešením pro mladé lidi může být sdílené bydlení či úplně malý byt, který bude mít pečlivě rozplánované prostorové řešení.
I na malém prostoru se dát komfortně žít
„Bydlení na malém prostoru má i celou řadu výhod – především malé nároky na úklid a nepřeberné množství stylů, v jakých se dá byt zařídit,“ vysvětlují autoři projektu nazvaného MOODEN flat, ukazují vlastní prostorová řešení a vhodné multifunkční vybavení. Důležitou roli zde také hraje použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. „Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1k+k se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj. A i když má člověk představu, jak by si uspořádání bytu představoval, je dobré poradit se s odborníky, kteří mají zkušenosti a jejich rady a doporučení, či případná realizace mohou zásadně pomoci,“ dodávají zástupci designérského studia MOODEN a ukazují své návrhy.
Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít? Foto: MOODEN flat
Na fotografiích představují zařízení plochy o rozměrech 27 m², kde jsou naprojektovány a umístěny čtyři postele, plnohodnotná kuchyňská linka, jídelní stůl pro čtyři lidi, dvě pracovní místa, šatna i obývací pokoj. Z malé garsonky, která by jinak nikoho příliš nezaujala, bylo vytvořeno prostorné a multifunkční obydlí a díky sklopné manželské posteli, sklopné patrové posteli a vyklápěcímu stolu a dalším vysouvacím a vyklápěcím prvkům je tento prostor promyšleně využitý.
„Při projektování tohoto malometrážního bytu hrál roli každý milimetr. Návrh musel být nejdříve převeden do reálné výrobní dokumentace, aby mohl být každý navržený prvek bez problémů vyroben a nainstalován. Do interiéru pak naprosto vše přesně pasovalo a během instalace nebylo na místě potřeba nic dořezávat, zkracovat ani jinak výrazně upravovat. Pro ještě přesnější a reálnou představu o nově vytvořeném konceptu interiéru, byla vizualizace převedena do interaktivního 3D modelu, aby vznikly zcela jasné obrysy,“ říká Barbora Burešová.
Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít? Foto: MOODEN flat
Rostoucí zájem o malé byty
Sociologové uvádějí, že důvodem velkého zájmu o malé byty je nejen cena, ale také změna demografického vývoje, kdy stále více přibývá tzv. single domácností, a to nejen u mladých lidí, ale také u těch starších, kteří přenechávají byty svým dětem a sami si hledají byt menší. Této vysoké poptávce se přizpůsobují i developeři, kteří začali nabízet více bytů 1+kk. Stejně tak roste poptávka po architektonických a designerských úpravách malometrážních bytů ve starší zástavbě, a to jak v cihlových bytových domech, panelových domech i vilách. Řešením mohou být i malé obecní byty.
„Když se chtějí mladí osamostatnit a založit vlastní domácnost, nemusejí se hned uvazovat do drahé hypotéky nebo být v nejisté pozici nájemníka. V obecním by měli jistotu, že se budou takříkajíc dodržovat pravidla hry. Už se objevují první vlaštovky, Praha se snaží svůj obecní bytový fond kultivovat, opravovat, dokonce i rozšiřovat. Změny jsou však velmi pomalé. Jsou tady ale i další možnosti, “ podotýká Tomáš Samec ze Sociologického ústavu AV ČR a jako příklad uvádí Německo a Rakousko, kde existují takzvané baugruppe, obdoba družstev. Skupina lidí se rozhodne pro sdílené bydlení (nikoli ve společné domácnosti), vytvoří si stavební projekt, sdílí úvěr a samozřejmě také rizika. Čím více aktérů, tím více se riziko rozloží, například v případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci.
Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít? Foto: MOODEN flat
Situace sice není podle Tomáše Samce optimální, ale na druhou stranu nikoli neřešitelná. „Situace se mění. Jen málokdo by donedávna například věřil, že se cena bytu v Praze může za pět let zvýšit o polovinu. A přesto k tomu došlo. Systém by měl být co nejvíce různorodý. Aby tu nebylo jen vlastnické a nájemní bydlení, ale i další alternativy – obecní, družstevní, družstevní s podporou obcí, sdílené…“ uzavírá sociolog a chválí výše zmíněnou iniciativu MOODEN flat i formy sdíleného bydlení.
Sdílet / hodnotit tento článek