REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Co se starými a nevyužívanými budovami? Než je využijeme, věnujme je lidem

Malá i velká města, světové metropole. Mají je všechny. Co? Staré budovy s předlouhou minulostí, které ale mají pramalou buducnost. Haly starých fabrik, garáže a autodílny, zaniklé podniky. Spoustu objektů, které možná dokládají postupný vývoj lidských sídel, ale zase ne tolik, aby se na ně mohla vztahovat nějaká forma památkové nebo technické ochrany. Dá se říct, že zatím průběžně chátrají, a čekají na demoliční výměr. Nebo, než padnou do oka nějakému developerovi, který v nich místo problému uvidí příležitost.
Zdroj: Onnis Luque

Je to dílem přirozené, ale pro obyvatele konkrétních měst z toho zatím nic užitečného neplyne. Než takové objekty zmizí, budou strženy nebo přestavěny, rekonstruovány, zůstávají nehezkou stopou v zastavěném prostředí. Nevábným místem, ke kterým se často stahují podivné existence, nelegální skládky odpadu, škůdci z řad hlodavců. Přitom to jde i jinak, jak dokládá příklad z Mexico City. Města, které s desítkou milionů obyvatel na ploše 1485 kilometrů čtverečních ví o starých a nepotřebných budovách své.

Proto se tu, v rámci projektu Rooftop Prim, rozhodli „otevřít a vrátit“ veřejnosti jeden takový objekt zpět. Poté, co se k záměru vyjádřili památkáři a statici, přišli na řadu architekti. A vytvořili tu na střeše jedné takové budovy společenský prostor, sloužící k obohacení kulturního života města. Vytvořili tu, s příspěvkem stávajícího majitele pozemku, padesátimetrovou střešní konstrukci (složenou ze 45 vylehčených podpůrných prvků, krytých polykarbonátem). A tím dodali místu perspektivu, a městu zajímavý multifunkční prostor.

Foto: Onnis Luque

Čekání s přidanou hodnotou

Co tu bude? Může to být letní kino, městská střešní zahrada, park ve výškách, výstavní nebo koncertní prostor. Místa, která jsou ve městech vždy zapotřebí, ale nepřichází lacino. Tady je to jiné. Podstatné je, že střecha v dané podobě částečně konzervuje stavbu, která nebyla k užitku, a dodává jí smysluplné využití. Ano, jednou se možná dočká rekonstrukce nebo demolice, ale do té doby může stále prospívat lidem, kteří žijí v jejím sousedství. Nestane se z ní vybydlený squat nebo skládka, nehezká skvrna v městském plánu. Ale vysoce funkční prostor, sloužící k užitku všech.

Až padne definitivní rozhodnutí, co s onou stavbou bude? Pak jen stačí střechu rozebrat. A využít jí třeba u dalšího opuštěného objektu. Je to způsob, jak efektivně adaptovat staré budovy, dodat jim novou estetickou kvalitu a zapojit je do života ve městě. Prospěch z toho přitom mají lidé, radnice, majitelé takových staveb. Není to nic náročného, ale tvář měst to mění zásadním způsobem. I kdyby takové objekty jen čekaly na demolici, pořád mají co nabídnout.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení

Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu

Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to řekl místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Na podobu…

Foto: Alexandra Timpau

Petr Stolín architektem roku 2021

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech – cenu Architekt roku 2021, získal liberecký architekt a pedagog Petr Stolín, jehož poetické stavby zaujmou svou střídmostí. Čestné uznání poroty obdržela historička architektury a umění Kateřina Bečková. Spolupráce architekta Aleše Buriana a města…

REKLAMA