REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Návrat krátkodobých pronájmů do Prahy? Jak se hýbou ceny nemovitostí? Nejvíce zdražily pozemky

Vrátí se do Prahy krátkodobé pronájmy bytů? A jak je na tom nyní klasický nájemní trh s dlouhodobými pronájmy? Nejen to, ale i mnohá další témata spojená s cenami nemovitostí, vývojem hypotečních úvěrů přináší nový článek ze série novinek z realitního trhu
Zdroj: Fotolia.com - jamrooferpix
Zdroj: Fotolia.com - jamrooferpix

Data z posledních týdnů naznačují návrat krátkodobého pronajímání bytů. Znamená to konec levně pronajímaných bytů v centru Prahy?

Podle dat společnosti AirDNA v posledních měsících značně roste poptávka po krátkodobé formě ubytování. Například za měsíc duben vzrostl počet rezervací v rámci platformy AirBnB zhruba na 2 500, což odpovídá téměř čtvrtinovému měsíčnímu nárůstu oproti předchozím měsícům. A květnová data jsou ještě o poznání výše, přičemž odpovídají až 60% oproti předchozímu měsíci.

Průměrná cena dlouhodobých pronájmů v Praze meziročně klesla o 10%, přičemž právě ceny bytů v centru města klesaly nejvíce. Důvodem tohoto poklesu je bezesporu stále probíhají pandemie koronaviru a především s ní spojená omezení cestovního ruchu. Jakmile se však bude i nadále dařit tento boj vyhrávat, budou stále více otevřené hranice, rozhodně můžeme očekávat značný růst poptávky po krátkodobém, turisty hojně vyhledávaném, ubytování. Spolu s tím zcela jistě porostou ceny i u klasického nájemního bydlení.

V Praze je velký nadbytek nájemních bytů

Ruku v ruce se snižující se cenou klasického nájemního bydlení jde i vzrůstající počet takto nabízených nemovitostí. Oproti minulému roku vzrostl počet bytů nabízených k dlouhodobému pronájmu na konci prvního čtvrtletí o zhruba 25% na 15 400, což odpovídá nejvyššímu počtu nabízených bytů za posledních pět let. Ač největší cenový pokles zaznamenalo centrum města, nejdražší částí nadále logicky zůstává Praha 1, přičemž nejvíce bytů je v nabídce v rámci Prahy 5.

Zdražování prodejních cen nemovitostí

Prodejní ceny nemovitostí napříč celou republikou doslova letí vzhůru. V minulých letech jsme si již mohli zvyknout na meziroční růst cen veškerých nemovitostí vysoko nad hladinou inflace, a to v řádu několika procent ročně. V minulých měsících však nastal opravdu raketový vzestup, a to nejvyšší za posledních 10 let.

Napříč trhem zdražily všechny typy nemovitostí, ačkoli právě pozemky se staly doslova nedostatkovým zbožím, jejich ceny vzrostly za posledních deset let na mnoha místech již na dvojnásobek.

Tak jako v minulých letech přetrvávají hlavním tahounem růstu cen všech typů nemovitostí především levné a stále relativně snadno dostupné hypoteční úvěry a zdlouhavé povolování nových staveb. Z mého pohledu však s nastoupivší pandemií koronaviru vzrostla i nejistota lidí v budoucí vývoj ekonomiky. Nemovitosti jsou stále brány jako konzervativní forma uložení investic a v okamžiku, kdy se lidé obávají vývoje současné ekonomiky, potažmo na ní navázaných investičních instrumentů, nabízí se nemovitosti jako logická forma uložení peněz.

Experti varují, že trh s novými byty je fakticky vyprodaný

Velké developerské společnosti Skansa Reality, Trigema i Central Group se shodují na tom, že za poslední rok bylo prodáno nejvíce nových bytů v historii, přičemž podle analýzy těchto společností se jich prodalo jen za první čtvrtletí 2100. Tato čísla pouze potvrzují výše zmíněný fakt, že dosavadní nabídka bytů není ani zdaleka schopna uspokojit její poptávku a ceny tak přirozeně nadále stoupají vzhůru.

Studie Trend Report 2021 od Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí říká, že z dlouhodobého pohledu jsou byty v ČR v průměru už dnes nadhodnocené zhruba o 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem tzv. investičních bytů pak nadhodnocení dosahuje až 25 procent. Za předpokladu prohlubování nynější krize tato studie však rovněž připouští i možnost jejich zlevnění v budoucím období.

Jak jsou na tom aktuálně hypotéky?

Průměrná sazba aktuálně uzavíraných hypotečních úvěrů se stále drží pod dvěma procenty. Je to však dáno především tím, že banky jsou naprosto zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly sjednávány již před dlouhou dobou. Tento fakt by se měl však v nejbližší období změnit, a průměrná sazba tak patrně velmi rychle překoná hranici dvou procent. Zvlášť v okamžiku, kdy mnohé banky již oznámily zvýšení nabídkové sazby blížící se 2,5% p.a.

Zajímavou změnu oproti předchozímu období sezná vztah České národní banky vůči komerčním bankám. Zatímco do této chvíle mohla ČNB při stanovování podmínek pro poskytování nových úvěru komerčním bankám pouze poskytovat doporučení, od nynějška budou tyto podmínky právně závazné a při jejich porušení budou komerčním bankám reálně hrozit pokuty až deset milionů korun. Bankám bude s největší pravděpodobností ponechána alespoň částečná volnost, přičemž by patrně mohly každé čtvrtletí udělat výjimku až v pěti procentech případů. Každou takovou výjimku však bude třeba věrohodně zdůvodnit.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Ceny nemovitostí

Zdroj: AdobeStock - ChiccoDodiFC

Proč ceny bytů v Česku nepřetržitě rostou? Podívejme se na to podrobně

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19? S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory. Podívejte se na to ale podrobněji.

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu

Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to řekl místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Na podobu…

Zlevnění nemovitostí se nekoná, v Ostravě zdražily byty dokonce o 45 procent

Zlevnění nemovitostí se nekoná, v Ostravě zdražily byty dokonce o 45 procent

Byty ve velkých českých městech dál zdražují. Data za třetí kvartály let 2020 a 2021 dávají jasně najevo, že na tomto faktu nic nezměnila ani pandemie COVID-19. Naopak tempo růstu cen je poměrně enormní. Nejvíce je to patrné v Ostravě, kde meziročně průměrná cena za jeden metr čtvereční vzrostla o 45 procent na 43…

Ilustrační obrázek, fotolia.com

Kupte si bunkr nebo pozemek od obrany v Praze i v Brně

Pozemky v Praze i v Brně nebo bunkry z předválečného opevnění mohou lidé zakoupit od ministerstva obrany. Úřad je nabízí v dalším kole výběrového řízení na svůj nepotřebný majetek. Sdělila to v tiskové zprávě Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva. Podrobnosti lidé najdou na webu odboru pro nakládání s…

REKLAMA