REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sakrální stavby více o tématu

Kostel na Barrandově chtěli postavit už za první republiky. Dnes na stěnách běží světelné divadlo

Komunitní centrum a kostel Krista Spasitele na Barrandově bylo otevřeno v roce 2020. Samotná projekce a výstavba trvala devět let, záměr vystavět zde kostel pochází již z první republiky. Zbývá dokončit některé detaily v interiéru, související především s připravovanou instalací varhan. Podívejte se na dokument ESTAV.cz o výstavbě minimalistického kostela. Jak se snoubí s klasickými uměleckými prvky, například skleněnou vitráží? A jaké jsou zde technické zajímavosti?
Zdroj: Tomáš Kovařík

„Základním architektonickým výrazem je minimalistický přepis funkcionalistické architektury. Inspirací je Gočárova sakrální architektura. Dalším z inspiračních zdrojů byla moderní rekonstrukce kostela v Neratově, který je neobvyklý svoji světelnou kompozicí díky prosklené střeše. My jsme se tento pocit snažili navodit pomocí osmimetrového kruhovému světlíku ve stropě,“ uvádí základní principy stavby architekt Jakub Žiška.

Půdorys kostela tvoří kříž s prodlouženou centrálou. Jde tedy o klasické uspořádání, avšak odpovídající novému pojetí liturgie. Kněží slouží mši v kruhu věřících, ti sedí okolo něho.

Kruhový světlík se zlatavým lemem, společně s pásovým oknem pod stropem utváří při slunečných dnech v interiéru unikátní světelné efekty.

Dokument: Kostel Krista Spasitele a komunitní centrum Barrandov

Součástí interiéru kostela jsou i umělecké prvky, drobné i výrazné. Dvěma nejvýraznějšími jsou vitráže znázorňující andělské bytosti a šestimetrový skleněný kříž.

„Vitráže zobrazují anděly putující od vchodu směrem k oltáři. Tomu odpovídá i barevnost, kdy od vchodu je nejvíce probarvená, směrem k oltáři se barevnost ztrácí a postava se stává čistě duchovní bytostí,“ vysvětluje umělecký záměr Petr Coufal, ze sklenářství Jiřička-Coufal.

O skleněném kříži zmiňuje zajímavosti sám autor Zdeněk Lhotský z Atelier Lhotský: „Po konzultacích o technickém řešení s architekty jsme dospěli k řešení, že kříž bude z vrstveného devatenáctimilimetrového skla s laminátem. Nejdelší kus kříže je údajně evropský technický unikát.“

Žaluzie ISOTRA jsou využité pro zastínění oken velkého sálu komunitního centra, kluboven a kanceláří Zdroj: Tomáš Kovařík

S takovým uměleckým dílem se váže i mnoho technických problémů, které museli na stavbě řešit. „Uchycení kříže bylo řešeno ocelovou patkou, která je skryta pod schody. Do ní byl následně kříž zasunut,“ vysvětluje v dokumentu Dalibor Andrlík ze společnosti Metrostav.

Komunitní centrum

Kostel neslouží jen pro bohoslužby. V budově se nachází i komunitní centrum a kavárna Kristian. „Komunitní centrum budeme využívat jak pro farní účely, tak pro veřejnost. Budou se zde odehrávat taneční večery. Akce farní káva je například určena k neformálnímu setkání nejen farníků, ale i lidí, kteří chtějí poznat farnost. Ve velkém sále plánujeme každý měsíc pravidelný kinoklub,“ přibližuje některé plány z bohatého programu centra ředitelka Hana Tyllarová.

Kavárna Kristian – kostel se tak stává přirozeným centrem každodenního života a setkávání lidí na Barrandovském sídlišti. Zdroj: Tomáš Kovařík

Technické vybavení

Kostel je i složitá technická stavba, aby správně fungoval a bylo možné jej využívat musí být i vytápěn, větrán, chlazen. Významný vliv v návrhu hrála akustika, jelikož zde mají být instalovány varhany.

Jak sdělil Dalibor Andrlík: „Akustika byla určující nejen při návrhu kostela ale i při jeho realizaci. Přímo na stavbu docházel akustik, který prováděl průběžná měření.“

Na stěnách kostela můžeme vidět jakési „stély“, svislé perforované pásy. Tyto pásy nejsou dekorací, jsou zde důmyslně esteticky ztvárněnou pomůckou pro tvarování akustického pole v interiéru kostela, za perforací se nachází různě hluboké niky vyplněné tlumícími materiály. Také žebrovaný strop je tvarován s ohledem na zvuk varhan.

Interiér kostela je skromný, minimalistický. Za čistým vzhledem se skrývají mnohá složitá technická řešení. Svislé pásy na stěnách vypadají jako dekorace, ale jsou to akustická opatření pro bohatost zvukového pole varhan. Zdroj: Tomáš Kovařík

„Poslední akustické úpravy prostoru budou dodělány až po instalaci varhan, dle rozhodnutí akustika,“ dodal Dalibor Andrlík, stavbyvedoucí společnosti Metrostav, generálního dodavatele stavby.

„Střešní světlík tedy skoro padesát metrů čtverečních prosklené plochy je plošně vyhříván, aby nedocházelo k jeho rosení,“ vysvětluje Jakub Žiška.

S unikátní architekturou jsou spojena i netradiční řešení technických zařízení budovy. Kvůli pásovému oknu, které obíhá celý půdorys hlavního prostoru kostela musely být řešeny netradičně i svody dešťové vody ze střechy, tak aby nerušily estetiku pásového okna. Jak? To vysvětluje architekt v dokumentu.

Oltáři kostela dominuje skleněný kříž z lepeného skla od ateliéru Lhotský. Zdroj: Tomáš Kovařík

Kostel je vytápěn tepelnými čerpadly z vrtů, které jsou zbudovány pod malým parkem. Větrání je zajištěno dnes už nezbytným systémem pro zpětné získání tepla-rekuperací. Pod parkovištěm se nachází retenční nádrž na dešťovou vodu.

Aby nedocházelo k přehřívání interiéru, je instalováno venkovní zastínění. Venkovní stínění má ze všech typů stínicí techniky největší účinnost proti přehřívání interiéru. Žaluzie jsou u kostela využity na jižní straně pro stínění kanceláří a společenského sálu, v suterénu přímo pod hlavní lodí.

„Pro nový kostel Krista Spasitele na Barrandově byly vybrány venkovní žaluzie Setta 65 a žaluzie Emergency Setta 65 – jedná se o bezpečnostní žaluzii, která lze vytáhnout i při výpadku proudu. Z tohoto důvodu je umístěna u nouzových dveří. Žaluzie, krycí plechy a komponenty jsou v RAL 7022,“ upřesňuje Ing. Jakub Vaněk, Ph.D., marketingový ředitel společnosti ISOTRA a.s.

Stavba slouží i jako komunitní centrum pro pořádání kulturních akcí. Zdroj: Tomáš Kovařík

Pro zachování architektonického vzhledu jsou instalovány žaluzie, které lze schovat do skrytých kastlíků. Kastlík pro žaluzie i vodicí lišty jsou zakomponovány do fasády a je tak zachovaný architektonický návrh čisté stavby. Ovládání žaluzií je přes dálkový systémem IO včetně ochrany proti větru. Žaluzie tak lze přímo od stolu pomocí dálkového ovladače stahovat a různě naklápět dle aktuální potřeby uživatele.

I detaily jsou důležité pro celek: Čisticí zóny

Mnozí z nás si jí při vstupu do kostela ani nevšimneme, ale správně navržená čisticí zóna dokáže ušetřit čas i finance při úklidu, má pozitivní vliv na rychlost opotřebení vnitřních podlah. Samozřejmě i estetická hodnota interiéru zůstává pak déle zachována, což je také důležité u kostela s velmi světlým interiérem a mramorovými podlahami.

Jak by měla ideálně čisticí zóna vypadat? Je na ní potřeba pamatovat už při návrhu. Aby byly rohože v jedné rovině s podlahou a nepřekážely například dveřním křídlům, je nutné na ně zhotovit „vanu“. Důležité jsou i rozměry, čím delší trasu návštěvník přirozeně po čisticí zóně ujde, tím lépe. Malá rohožka za dveřmi často ve veřejných budovách mnoho nevyřeší, málokterý návštěvník si bude cíleně otírat boty.

Dubové lavice, vitrážové okno, kůr pro varhany v kostele Krista Spasitele na Barrandově. Zdroj: Tomáš Kovařík

„Jeho obuv musíme vyčistit tak, aby si toho vlastně ani nevšiml. Můžeme volit i několik stupňů, kdy čištění lze začínat již před vchodem v exteriéru a pokračovat jiným materiálem v zádveří. V kostele na Barrandově je použit v zádveří u hlavního vstupu typ rohože TOPWELL s povrchovou úpravou kartáč + guma. U bočních vchodů, kde nebylo možné využít rohože vnitřní z důvodů zachování architektury interiéru, se pak jedná o rohože venkovní, materiál TOPWELL s povrchovou úpravou textil,“ doplňuje Petr Gabriel, jednatel ze společnosti GAPA MB s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sakrální stavby

  1. Unikátní rekonstruovaný klášter v Broumově si můžete projít od sklepa až po půdu
  2. Znovuzrozený kostel v Neratově v Orlických horách – minidokument ESTAV.cz
  3. Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy
  4. Kostel na Barrandově chtěli postavit už za první republiky. Dnes na stěnách běží světelné divadlo
  5. Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky
  6. O kostele Nalezení svatého kříže v Litomyšli s architektem Markem Janem Štěpánem
  7. Vytápění v Kostele sv. Gotharda v Bouzově
  8. Osvětlení LED v Sixtinské kapli - jasnější, šetrnější, úspornější
  9. Moderní kostely s podpisem českých tvůrců
  10. Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích
  11. Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět
  12. Moderní zvonička inspirovaná gotikou oživila tradiční českou náves

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock – Photo Vojo

Bazilika Svaté Ludmily na Náměstí Míru. Přežila bombardování i stavbu metra

Velkolepá novogotická bazilika svaté Ludmily na Náměstí Míru představující neodmyslitelnou dominantu Vinohrad se pyšní hned několika „nej“. Z kostelů v Praze 2 je nejmladší a zároveň největší. Je také jediná, která leží na území Vinohrad. Zajímavá je pohnutá historie, o které si povíme.

Zdroj: Juneyoung Lim

Moderní kostel z velkoměsta se vrací ke kořenům víry

Hluboká spiritualita a vkusné ztvárnění duchovního prostoru se od svatostánků očekává. Jak ale tyto sféry oživit u kostela, jež je mezi prvními a nejstaršími v desetimilionové uspěchané metropoli?

Zdroj: TZ Metrostav

Návrat krásy žatecké synagoze. Před zimou dokončili vitráže a část fasády

Ojedinělý příběh o podnikateli Danielu Černém a jeho ambiciózním nápadu koupit a zrekonstruovat synagogu v Žatci se pomalu blíží k happyendu. Stavbaři nedávno osadili okrasné vitráže a dokončili čelní část fasády, takže zvenku už to vypadá, jako by 150 let stará budova již získala zpět svou někdejší krásu. Kvůli…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA