Termální koupele Podhájská patří mezi oblíbené rekreační destinace Čechu, Slováků i Maďarů. Silně minerální voda tryskající z hloubky téměř 2 km je bohatá na jód, má menší koncentraci solí než mořská voda a blahodárně působí na regeneraci organismu. Voda má teplotu 80 °C a do bazénů je ochlazována na 33 až 38 stupňů. První vrt byl v katastru obce Podhájská realizován již v roce 1973 a od té doby se areál rozšiřuje a přizpůsobuje stále vyšší poptávce ze strany návštěvníků. Od bazénu ze silničních panelů až po moderní komplex o rozloze 12 ha a s kapacitou přes 5500 osob denně.
Aktuálně posledním dokončeným objektem je vstupní budova s pokladnami. Nepatří mezi největší objekty, ale jistě je tím nejdůležitějším a nejzajímavějším. Vstupní brána do celého termálního komplexu. Svým ztvárněním střechy symbolicky kopíruje znak Podhájské, kterým je tryskající pramen. Podobné kontury lze najít i na budově wellness centra. Vstupní hala ale zobrazuje prameny rovnou dva, a to jak z uliční strany, tak zevnitř areálu. „Smyslem tvarosloví pomyslné vstupní brány je navodit pocit sounáležitosti k celému termálnímu komplexu. Propojuje současně svět reálný a svět odpočinku a relaxu. Tvar složité střešní konstrukce zde přebírá úlohu symbolického pramene zdraví a pohody, který ochraňuje nejenom návštěvníky, ale také budovu samotnou,“ popisuje autor projektu, Ladislav Bakša z Ateliéru na baště, jehož tým se na nynější podobě koupelí v Podhájské podílí již od prvopočátků.
vstupní budova, termální koupaliště Podhájska Zdroj: Croce & WIR
Celá konstrukce budovy s půdorysem 39 x 24 m je tvarově velmi náročná a nenajdeme na ní téměř nic rovného. Z tohoto důvodu se na statické části projektu podílela také Slovenská technická univerzita v Bratislavě v čele se specialistou na dřevěné nosné konstrukce doc. Ing. PhD. Kristiánem Sógelem. Základem nosného systému jsou přiznané atypicky a přesně na míru ohýbané a dodávané dřevěné vazníky. Jejich obloukový tvar navozuje sounáležitost k přírodě, kde také najdeme sotva něco rovného a přesného. Stejně je koncipován celý interiér, od prodejny, přes pokladny až po svítidla. Vnitřní prostor haly navíc není nijak rozčleněn a nabízí proto zajímavé pohledy na organicky působící dřevěnou kostru stavby.
Pro složitou střešní konstrukci ve tvaru půlkulatého trychtýře se ideálně hodí plechová střešní krytina. Jelikož materiál musí být tvárný a současně velmi pevný, padla volba na hliníkovou krytinu PREFALZ, která se dodává v nejvyšší dostupné falcovací kvalitě. Dokáže se dokonale přizpůsobit, jakkoliv složitým tvarům podkladu. Při výběru vhodného materiálu na střechu a fasádu pro vstupní objekt v Podhájské byl kladen velký důraz na estetický vzhled, který splňuje inovativní matná povrchová úprava PREFA P.10 v odstínu zinkově šedá a v hladkém provedení. Dalším velmi důležitým kritériem byla bezúdržbovost, po několik generací dlouhá životnost a extrémní odolnost. Hliníkovou střechu v Ateliéru na baště navrhovali sice poprvé ale určitě ne naposledy. Kromě vysoké kvality materiálu je přesvědčil rovněž individuální přístup společnosti PREFA Aluminiumprodukte. „Klíčová pro nás byla vysoká úroveň technického poradenství a specifické řešení nestandardních a atypických detailů. Těch bylo na stavbě velmi mnoho, a PREFA se za ně byla schopna zaručit s ohledem na kvalitu provedení. Nakonec, jak jsme se i při našem spoluautorském dozoru a poradenství přesvědčili, i instalace takto složité střechy byla nakonec zcela bezproblémová,“ uzavírá Igor Bujdák, spoluautor projektu.
vstupní budova, termální koupaliště Podhájska Zdroj: Croce & WIR
O projektu:
Země: | Slovensko |
Objekt, místo: | vstupní budova, termální koupaliště Podhájska |
Typ stavby: | novostavba |
Architekti: | Ateliér na baště, Ladislav Bakša, Igor Bujdák a kolektiv Realizace: Róbert Nyári |
Typ fasády: | PREFA PREFALZ |
Barva fasády: | P.10 zinkově šedá |
Fotografie a výkresy: | Croce & WIR, Ateliér na baště |
Sdílet / hodnotit tento článek