Pojistná hydroizolační vrstva musí být v tomto případě vždy tzv. difuzně propustná. Důvod je ten, že není ze spodní strany odvětraná a musí umožnit difuzi vodní páry skrz skladbu střechy do větrané vzduchové vrstvy pod krytinou. Tepelná izolace u těchto skladeb se provádí téměř výhradně z desek z minerálních vláken. Parotěsnicí fólie musí být dokonale slepena ve spojích, detailech a na navazujících konstrukcích.
Obr. 5 Dvouplášťová střecha s tepelnou izolací mezi krokvemi určená pro rodinné domy, kanceláře, běžné obchody apod., v obvyklých nadmořských výškách, na složitější tvary střech s jednoduchými detaily (např. střešní okno, prostupy, úžlabí), při mírně nedodrženém bezpečném sklonu krytiny udávaným výrobcem (Skladba: Krytina, latě nebo bednění, větraná vzduchová vrstva, tenká pojistná fólie, tepelná izolace mezi krokvemi a pod krokvemi, parozábrana z tenké fólie, podhled)
Pro použití na rodinných domech, kancelářích, běžných obchodech a jiných méně vlhkých provozech, je tepelně-vlhkostního hlediska třeba, aby pojistná hydroizolační fólie byla provedena se slepenými přesahy. Tímto opatřením jsou ve skladbě dvě vrstvy – parozábrana a pojistná hydroizolační fólie -, které přispívají ke vzduchotěsnosti skladby. Přesto se skladba doporučuje jen v obvyklých (nikoli horských) nadmořských výškách v rámci ČR. Skladbu lze použít i při mírném nedodržení bezpečného sklonu krytiny (až o 6 °) na střechách s detaily prostupů, střešními okny apod. a složitějších tvarů s úžlabím a nárožím.
Pokud je pojistná hydroizolace bez slepených přesahů, lze ji doporučit spíše pro méně využívaná podkroví – sklady, obchody apod. Z hlediska nižší bezpečnosti z hlediska zatékání není její uplatnění tak široké jako u skladby s pojistnou hydroizolací se slepenými přesahy. Nedoporučuje se ji použít na střechách, kde se kombinuje nižší sklon, detaily a prostupy.
Sdílet / hodnotit tento článek