Předpokladem pro bezproblémovou funkci střechy je zajištění dostatečného větrání obou vzduchových vrstev.
Skladba střechy je z tepelně-vlhkostního hlediska vhodná nad velmi vlhké provozy, výrobu nebo služby s vysokou produkcí vlhkosti. Vzhledem k tomu, že tepelná izolace není shora chráněna proti extrémnímu větru, není vhodná do extrémních nadmořských výšek, tedy do horských oblastí.
Obr. 7 Tříplášťová střecha s tepelnou izolací nad krokvemi určená pro vlhké prostory – výrobu, provozy s vysokou produkcí vlhkosti apod., v nižších nadmořských výškách, na jednoduché tvary střech, bez detailů, s dodrženým bezpečným sklonem krytiny udávaným výrobcem (Skladba: Krytina, latě nebo bednění, větraná vzduchová vrstva, tenká pojistná fólie, větraná vzduchová vrstva, tuhá tepelná izolace, parozábrana z asfaltového pásu, bednění, krokve)
Pojistnou hydroizolační vrstvu může ve skladbě tvořit tenká fólie s podkladním bedněním nebo bez něj, dále pak hydroizolační povlak z plastové fólie nebo z asfaltového pásu. Pokud je pojistná hydroizolační vrstva tvořena z tenké fólie bez podkladního bednění (obr. 7), nelze fólii řádně slepit v přesazích. Taková skladba nad využívaným podkrovím je vhodná pouze pro střechy s dodrženým bezpečným sklonem krytiny, bez složitých detailů prostupů, střešních oken a pro střechy jednoduchých tvarů bez nároží a úžlabí.
Obr. 8 Tříplášťová střecha s tepelnou izolací nad krokvemi určená pro vlhké prostory – výrobu, provozy s vysokou produkcí vlhkosti apod., v nižších nadmořských výškách, na jednoduché tvary střech, s jednoduchými detaily (např. střešní okno), není-li mírně dodržen bezpečný sklon krytiny udávaný výrobcem (Skladba: Krytina, latě nebo bednění, větraná vzduchová vrstva, tenká pojistná fólie, bednění, větraná vzduchová vrstva, tuhá tepelná izolace, parozábrana z asfaltového pásu, bednění, krokve)
Pokud je střecha navržena se složitějšími detaily, jako jsou prostupy, střešní okna apod. nebo není mírně dodržen bezpečný sklon krytiny předepsaný výrobcem, doporučuje se provádět pojistnou hydroizolační vrstvu na podkladní konstrukci – nejčastěji dřevěné bednění (obr. 8). Takové řešení již umožňují fólii slepit v přesazích, a tím dosáhnou ještě vyšší těsnosti proti vodě. Pak lze skladbu použít na střechu s mírně nedodrženým bezpečným sklonem krytiny navíc kombinovanou s detaily prostupů, úžlabím, nárožím apod.
Pokud nemá střecha výraznějším způsobem dodržený minimální bezpečný sklon krytiny a navíc je střecha složitějších tvarů a obsahuje detaily, jako jsou střešní okna, prostupy a vikýře, jednoznačně se doporučuje pojistnou hydroizolační vrstvu provést z hydroizolačních asfaltových pásů (tzv. typ S) nebo z hydroizolační fólie. Výhodou tohoto řešení je jistota spolehlivosti hydroizolačního materiálu při pečlivém svaření jeho přesahů vhodnou technologií. Zároveň lze bezpečně opracovat veškeré detaily. Při extrémně nepříznivých podmínkách lze materiálem pojistné hydroizolace ochránit i kontralatě (latě po spádu vytvářející vzduchovou vrstvu pod vodorovnými latěmi, na kterých spočívá krytina).
Sdílet / hodnotit tento článek