REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Není zeď, jako zeď…

Co je jednovrstvé zdivo a jednovrstvé konstrukce a jaké jsou jeho vlastnosti po stránce únosnosti, požární odolnosti, tepelně technické a zvukové izolace? Jaké mají tyto typy staveb výhody? Hodí se jednovrstvé stavební konstrukce pro nízkoenergetické budovy, pasivní a energeticky nulové domy?

Co to znamená, když se řekne jednovrstvé zdivo? Co konkuruje jednovrstvému zdivu, jaký materiál?

Jednovrstvé zdivo nahrazuje vícevrstvé konstrukce

Jednovrstvé zdivo je určitý druh konstrukce, ve které jeden stavební materiál plní téměř všechny nejdůležitější funkce které od konstrukce očekáváme. Tedy únosnost, požární odolnost, tepelně technickou a zvukově izolační funkci. To jsou nejzákladnější požadavky vlastností jednovrstvé konstrukce, kterou v naší terminologii označujeme jako jednovrstvé zdivo. V jednovrstvém zdivu to jsou právě cihly, které přebírají nejzásadnější funkce konstrukce. Cihelné bloky pro jednovrstvou konstrukci představují v podstatě malé prefabrikáty, u kterých jsou hlavní vlastnosti získávány již při výrobě cihel, a tím je tedy zaručena jejich stálá kvalita.

Jednovrstvému zdivu konkurují konstrukce složené z několika materiálů, kde každý materiál respektive materiálová vrstva plní jednu hlavní funkci. Jedná se například o sendvičové konstrukce typu železobetonová monolitická stěna, která má funkci statickou, požární, zvukově izolační a na tuto stěnu se aplikuje zateplovací systém, který plní zejména tepelně technickou funkci konstrukce. Dalšími konkurenčními systémy jsou např. zděné domy z běžných cihel opatřených zateplovacími systémy, domy ze železobetonu, skeletové stavby s výplňovým zdivem.

Ucelený systém HELUZUcelený systém HELUZ

Jaké výhody a nevýhody má dům postavený z jednovrstvé konstrukce?

Jednovrstvé konstrukce z HELUZU jsou jednodušší na zdění, staticky spolehlivé a trvanlivé

Výhody jednovrstvé konstrukce spatřujeme v dosažení deklarovaných vlastností kvůli kvalitní velkosériové výrobě cihelných bloků HELUZ. U tepelně izolačních parametrů máme jistotu, že nám např. nikdo nenalepí tepelnou izolaci na stěnu s ponecháním vzduchových dutin. U cihel stačí dát cihly na těsno vedle sebe a potom je omítnout. Máme zajištěny i další výhodné parametry například statické. Čím je tlustší konstrukce, tím má zdivo větší únosnost a lepší požární odolnost, která je u cihelného zdiva velká. Zároveň je konstrukce robustnější v tom smyslu, že pokud někdo udělá nějakou drobnou chybu při vlastním zdění, nebo při návrhu konstrukce, tak takováto konstrukce je schopna eliminovat daleko více chyb než když máme tenkou konstrukci. U tenké nosné konstrukce, která není vhodně navržena či provedena, tak dojde daleko snáze k jejímu poškození než u tlustší zdi.

Neméně významným faktorem je vlastní výstavba konstrukce. Pokud stavbu provádí renomovaná firma se zkušenostmi, tak se tím snižuje riziko, které vzniká při neodborném zdění jednovrstvé konstrukce. U jednovrstvé konstrukce je rizik jednoznačně méně oproti vícevrstvé konstrukci. Čím více vrstev při stavbě konstrukce máme, tím více různých rizik při tom vzniká. Tedy další plus pro jednovrstvou konstrukci.

Nesmíme zapomenout ani na trvanlivost konstrukce. Ta je u jednovrstvého zdiva, které je opatřeno nejčastěji omítkovými systémy, vyznačujících se odolností a dlouhou trvanlivostí, velice dlouhá. Proto je náročnost na údržbu jednovrstvého zdiva v průběhu let velmi malá, téměř nulová.

Také další estetické ztvárnění fasád je u jednovrstvé konstrukce velmi variabilní. Realizace štukových omítek nebo různé ozdobné fasádní prvky nejsou u jednovrstvého zdiva žádným problémem. A co se týče i budoucích zásahů do zdiva, například při kotvení různých předmětů, anténních systémů a podobně, u jednovrstvého zdiva je provedení velmi jednoduché a vyznačuje se vysokou mírou spolehlivosti, než když musíme ještě prostupovat tepelnou izolací, často značné tloušťky, na plášti budovy.

Doporučil byste stavebníkům, aby stavěli dům z jednovrstvého zdiva, nebo jim doporučil jiný postup? Můžete uvést konkrétní argumenty pro a proti?

Pokud chcete začít stavět, dejte přednost jednovrstvému zdění z cihlových bloků  HELUZ a využijte Komplexní systém HELUZ

Postavit si dům není nijak levnou záležitostí. Většinou se jedná o největší investici v životě. A proto je potřeba dobře si promyslet, jak tedy co nejefektivněji využít finanční zdroje pro uspokojení všech potřeb, které na dům klademe.

Při volbě materiálů konstrukčního systému domu doporučuji zvolit jednovrstvé zdivo. Společnost HELUZ nabízí širokou škálu výrobků tvořící Komplexní systém HELUZ, který zabezpečuje komfortní stavbu. Komplexní systém umožňuje navrhnout různé tvary budovy, dosáhnout požadovaného energetického standardu domu vyhovujícího podle průkazu energetické náročnosti od třídy C až po A. Z cihelného systému HELUZ lze postavit domy s využitím dotací z programu Nová zelená úsporám.

Při volbě jednovrstvého zdiva získáme benefity konstrukce co se týče trvanlivosti, estetiky, větší únosnosti zdiva a možnosti kotvení dodatečných předmětů do zdiva.

Máme možnost svépomocné výstavby, protože zdění je jednoduché a nemusíme řešit velké množství materiálových vrstev. Při jednovrstvém zdění se zkracuje i samotná doba výstavby. Je tu i menší riziko chyb při zhotovování konstrukce.

Samozřejmě někdy nevýhoda jednovrstvého zdiva nebo jednovrstvé konstrukce může být v tom, že si například vymyslíme na domě mnoho okrasných prvků, balkonů, arkýřů, vikýřů a jiných architektonických prvků.  Pak se může vyplatit udělat takový dům ze sendvičové konstrukce, protože některá řešení detailů mohou být poměrně složitá, a potom se vyplatí plášť budovy opatřit zateplovacím systémem.

Dům se v ČR zatím nestaví jen na jednu generaci, protože se stále jedná o velkou finanční investici. A pokud bychom chtěli tuto investici zhodnotit (např. prodejem domu), tak pokud řádně postavím zděný dům z cihelné jednovrstvé konstrukce, tak stále má na realitním trhu dobrou hodnotu.

Pro jaké domy jsou svými tepelněizolačními vlastnostmi určeny cihelné bloky HELUZ Family 2in1?  Jsou tyto cihly vhodné pro konstrukce obvodových stěn nulových, pasivních a nízkoenergetických domů? Jaký je v tom rozdíl?

Cihelné bloky HELUZ Family 2in1 pro všechny typy staveb

Cihelné bloky HELUZ Family 2in1 v šířkách 50 a 44 cm se nechají použít na jednovrstvé konstrukce pro domy s velmi nízkou energetickou náročností s podporou dotačního programu Nová zelená úsporám. Tyto materiály jsou rovněž vhodné pro stavby nízkoenergetických budov, které nemohou z nějakého důvodu (např. z dispozičního hlediska, kvůli složitějšímu umístění stavby na pozemku) dosáhnout pasivního standardu. Cihelné bloky HELUZ Family 2in1 nejen v šířkách 50 a 44 cm jsou vhodné pro ty investory, kteří si rádi připlatí za lepší parametry svého domu.

Pro energeticky pasivní dům a energeticky nulový dům (dům, který není závislý na dodávkách energie od distributorů, jedná se v podstatě o energeticky pasivní dům doplněný vhodnou technologií získávání energie např. domácí fotovoltaické elektrárny) se nejčastěji používají cihly HELUZ Family 2in1 šířky 50 cm. Co se týče nízkoenergetického domu tak tam je zajímává varianta cihelných bloků HELUZ Family 2in1 šířky 38 cm a to kvůli svému výbornému poměru tepelně izolačních vlastností a celkové tloušťky konstrukce. Tato varianta je velmi vhodná pro bungalovy popř. řadovou výstavbu. Velmi univerzální použití pro výstavbu nízkoenergetických domů zajišťují cihelné bloky HELUZ Family 2in1 šířky 44 cm.

HELUZ cihlářský průmysl a.s.

logo
U Cihelny 295
373 65 Dolní Bukovsko

zelená linka: 800 212 213
e-mail: info@heluz.cz

web: www.heluz.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Dva domy na pohled stejné, ale nejsou stejné…
  2. Stavět a zateplovat nebo jenom stavět?

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: BoysPlayNice

Vkusná novostavba s respektem k původní zástavbě Karlína

Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

REKLAMA