REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu

Východní Tyrolsko uchvátí každého milovníka přírody. Drsné vysokohorské prostředí, ohromující kulisy zasněžených dolomitských štítů, všudypřítomná čistota a přirozenost. Jasně definované hodnoty, které si podmanil německý architekt Jan Werner, a které s láskou promítá do svých neotřelých návrhů. Aktuálním příkladem je novostavba rodinného domu v rakouském Dölsachu.

Jak sám architekt říká, Východní Tyrolsko miluje nadevše. Od dětství. Nebylo dne, kdy jej to nelákalo do hor. Láska ho v regionu přikovala i v ranném mládí. V Lienzu se vyučil tesařem. Později se rozhodl pro změnu a odešel do Grazu studovat architekturu. Zde se následně usadil a zůstal natrvalo. I když to ve svých začátcích neměl snadné, jelikož přirozená žárlivost mezi Němci a Rakušany je i dodnes všudypřítomná, podařilo se mu nalézt cestu, díky které upevňuje svou pozici nejen na poli vysokohorské architektury.

Ke všem projektům přistupuje individuálně, a tudíž i originálně. Navíc německá preciznost je mu vlastní. A celoživotní respekt k přírodě a přírodním materiálům mu dodávají odvahu. „Jsem individualista, takže si rád hraji se všemi detaily. Kombinuji. Nacházím cesty a způsoby, kterými naplním sny investorů. Bez empatie a vcítění se do jejich potřeb a vkusu to opravdu nejde. Pak dosazuji tyto proměnné do rovnice výběru vhodných materiálů, ze kterých bude daná stavba postavena. Je ale pravdou, že díky mé profesi jsem vždy nejblíže dřevu," upřesňuje Werner a s úsměvem pokračuje: „Moderní stavby musí být přeci udržitelné, schopné z přírody vzejít, a i se do ní vrátit. Dřevo je zkrátka ideální materiál."

Při stavbě rodinného domu v Dölsachu se ale nechal inspirovat strukturou cenného přírodního kamene šedozelené barvy, který se často vyskytuje ve Východním Tyrolsku – serpentinem. Udržitelnost domu pak spočívá ve vlastním fotovoltaickém zařízení, střeše orientované na jih, tepelném čerpadlu u garáže domu a přírodním fasádním hliníkovém obkladu, který je 100% recyklovatelný.

Open house

Stavba je plně otevřena do prostoru. Skleněné prvky nejenom odráží všudypřítomné štíty hor, ale současně umožňují báječný výhled a prosvětlují interiér. Zavěšený hliníkový provětrávaný fasádní systém PREFA zajišťuje ideální klima uvnitř budovy, a to jak v zimních, tak letních měsících. Stavba se v létě nepřehřívá a v zimě poskytuje dostatečný tepelný komfort. Dlouhá životnost a léty prověřená kvalita hliníkových fasád jsou ideální při použití v drsných horských podmínkách. „Investor požadoval 100% recyklovatelné a zdravotně nezávadné hi-tech materiály. Výběr byl proto jasný. Hliníková krytina, která pochází ze sekundárních zdrojů, navíc se dá opět znovupoužít, a to opakovaně, je bezúdržbová, ..." přibližuje Werner. "...a k tomu ty světelné lomy, které vytváří použité PREFA střešní a fasádní panely FX.12. Ty jsou zkrátka jedinečné a nabízí doslova nekonečnou světelnou hru, přesně jako serpentin při jeho nabíjení. Neznám žádný jiný materiál, který by toto umožňoval," uzavírá Jan Werner.

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

rodinný dům, Linec

Rodinný dům na míru majitelům je jako oáza v malebné přírodě

Perfektní stavba, vytvořená klientovi přesně na míru, a na základě opravdového dialogu s ním. Hammerer totiž není „jen“ architekt, ale snaží se být i psychologem, který nahlíží do nitra. Na Merienbergu v Linci se mu podařilo odkrýt klientova přání naprosto dokonale a díky tomu mohla vzniknout unikátní oáza klidu pro…

Nová střecha pro vyhlášenou kavárnu Café Korb vypadá jako zlatá koruna

Nová střecha pro vyhlášenou kavárnu Café Korb vypadá jako zlatá koruna

Budova vyhlášené vídeňské kavárny Café Korb prošla nedávno kompletní rekonstrukcí. Historický objekt stojící na ulici Brandstätte, přímo v centru rakouské metropole, se chlubí nejenom novou fasádou, ale především novou falcovanou střešní krytinou PREFA ve zlaté barvě.

FOTOGRAFIE:	Croce & WIR

Hliníkové fasády mohou mít mnoho tváří

Pestrobarevná mozaika, která navíc v každé roční době a v závislosti na světelných podmínkách mění svoji podobu. S požadavkem investora na co nejmenší zastavěnou plochu, ale přitom s maximem bytů a parkovacích míst měl architekt Sevrin Gjerde nelehkou úlohu. Několikapodlažní stavba totiž v okolní krajině osobitých…

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Hranaté okapy jako designový doplněk moderních budov

Žlaby a svody mohou vypadat dobře a plnit přitom dokonale svou funkci i na moderních stavbách. Dokazují to speciální hranaté svody PREFA v kompletním hliníkovém systému. Díky stylovému a jednoduchému vzhledu jsou ideálním řešením pro odvodnění střech designových domů.

Nový „PREFA portál“ pro každého stavebníka

Nový „PREFA portál“ pro každého stavebníka

Stavebník si v několika málo krocích a z pohodlí domova skrze PREFA portál vyžádá nabídku od PREFA řemeslníků z blízkého okolí. Jednoduše vyplní dotazník – údaje o objektu a vybrané krytině.

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy v krásné švýcarské krajině. Navštivte Rigi Scheidegg

Nová stanice lanové dráhy, která nahradila původní úzkorozchodnou železniční trať Rigi Scheidegg, je úžasným příkladem, jak může soudobá architektura zapadnout do krásné švýcarské krajiny. Hlavní budova je kombinací několika materiálů: dřeva, hliníku a betonu a působí jako diamant, precizně vsazený do malebné obce…

Nové výškové budovy ve švédském Göteborgu s barevnými hliníkovými fasádami

Nové výškové budovy ve švédském Göteborgu s barevnými hliníkovými fasádami

Původní přístavní ráz čtvrti Lindholmshamnen se mění. Industrialita i cihlové stavby sice stále připomínají původní účel tohoto místa, avšak moderna zde zabírá postupně stále více místa. Klasická kontejnerová stání tak nahrazují nové obytné i kancelářské budovy. Vyrostla zde řada restaurací, kaváren i barů a do nově…