REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům Kaštan je plný překvapení. Pod dřevěnou obálkou skrývá výživné jádro

Bez zbytečných parádiček, přímo k jádru věci. Vyzvednout to podstatné, zacílit na silné stránky a ty tvůrčím způsobem rozvést. Dům Kaštan ve své čisté podstatě oživuje to, co si spojujeme s tradiční valašskou architekturou. Soulad s přírodou, stabilitu, soběstačnost, odolnost, zapracování lokálních zdrojů. Činí tak s velkým citem pro detail. Výsledkem je rodinný dům, který do skanzenu rozhodně nepatří. Je to moderní venkovské bydlení.

Před rokem 2017 o studiu VALARCH z Bystřice pod Hostýnem, za kterým stojí Tomáš a Lenka Jalůvkovi, nejspíš nikdo neslyšel. Po roce 2017 se ale o nich hovořilo všude. Svou prvotinou se totiž dokonale uvedli do velkého malého světa moderní české architektury. I když s tou modernou musíme opatrně. Architekti totiž do své práce zakomponovali to, co bylo pro stavby v podhůří Karpat a Beskyd typické už hezkých pár staletí. Střízlivou rozvážnost, skromnost. A dokázali přitom, že práci s historickým kontextem v novém pojetí opravdu rozumí.

Jen zdánlivě jednoduchá forma

Některé věci se totiž nemění, s léty neztrácí nic ze své platnosti. Dům uprostřed bývalé zahrádkářské kolonie, kterému dominuje rozložitý kaštan, je působivou ukázkou spojení tradice s moderní architekturou. A čím ještě Kaštan překvapí?

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

V podstatě minimální zastavěnou plochou (78 m2), která je v silném nepoměru k ploše užitné (148 m2). Záleží ovšem na úhlu pohledu. Úzký čelní profil, vyřezaný proti příjezdové cestě, je víc než štědře kompenzován objemem a prostorností, směřovanou do dvora. Tyto dispozice jsou odpovědí na diktát rozměrů pozemku. Orientace a malá plocha zahrady určují celkovou velmi příjemnou atmosféru, až se člověk nemůže ubránit překvapení, jak nečekaně se „vyloupne“ z minimálního profilu místem velkorysá stavba.

O soulad a vyváženost se tu stará volba přírodních stavebních materiálů, které zajišťují dialog s okolím. Zelená zahrada, košatý strom, dřevěná fasáda domu. Je to jednoduché, nenáročné, čisté. Chtělo by se říct přirozené.

Pod nohama prázdno

Konstrukčně se jedná o klasickou rámovou dřevostavbu (rámová Two by Four s dřevovláknitou izolací) s vloženým ocelovým skeletem, která je založena na železobetonových pasech. Což je trochu nečekané. Barvou a opracováním (kartáčovaného) dřevěného obkladu totiž připomíná velmi „lehkou“ dřevostavbu. Ve skutečnosti je ale velmi bytelným domem.  K dojmu odlehčení přispívá i dutina pod podlahou, která tvoří přístupný prostor takzvaného "crawl space". Co to?

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Vlastně velmi chytrého řešení z hlediska úspor materiálu i provedení hydroizolace. Základy s průlezným prostorem totiž snižují množství použitého betonu, zajistí trvalý přístup k elektřině a rozvodům v podlaze, v zimě tepelně izolují a v létě stavbu odvětrávají. V praxi to také znamená, že ke všem rozvodům a instalacím máte vždy zajištěnou přímou cestu. Není třeba provádět výkop, nebo vysekávat potrubí z betonu.

Pokud, stejně jako v tomto případě dobře pořešíte vrstvu PE fólie, která zabraňuje pronikání vlhkosti zespodu, a v zimě uzavřete odvětrávání, máte o starost míň s izolací. Vzduchový polštář efektivně brání promrzání stavby odspoda. Někdy je prostě nic, respektive betonem nevylitý prostor, lepším řešením. Tohle stavební pojetí navíc nepůsobí rušivě, dům je obstoupen terasou, takže si ničeho podezřelého nevšimnete.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Místo na zelenou střechu

Samotný dům se skládá ze dvou objemů, obytného a technického. Vše propojuje střecha (titanzinkový falcovaný plech, pod zelenou střechu EPDM folie), která částečně kryje terasu se vstupem a zároveň tvoří stání pro dvě auta. Střecha je oplechovaná, kryje nejen samotnou obytnou část, ale i technický přístavek. Zajímavé je, že střecha je ve své rovné části (tedy nad krčkem a technickým objektem) řešena jako ozeleněná. Nápadný zastřešený vstupní před-prostor má několik funkcí. Primárně tvoří chráněný vstup do domu i jeho technické části, dále slouží jako dřevník a v neposlední řadě je to malá odpočinková terasa.

Nad zádveřím a kuchyní je poloviční patro (půlpatro) pro hosty, které je propojené s hlavním obytným prostorem a jídelnou. Celá tato část je otevřena až do krovu, který je z východní strany velkoryse prosklen, zejména kvůli rannímu slunci a také výhledu na věž Trúbu, štramberskou dominantu. Pokud vás okna zaujala svým atypickým provedením, můžeme prstem ukázat na místní Truhlářství Jakubec, které podle zadání VALARCH tento netradiční profil zpracovalo.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Inspirace nemusí číhat za hranicemi

Malá chodba propojuje tento hlavní obytný prostor s ložnicí a šatnou. Dále se z tohoto prostoru dostaneme do koupelny a na toaletu. Na protější stěně je vstup do dětského pokoje, který má opět spací půlpatro, které dává celému pokoji štědře koncipovaný prostor na malé ploše. Interiér je skvěle prosvětlen okny ze zahrady, vzdušný a lehký. Opět upozorníme spíš na to, co tu není, než je. Chybí tu přeplácanost a samoúčelné hříčky pro efekt. Což je samozřejmě dobře.

Vedení interiéru je střídmé, funkční. K obyvatelům výrazněji promlouvá jen dřevo a jeho provedení, kreativitu odráží i zpracování osvětlení. Tmelící a jednotící prvky? Třeba podlahy shodně pokryté přírodním marmoleem, dveře z olejované borovice, nebo schody z leštěného (olejovaného) dubu. Zajímavým designérským nápadem jsou noční stolky „z hraniček špalků dřeva“, ale to je jen detail. Dnes je minimalismus v interiéru velkou vědou a pro inspiraci si chodíme až na daleký sever Evropy. Tým VALARCH nám tu ale nenápadně připomněl, že ona vnitřní skromnost je Valašsku vlastní, a že dobré příklady její aplikace nemusíme hledat tisíce kilometrů daleko.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Podobné je to i s tradičně-netradičním opalováním povrchu dřeva na fasádě, tedy karbonizací (uhelnatěním). Ano, tohle je trik známý japonským nebo norským stavitelům po tisícletí. Ale Valaši ho evidentně znali také. Podstatné je, že povrch dřeva se karbonizaci „zatáhne“. Je odolnější proti vodě, mrazu a hnilobě.

Hřejivé a přitom nenáročné

Každé pro má své proti, a při pohledu na volný objem interiéru Kaštanu, s jeho velkými okny v pásu pod střechou se nutně vkrádá do mysli otázka, jak tohle k čertu půjde vytopit. Kamna (Krbová kamna Jøtul F 602 N (Jøtul)) na to ale po většinou stačí. Teplotně utáhnou podzim a jaro, při kterých zvládnou vytopit hlavní obytný prostor, a podle potřeby je možné zapojit i konvenční elektrokotel (a podlahové topení). K vylepšení teplotní bilance napomáhá také souvislý obklad stěn březovou překližkou napuštěnou přírodním olejem, která pomáhá rychlejšímu vyhřátí místností a funguje dobře i jako izolace interiéru před ztrátou tepla.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Podtrženo, sečteno? Inspirace valašskou architekturou nemusí znamenat jen kýčovitou zdobnost skanzenové roubenky. Je to o chytrých řešeních, fungujících v souladu s podmínkami okolního prostředí. Je to o minimalismu, který vám dává silnější prožitek z kvalitního bydlení. VALARCH svou prvotinu zvládli na výbornou, a dodali české moderní architektuře zajímavý podnět k přemýšlení. Že inspiraci zajímavými nápady nemusí vždy nutně hledat za hranicemi. Stačí, když se budeme dobře dívat doma.

Co o sobě prozradili architekti z VALARCH?

Jednoduše by se to dalo říct i následovně, že jsme parta Beskyďáků no prostě středoevropanů, kteří nezdrhli do Prahy, Vídně, Sau Paula ani na Sibiř. Tak nějak jsme si řekli, že si budeme raději dopřávat kvalitní architektury Moravy a převážně Beskyd. Čas ve víru měst plyne rychleji. To není pro náš obor moc přínosné. Budeme stále bojovníci. Možná jde jen o to dívat se na místa, kde žijeme jinýma očima. Z jiného úhlu pohledu, jak se taky často říkává. No a to je potom o zábavu postaráno.

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Údaje o projektu

Název projektu: Dům Kaštan
Typ projektu: Rodinný dům s rámovou konstrukcí
Architektonické studio: VALARCH
Lokalizace: Štramberk/Kopřivnice, Česká republika
Vedoucí projektu: Tomáš a Lenka Jalůvkovi
Spolupráce: Tomáš Kašík
Klient: Soukromá osoba
Náklady: 3,5 mil. Kč
Zastavěná plocha: 78 m2
Užitná plocha: 148 m2
Zahájení projektové fáze: 2015
Realizace, finalizace: 2015-2017

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Při rekonstrukci statku nespěchali. Moderní dům připomíná staré dobré časy

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Vlastimil Růžička

Vysněný víkendový dům v provensálském stylu postavili u Mladé Boleslavi

Po dlouhém hledání našli manželé konečně stavební parcelu pro svůj vysněný víkendový dům. Projekt připravila skupina architektů mjolk z Liberce, avšak s významnými zásahy investora. Výsledkem je útulný dům provoněný levandulí inspirovaný oblastí francouzské Provence, současně však moderní a vysoce komfortní.

Foto: domesi.cz

Dřevostavba v Klánovicích zachovala stojící stromy na pozemku

Projekt, který respektuje v místě stavby stojící stromy, a jejichž zachováním pak získává na kvalitě. Dřevostavba plná chytrých nápadů a potěšujících maličkostí. Ano, ateliér v Klánovicích se architektům skutečně povedl.

Rodinný dům Maxičky: novostavba, která se cítí být rekonstrukcí

Rodinný dům Maxičky: novostavba, která se cítí být rekonstrukcí

Staré zbourat a nahradit novým, zapomenout na to, co bylo? Snadný a poměrně častý přístup, který s sebou nese komplikace. Při stavbě rodinného domu v Maxičkách to zkusili trochu jinak. Starý dům sice zmizel, ale jeho moderní nástupce plně zachoval jeho původní proporce. Pro starousedlíky se tak nic nezměnilo, a…

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

Foto: Filip Dujardin

Při rekonstrukci statku nespěchali. Moderní dům připomíná staré dobré časy

Belgičani mají rádi klid a pořádek, váží si dědictví minulosti. V praxi to odráží i rozsáhlá rekonstrukce farmy na zdejším venkově, jejíž provedení je přitom velmi civilní. Do nově vytvořených i opravovaných částí byly zapuštěny původní prvky, a celkové vyznění bylo zachováno v nenápadném a formálním designu.

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

REKLAMA