Umožněného převodu lidé hojně využívají a družstevních bytů tak na trhu ubývá. „Momentálně je v Česku okolo 300 tisíc družstevních bytů, což je jen necelá polovina oproti začátku 90. let,“ popisuje Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev s tím, že pro ty, kterým družstevní bydlení vyhovuje, se vůbec nic nemění.
Důvodem převodu bytů bývá jejich vyšší cena při případném prodeji, snadnější možnost jejich pronájmu nebo využití nově nabyté nemovitosti pro ručení hypotéky. Nejvíce zájemců o převod bytů do osobního vlastnictví je přitom v Praze, Brně, Hradci Králové, Liberci a Zlíně, naopak na Ústecku a Moravskoslezsku je zájem o převody nižší.
Lze převod zajistit i po uplynutí lhůty 31. prosince 2020?
Pro zajištění převodu bytu do osobního vlastnictví i po 1. 1. 2021 řada družstev se svými členy uzavřela smlouvu o budoucím převodu do vlastnictví. „Důvodem nebyla jen pandemie, ale spíše nedokončené splácení úvěrů, které si družstva brala na opravy a revitalizace domů. Družstva rovněž mohou převádět jednotky do vlastnictví i podle ustanovení zákona č. 311/2013 Sb., o převodu vlastnického práva k jednotkám a skupinovým rodinným domům některých bytových družstev a o změně některých zákonů,” vysvětluje Jan Vysloužil. Toto rozhodnutí a případné nastavení konkrétních podmínek převodů je však plně v kompetenci nejvyššího orgánu družstva. Převody tedy budou v některých družstvech pokračovat i po roce 2020. Řada družstev naopak převody ukončila.
Co se mění pro družstva?
V Česku je nyní cca 8,5 tisíc družstev, přičemž pro ty, jejichž členové o převody do vlastnictví zájem neměli, se nic nemění – dům zůstane ve vlastnictví a jednotné správě bytového družstva. „V domech, v nichž k převodům části jednotek již došlo/dojde, budou dvě skupiny bydlících – vlastníci na jedné straně a členové družstva (nájemníci) na straně druhé. Správu domu bude nutno provádět podle příslušných ustanovení o bytovém spoluvlastnictví,” dodává Vysloužil. Po snížení spoluvlastnického podílu družstva pod zákonem stanovenou výši vznikne v domě právní subjektivita – společenství vlastníků, kterých je v tomto okamžiku v České republice více než 60 tisíc. Mnoho nově vznikajících společenství vlastníků následně využívá znalostí a zkušeností družstva pro smluvní zajišťování správy domu, vedení účetnictví a plnění všech zákonných povinností.
Sdílet / hodnotit tento článek