REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Malé firmy ve stavebnictví čeká krize. Jak se na ni připravit?

Ještě nedávno se zdálo, že se ve stavebním firmám opět začne dařit dobře. Číslo meziročního propadu se o 1,5 % a budoucnost oboru působila velmi optimisticky. Pak však nastoupila druhá vlna pandemie a s ní i pesimistické odhady analytiků, kteří očekávají prudké zhoršení. Nastupující krize se podle odhadů dotkne především menších firmech s menšími zakázkami. Jak se na tuto situaci připravit?
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos

Pohled do současnosti a výhled do budoucnosti stavebnictví

Tento rok a pravděpodobně ani ten další stavebnictví přát nebude. Analytici očekávají pokles až o osm procent. Sice se staví dál a velké firmy nemají o velké projekty nouzi. Chybí jim však dělníci a v nejbližší době se nedá očekávat příliv pracovních sil ze zahraničí. Velké stavební společnosti, které se zaměřují např. na infrastrukturu budou podle odhadů prosperovat i nadále.

Problém mohou očekávat menší společnosti a firmy, které se orientují na zakázky v soukromém sektoru. Nedostatek financí a nejisté výhledy do budoucna mění přístup investorů. Nejistota a nedostatek financí povede občany k neochotě velkých investic do stavebních projektů. Výjimku mohou tvořit rekonstrukce bytových prostor, na které se dá pohlížet jako na investici.

Jak se připravit na odliv zakázek?

Pro menší společnosti – zvlášť orientované na rekonstrukce – je důležité začít se pořádně soustředit na řízení financí.

Přestože se jedná o jednu z nejdůležitějších součástí řízení firmy, společnosti se řízení toku financí příliš nevěnují. Lidé ve vedení nemají přehled o stavu financí na účtech, přijímají nevýhodné zakázky, kvůli kterým se často dostávají do druhotné platební neschopnosti. 

Další častou chybou je práce s penězi, které „jednou přijdou“. Právě kvůli této chybě se firmy mohou rychle dostat do dluhů.

Vyhraďte si několik hodin času a zaměřte se na cash flow vaší společnosti.

Jak se ještě můžete připravit na náročné období?

  • Budujte dlouhodobé vztahy s klienty. Odvádějte práci v termínu. Budujte si pozitivní pověst. Ta je zvlášť ve stavebnictví podceňovaná. Přitom právě dlouhodobé a kvalitní vztahy s dodavateli, klienty, ale i zaměstnanci mohou vaši společnost rychle posunout i po finanční stránce.
  • Přijímejte pouze lukrativní zakázky. Oslovila vás s nabídkou spolupráce jiná firma? Pořádně si ji proklepněte. Zjistěte si vše o její platební morálce. Hodně vám mohou říct i reference jejích zaměstnanců. Neuzavírejte smluvní vztah s někým, o kom nemáte 100% jistotu, že vám práci a materiál proplatí.
  • Před startem prací vždy vyžadujte zálohu, které pokryje materiál a práci zaměstnanců.
  • Pracujte se splatností vydaných i přijatých faktur. Chcete dostat peníze za vystavenou fakturu hned? Nebo naopak splatnost faktury odložit, aniž byste pošramotili svou pověst? Zkuste Cahsbot, který firmám ve stavebnictví rozvazuje ruce a dovoluje jim uvolnit peníze na financování projektů i provozu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Nedostatek stavebních surovin může vést ke krachu slabších firem

Nedostatek stavebních surovin a materiálů a jejich vysoké ceny mohou vést ke krachu slabších článků dodavatelského řetězce. To v konečném důsledku přinese problémy se zaměstnaností. Aktuální růst cen je naprosto bezprecedentní. Řekl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Podle odborníků je jednou…

Fotovoltaika, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dostálová: Program Živel jsme rozšířili o žadatele s rozestavěným bydlením

Lidé, kterým tornádo poškodilo rozestavěné bydlení, budou moci podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) získat dotaci až dva miliony korun a další až tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru z programu Živel. Z pravidel pro čerpání pomoci byl zároveň odstraněn požadavek, že žadatel nesmí být tři…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Stavebnictví letos vzroste o 1,4 procenta, očekávají stavební firmy

České stavebnictví letos meziročně vzroste o 1,4 procenta, příští rok o 1,3 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na dnešním on-line Setkání lídrů českého stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku stavebních firem v Česku. Na konci loňského roku očekávaly pro…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA