REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Historické objekty otevírají své brány návštěvníkům. Vydejte se za uměním mistrů stavitelů

Památky ve správě Národního památkového ústavu zahájí po dvou letech sezonu bez zpoždění a bez nutnosti nošení respirátorů v prostorách památkových objektů. Doprovodným programem roku 2022 je Rok šlechtických slavností.
Zámek Opočno, zdroj NPÚ
Zámek Opočno, zdroj NPÚ

„Věříme, že s návratem k standardnímu režimu návštěvnické sezony zavítá na státní památky více návštěvníků. I přes zrušení mimořádných opatření, jako bylo dodržování rozestupů či omezený počet osob ve skupině, návštěvníkům doporučujeme si prohlídky rezervovat předem online,” uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. 

Omezený návštěvnický provoz během pandemických let spolu s růstem mandatorních výdajů, jako je cena za elektřinu či cena za služby za údržbu a zabezpečení objektů, vedly v letošním roce k mírnému zvýšení vstupného až o 30 Kč. Očekávané výnosy ze zvýšeného vstupného ovšem zdaleka nepokryjí veškeré výdaje. Snižují se naopak ceny vstupného pro děti a mládež až do 24 let, přičemž děti do 6 let mají nadále vstup zdarma. Tyto změny navazují na dlouhodobou snahu učinit skupině mladých návštěvníků památky co nejdostupnější.

V souvislosti s válkou na Ukrajině nabízí Národní památkový ústav vstup zdarma na své památky také pro ukrajinské uprchlíky. Zároveň jim poskytuje ubytovací kapacity v podobě 110 lůžek na 17 objektech včetně možnosti pracovní výpomoci.

Nové prohlídkové trasy i po stopách šlechticů

Od konce dubna mohou návštěvníci zavítat na novou prohlídkovou trasu na zámku Uherčice, kde se do obnovených prostor budou moci podívat vůbec poprvé od jeho zpřístupnění veřejnosti v 90. letech. Dvě reinstalované prohlídky budou také otevřeny na zámku Opočno, které přiblíží rodinu Colloredo-Mannsfeldů. Na zámku Náměšť nad Oslavou bude kromě rozšíření současné prohlídkové trasy zpřístupněna i výstava tapiserií. Za vidění stojí rovněž navrácený vzácný štít zámku Konopiště, který byl za války zcizen nacisty, či navrácený obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka na hospitál Kuks, jenž byl před třiceti lety ukraden při noční krádeži.

Se zahájením sezony bude na zámku Červené Poříčí otevřena výstava o výchově mladých šlechticů v 19. století. Na zdejším zámku byla dokončena tříletá obnova hlavní budovy předzámčí díky dotaci Ministerstva kultury České republiky. V rámci projektu spolufinancovaného EU byl také obnoven areál hradu Šternberk včetně cest v parku. Do konce roku 2022 bude dokončena i obnova na Karlštejně, kde vznikne nejen návštěvnické centrum a expozice, ale také multifunkční sál či obnovené užitkové zahrady. Dokončena bude také obnova divadelního sálu na Jezeří, ve kterém zazněla Beethovena třetí symfonie Eroica.

Letošním tématem projektu Po stopách šlechtických rodů budou šlechtické slavnosti a zábavy. Již 12. ročník se tak obecně zaměří na fenomén slavnostních okamžiků, které byly nedílnou součástí života na hradech a zámcích. Jedním z hlavních výstupů bude výstava Šlechtické slavnosti a zábavy na státním zámku Český Krumlov, který dále nabídne doprovodný program pro děti, kurzy dobových tanců či tematické prohlídky i workshopy. Zámek Český Krumlov bude zároveň hlavním centrem tradiční Hradozámecké noci, která se uskuteční 27. srpna napříč celou republikou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší revitalizace památkových objektů ocenil NPÚ

Nejlepší revitalizace památkových objektů ocenil NPÚ

Národní památkový ústav ohlásil udělení cen za nejlepší počiny v oblasti památkové péče za uplynulý rok. Vzhledem ke koronavirové pandemii se letos nemohlo uskutečnit slavnostní předávání cen, které se každoročně udílí v Panteonu Národního muzea. Jistou náhradou by mohl být tento článek s upřímným poděkováním všem…

Na co má nárok majitel památkově chráněného domu? Proč chránit památky?

Na co má nárok majitel památkově chráněného domu? Proč chránit památky?

Vlastnit nemovitost památkově chráněnou nebo ležící v památkově chráněné zóně či území nebo ochranném pásmu památky může být starost i radost zároveň. Starosti vyplývají ze samotné podstaty památkové ochrany, a tedy jistých omezení a souvisejících investic. Má vlastník památky nárok na nějaké kompenzace a dotace od…