REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Česko zůstává skládkovací velmocí

Ukázala to nejnovější data Eurostatu o skládkování komunálního odpadu za rok 2012. Zatímco v ČR skončilo na skládkách 243 kg komunálního odpadu na obyvatele, průměr EU byl téměř poloviční (136 kg). Před ČR se již dostala řada zemí východní Evropy včetně Polska a Rumunska.

Česká republika potvrdila postavení skládkovací velmoci, ukazují to čerstvě zveřejněná data Eurostatu o množství skládkovaného komunálního odpadu za rok 2012.

Podle Eurostatu skončilo v roce 2012 v Česku na skládkách přibližně 2,5 milionu tun komunálního odpadu, to je 243 kg na obyvatele. Průměr EU byl přitom téměř poloviční (136 kg). Před ČR se dostaly nejen vyspělé země západní Evropy, ale už i státy bývalého východního bloku − Estonsko (96 kg), Slovinsko (151 kg), Polsko (188 kg), Slovensko (220 kg) a dokonce i Rumunsko (227 kg).

Alarmující je zejména množství recyklovatelných odpadů, které končí na skládkách

Alarmující jsou data o skládkování recyklovatelných odpadů, kterých v roce 2012 skončilo v ČR na skládkách téměř 100 tisíc tun, tedy přes 9 kg na obyvatele. Větší množství vykázal v EU pouze Kypr (247 kg), Bulharsko (19 kg), Francie (18 kg) a Řecko (14 kg).

„České republice, bohužel, v odpadovém hospodářství naprosto ujíždí vlak. Předběhly nás už i státy východní Evropy, které měly často významně horší startovací podmínky,“ konstatoval ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Vláda sice loni schválila nový Plán odpadového hospodářství na roky 2015 až 2024, který počítá s významným omezením skládkování, ale ten sám o sobě situaci nezlepší, pokud zůstane jen na papíře.

„Dobré plány a předsevzetí nestačí. Česko nutně potřebuje nový zákon o odpadech, který zásadně omezí skládkování komunálního odpadu,“ myslí si Hájek.

Nový zákon o odpadech je však zatím teprve ve stádiu věcného záměru a jeho projednávání navíc vláda včera odložila.

„I když vláda věcný záměr nového zákona o odpadech brzy schválí, k jeho finálnímu přijetí parlamentem je ještě velmi dlouhá cesta. Pokud se bude legislativní proces dál protahovat, pak tato vláda už nový zákon o odpadech vůbec nemusí stačit prosadit,“ obává se Hájek a dodává: „To by jistě potěšilo skládkovou lobby, ale pro životní prostředí České republiky by to byla velká prohra.“

TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

logo
Rosmarin Business Centrum, Dělnická 213/12
170 000 Praha 7

telefon: 724 293 051
e-mail: tscr@tscr.cz

web: tscr.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak třídíme sklo a jak se dále využívá?

Jak třídíme sklo a jak se dále využívá?

Sklo patří mezi nejstarší užitkový materiál. Archeologické objevy dokládají jeho výskyt již z doby 12 000 let před naším letopočtem. Sklo má řadu výhod. Je chemicky inertní, snáší vyšší teploty, vyrábí se z dobře dostupných surovin, lze opakovaně používat. Recyklovat jde v zásadě stále dokola, aniž by degradovalo.

Z čeho se skládá domovní odpad?

Z čeho se skládá domovní odpad?

Pojem domovní odpad není definován v žádném českém právním předpisu. Přesto je v praxi tento pojem často užíván. Za domovní odpad je považován odpad z domácností a z činností spojených s úklidem obytných objektů. Je to tedy běžný odpad z denního provozu domácností, který je odkládán do sběrných nádob přistavených na…

REKLAMA