REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zahrady, chodníky, ploty a terasy více o tématu

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Jaký materiál v zahradě vám přijde nejvíce všestranný? Bude to kámen nebo dřevo? Kámen je jedničkou v dlouhověkosti a dobré dostupnosti, od dřeva toho ale čekejte ještě mnohem více. Kromě toho, že do zahrady přirozeně patří, tak i příjemně voní, ani na slunci se nepříjemně nerozpaluje, a navíc dostalo díky polymerům i zcela jiné vlastnosti. Dřevo v zahradě může mít mnoho podob, stačí si jen vybrat!

Hlavní konstrukční materiál při stavbě zahradních staveb nebo mobiliáře, ale stejně tak i skvělý pomocník při úpravě fasády domu nebo pro tvorbu terasy. Dřeva si ceníme z mnoha důvodů a je to stále jeden z nejoblíbenějších materiálů vůbec. Při jeho výběru se ovšem musí zohlednit hlavně účel stavby nebo prvku a také vlastnosti zvolené dřeviny. Zatímco domácí dřeva jsou dostupná cenově, nelze od nich očekávat vlastnosti, kterými se pochlubí dřeviny cizokrajné, a zvláště pak ty tropické.

Dřevo do zahrady

Ačkoli je dřevo patrně nejefektnějším materiálem, který lze do zahrady vůbec zakomponovat, občas se pro něj jednoduše nerozhodneme. Nejčastějším důvodem pro takové rozhodnutí je poměrně náročná údržba nebo zajištění proti vodě, hmyzím škůdcům nebo houbám, jež se mohou časem na kvalitě dřeva neblaze podepsat. Nízká trvanlivost použitého materiálu ovšem bývá často důvodem nevhodně zvoleného druhu nebo špatného ošetření. Největším nepřítelem dřeva je všeobecně voda. Ta může stát na startovní čáře různých problémů.

Přírodní dub časem zkrášlí šedivá patina. Tvrdá dřeva se všeobecně dobře obejdou bez ochrany

Nejdůležitější je odvodnění

Ať dřevo na zahradě použijete jakkoli, vždy platí jednoduchá poučka. Nikdy by nemělo dlouho setrvat v mokru nebo vlhku. Dlouhodobým problémem může být voda dešťová, vlhkost nebo dokonce vzlínání vody. Nejde jen o to, že je proti působení vody odolné dřevo tvrdé obsahující přírodní silice, trvanlivost dřeva může značně ovlivnit třeba i způsob instalace. Povrch dřeva by měl všeobecně vodu odvádět co nejrychleji pryč, voda na něm nesmí „stát“ dlouhodobě. U vodorovných povrchů ze dřeva je tedy třeba řešit hlavně spád, případně povrchovou úpravu. Při zahradních úpravách se dřevo často uplatňuje při stavbě cest.

Dřevěné trámy skvěle fungují jako nášlapy. Právě u nich se dělají často chyby v nedostatečné mocnosti drenážní vrstvy, která má za úkol odvést veškerou přebytečnou vodu. Drenáž se nesmí podceňovat a její mocnost by se měla odvíjet od charakteru okolní půdy i od toho, jak často jsou nášlapy působení vody vystaveny. Nebezpečná je totiž i voda vzlínající. Pro tvorbu nášlapů se v našich podmínkách s oblibou používá domácí dub, který je přirozeně tvrdý a bez povrchové úpravy vystaví na odiv už během prvního roku zajímavou přírodní patinu, díky které dřevo skvěle splyne s okolní zahradou.

Dřevo i při nejlepší péči pracuje

Často vytýkanou vlastností dřeva pro zahradní použití je jeho nestálost. Tato nevýhoda je často vnímána i jako pozitivum, přeci jenom je to přírodní materiál, který podléhá daným podmínkám, což je evidentní hlavně změnou barvy povrchu. Patina bývá většinou vnímána pozitivně a u tvrdých dřev neznamená zhoršení jeho fyzikálních vlastností. U dřeva je ale třeba počítat také s tím, že na něj mají vliv i náhlé změny teploty.

Vlhko, náhlé oteplení a vysušení povrchu mohou způsobit časem rozpraskání povrchu a uvolňování třísek. Pokud chcete změnám předejít, máte na výběr buď dřevo před těmito náhlými změnami ochránit, nebo ho povrchově ošetřit ochrannou lazurou či nátěrem. Pokud by byla na překážku nestálost a potřeba péče, lze zvolit kompromis v podobě dřevoplastu, což je v současné době praktické řešení při stavbě plotů i zahradních teras.

V přírodních zahradách se používá dřevo v přírodní podobě.

Elegantní řešení pro ty, co vyžadují větší stálost, ale nechtějí se tak úplně vzdát některých vlastností dřeva

S „umělým dřevem“ se můžete nejčastěji setkat pod označením WPC (Wood – plastic composite). Jedná se o kompozitní materiál sestávající ze dvou složek, tedy z dřevní hmoty v podobě dřevního prášku a polymeru. Dřevo i tak ve směsi převažuje, a to v poměru 2:1. Umělou hmotu v současné době nejčastěji reprezentuje PP, tedy polypropylen nebo tvrzený polyetylen označený zkratkou HDPE (High density polyethylene). Smísením hmot tak vznikl materiál, který na první pohled kopíruje přírodní vzhled dřeva. Mění se ovšem jeho vlastnosti – můžete od něj očekávat životnost až čtvrt století, rozměrovou stálost, stabilní barevnost či odolnost vůči UV záření. Na zahradní terase si z dřevoplastu nezadřete třísku do nohy a kutilové na něm ocení také to, že se dá zpracovat pomocí běžného nářadí, jímž se upravuje dřevo.

Stejně tak se nemusíte bát, že se do kompozitu „pustí“ dřevokazné houby a hmyz. Aby ale všechno nebylo jen pozitivní, i zde se najdou určité nedostatky. Ani takovým materiálem se dřevo nedá zcela úplně nahradit. Chybí mu totiž typická vůně a na slunci se rozpaluje mnohem víc. Díky obsahu plastu je materiál navíc i více hořlavý a vlivem vysoké teploty se může deformovat a tavit. Stejně tak si za dřevoplast připlatíte víc.

Možná jste nevěděli: Aby přírodní dřevo napadl dřevokazný hmyz nebo houby či různé druhy plísní, musí dosahovat určité vlhkosti. Dřevo přestává být odolné vůči hmyzu při vlhkosti vyšší než 15 % a proti houbám je to o dalších pět procent více. Dobrou, nikoli ovšem stoprocentní ochranou dřeva proti většině vlivů, je dostatečné odvodnění a vysušení.

Na stavbu teras se nejčastěji používají drážkovaná prkna, protože se traduje, že mají lepší protiskluzové vlastnosti což ale neplatí

Domácí versus cizokrajná dřeva

Do zahrady lze spolehlivě použít takřka všechny dostupné druhy dřev. Domácí dřeviny jsou samozřejmě levnější a díky nižší tvrdosti jsou lépe zpracovatelné. Nejdostupnější je dřevo smrkové, u něj ale s dlouhou životností při vystavení vnějším vlivům nepočítejte. Mnohem lépe je na tom borovice, kterou lze při povrchové úpravě použít v podobě trámů třeba na výrobu oblíbených vyvýšených záhonů. Dřevo by nemělo přijít do přímého styku s půdou, proto se odděluje geotextilií a nopovou folií. Na špičce v trvanlivost a vzhledových vlastností stojí v sortimentu domácích dřev hlavně dub, akát nebo modřín. Poslední zmíněný druh dřeva se dá pro zahradní účely používat podobně jako dub v surové podobě. Časem stejně tak získá našedlou patinu a obsaženým přírodním silicím můžeme vděčit za dlouhou trvanlivost a odolnost. Z cizokrajných dřev jsou stále na vrcholu obliby týk, ipé či sekvoj.  Do této skupiny lze zařadit i jmenovaný akát, který v České republice sice není původní, ale vzhledem k dobré adaptaci na místní podmínky ho již považujeme za dřevinu zdomácnělou.

Dřevo v různých zahradních stylech

Je vždy otázkou, jakému dřevu dát přednost. V českých zahradách se nejčastěji využívá dřevo povrchově ošetřené, a protože jsou Češi často opravdu konzervativní, jsou opatrní i při používání barevných odstínů. Zelená či hnědá jsou tzv. klasikou v barevné škále, ale ve výsledku tyto barvy zahradě rozhodně moc na kráse nepřidají. Pokud se rozhodnete pro barvy, pak se zamyslete nad tím, jestli by nebylo dobré tuto tradici narušit a buď zvolit neutrální šedé odstíny, které skvěle sednou hlavně moderní nebo minimalistické zahradě, nebo trochu zariskovat a třeba z mobiliáře vytvořit zajímavé umělecké dílo. Korálově červená, brčálově zelená nebo blankytně modrá v případě jediného doplňku na zahradě celou kompozici příjemně oživí. Navíc se takové barvy dobře kombinují například s květinami v trvalkovém záhonu, který může tvořit i pozadí takovéhoto barevného mobiliáře. Stále častěji se ale majitelé zahrad zajímají o tvrdá dřeva nevyžadující nátěr ani jiné povrchové ošetření. Akát, modřín a dub se tak promítají nejen do ryze zahradních prvků, ale sluší jim to i na fasádě domu. Přírodní efekt v podobě patiny je vítaným hostem a cizorodě nebude působit v žádném zahradním stylu. Přírodní dřevo je typické i pro anglickou zahradu, kde se sází na neutrální přírodní barvy bez křiklavých barevných tónů.

Umělecké prvky vyrobené z jediného kusu dřeva. Povětrnostní podmínky dřevo výrazně mění a proměnlivost je v tomto případě vítána

Deset nejefektnějších dřevěných prvků

  1. Tradiční dřevěný mobiliář je nepřekonatelný a těžko ho trumfne jakýkoli syntetický materiál.
  2. Dokonce i naskládané dřevo ve dřevníku může sloužit jako dekorativní prvek, zvláště pokud ho nasvítíte a zvýrazníte texturu dřeva i ve večerních hodinách. Dřevník se tak stane úžasným uměleckým dílem.
  3. Dřevo v přírodní podobě může sloužit k mnoha účelům. Celé větve vyniknou ve specifických zahradních úpravách, jako je vřesoviště nebo lesní podrost.
  4. Z žádného jiného materiálu nebudete mít v případě terasy tak dobrý pocit. Dřevo je v tomto ohledu prostě nenahraditelné. Krásně voní, je příjemné i při chůzi bosky, a pokud se obejdete bez barevného nátěru, můžete se těšit na překvapení v podobě patiny.
  5. Palubkový obklad fasády skvěle začlení architekturu domu do zahrady. Platí to dvojnásob, pokud se stejný druh dřeva objevuje v různých prvcích i na zahradě.
  6. Ptačí pítko může mít i dřevěnou podobu, jen ho je nutné před zimou vypustit a skrýt mimo vliv povětrnostních podmínek.
  7. Umělecký prvek ze dřeva nemusí mít jen povahu tradiční sochy. Minimalistickým doplňkem a zároveň uměleckým prvkem budou surové dubové trámy posazené do květnaté louky jako lavičky. V zahradní architektuře se zvláště v posledních letech cení přírodní krásy, kterou nezakrývá žádný nátěr.
  8. Dřevěné nášlapy v zahradní cestě působí mnohem příjemnějším dojmem než ty v kamenném provedení. Je jen nutné je opravdu pečlivě ochránit před vzlínající i dešťovou vodou.
  9. Dřevěné ploty jsou stálicí, která je ideální hlavně pro ty zahrady, které se neprodyšně neuzavírají před okolím. Tradiční plaňkový plot z vertikálně orientovaných latí je typický hlavně pro přírodní a venkovské zahrady. Městskému prostředí bude mnohem více vyhovovat moderní řešení založené na horizontálním položení latí. Takovýto předěl se může objevit i v samotné zahradě a vytvořit tak optickou hranici mezi různými kompozičními celky.

Většina majitelů zahrady spoléhá na sériově vyráběné herní prvky. Ty ale mají v zahradě poměrně krátkou životnost. Pokud ale houpačku zavěsíte na konstrukci z trojice dřevěných trámů, vznikne perfektní odpočinková záležitost i pro dospělé, takže se na místě může ponechat prakticky natrvalo.

Ing. Lucie Peukertová

Na Mendelově univerzitě v Brně dokončila bakalářské studium oboru Management zahradních a krajinářských úprav. Poté na ČZU v Praze dokončila magisterské studium oboru Zahradní tvorba. V současné době se věnuje kromě projekce rodinných zahrad také popularizaci oboru zahradní architektury. Veřejnosti čtivou formou přiblížuje hlavě tematiku zahradních stylů, přičemž se zabývá zejména zahradním designem a zahradami přírodními. Při projekční činnosti se zaměřuje především na obytnou funkci a na multifunkční využití zahrad hlavně rodinami s dětmi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zahrady, chodníky, ploty a terasy

  1. Plánujte zahradu se zahradním architektem včas. Na co dát pozor a kdy volat odborníka
  2. ROZHOVOR: Plánování zahrady s odborníkem
  3. Principem permakulturní zahrady je přirozený vývoj
  4. VIDEO: Přírodní zahrady mají i svoji certifikaci
  5. Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody
  6. Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší
  7. Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění
  8. Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii
  9. Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem
  10. Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán
  11. Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar
  12. Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko
  13. Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí
  14. Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí
  15. Rozmanitost plotů, předělů a zástěn
  16. Jak postavit trvanlivý a kvalitní dřevěný plot – v detailu je základ úspěchu
  17. Terasy a jejich stínění
  18. Vyzdvihněte vzhled zpevněných ploch u svého domu
  19. Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky
  20. Nový plot v novém stavebním zákoně. Kdy je potřeba povolení na stavbu plotu?
  21. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  22. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Lucie Peukertová

Zahrada má být krásná i v zimě, říká zahradní architektka

Zimní období je časem plánování, ale také časem zabezpečení domu, zahrady či pozemku. Co je důležité před zimou udělat a jak vše důkladně připravit, abychom se mohli následně posadit u vyhřátého krbu a vychutnávat v klidu vánoční atmosféru. Požádali jsme o rozhovor Lucii Peukertovou, která se zabývá projekcí převážně…

Zdroj: Lucie Peukerotová

Vymýšlíte plot? Hranice pozemku stavte s rozumem

Zaujme každého ještě před tím, než vstoupí na pozemek. Vymezuje vlastnické hranice a stará se o soukromí. Plot může zahradě pomoci, ale pokud se zvolí nepříliš vhodná výška i materiál, může celkovému konceptu hodně ublížit. Jak je to s ploty v zahraničí, čím se v minulosti chlubily dnes již historické anglické…

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Foto: César Béjar Zdroj: Zeller & Moye

Les s okny, která vedou do domu. Moderní symbiotické eko-bydlení

Ať už se nám momentální environmentální vlna líbí anebo ji máme jen za pomíjivou módu, v Německu se jí architekti drží a berou jí vážně. Moderní dům je pro současně domem ekologickým, a tyto pojmy od sebe neoddělují. Dokládá to názorně i Haus Koeris, navenek skromný soukromý dům, vsazený doprostřed lesa.

Foto:Ing. Lucie Peukertová

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit…

Foto: Atelier Flera

Beton v zahradě: Podpořte ale nepotlačte krásu rostlin moderním materiálem

Beton už dávno není jednoduchou směsí kameniva, cementu a vody, není ani šedivou nevýraznou směsí pro domácí míchačku a dvě lopaty. Vyplatí se přenechat alespoň část práce odborníkům, kteří přísady správně poskládají a promíchají v opravdu kvalitním zařízení. Beton pak bude vaší zahradě opravdu slušet, bude ladit s…

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Mulč v zahradě: Dobrý sluha ale zlý pán

Snižují riziko zaplevelení, hrají důležitou roli kvůli schopnosti zamezit nadměrnému odpařování vody, zabraňují erozi, a navíc mohou i dobře vypadat. Zahradu bez nich si sotva dovedeme představit. Aby ovšem plnily svou funkci tak, jak od nich očekáváme, musíme zvolit správný typ a neošidit vrstvu. Seznamte se s…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii

Za nejoblíbenější materiály v zahradní tvorbě se jednoznačně považuje dřevo a kámen, ale co když u nich nenajdete to, co hledáte? Chcete do zahrady dostat nádech luxusu, moderní prvky s nápadem a stejně tak od materiálů požadujete vysokou odolnost a dokonalý vzhled? Tak dejte zelenou kovu a betonu, nabídnou úplně…

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Okraje mezi trávníkem a výsadbami jsou vizitkou každé zahrady. Na oddělení trávníku se ale často šetří, což se pak odrazí v časové náročnosti údržby. Ačkoli obruby něco stojí a kvalita bývá o to dražší, i tak se můžete těšit nejen na perfektní vzhled okrajů, ale také na značnou úsporu času, který byste jinak…

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Jaké zásady mají ctít přírodní zahrady

Chcete mít zdravou zahradu plnou motýlů, zpívajících ptáků a chutných plodů? Chcete zkusit vybudovat zahradu bez pesticidů a rašeliny, bez sterilních tújí a chemického trávníku? Víte, že lze využít každou kapku dešťové vody? Máte na balkoně prudké slunce nebo naopak stín a tvrdíte, že tam nelze nic pěkného či…

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Jak hospodařit s vodou na zahradě? Učte se z přírody

Na své zahradě nemá ani vodovod, ani pramen a ani žádnou tekoucí vodu, pouze tu dešťovou. Jde o pozemek ve svahu olemovaný ze dvou stran polní cestou. Loni založila své první zeleninové záhonky. Na konci července odjela na dovolenou, a když se vrátila, zahrada si evidentně velkého vedra a sucha ani nevšimla. Jak…