Kořenová čistírna není bezúdržbová, jak by si lidé mohli myslet, ale je i při minimální údržbě velmi spolehlivá. Pokud je správně navržená a provozovaná, funguje dlouhodobě a bezproblémově. V rámci běžného užívání domácnosti nemusíme mít strach z vypouštění běžných látek pro úklid domácnosti apod. Jelikož je před samotnou kořenovou čistírnou předřazena nádrž, nebezpečné látky pro rostliny (např. čistící prostředky s vysokou koncentrací chlóru) se dostatečně zředí a rostlinám neublíží. To naopak v běžné domovní ČOV mohou napáchat škody. Navíc málokdo ví, že rostliny mají jen malý vliv na filtraci, důležitější je souvrství, kterým voda protéká.
Součástí vertikální kořenové čistírny není žádné jezírko, ale mokřad s mokřadními rostlinami, do kterého se zasakuje odpadní voda, protéká skrze filtrační souvrství.
„Není se třeba ani obávat zamrznutí potrubí v zimě, potrubí je plné vzduchu naplní se cca 10x za den přibližně na 1 minutu. V Rakousku se nachází nejvýše položená kořenová čistírna ve výšce 2600 m. n. m.,“ sdělil Kriška v přednášce na semináři Příběhy domů organizovaném spolkem EKOdům.
„Ve vertikální kořenové čistírně neprobíhají žádné anaerobní procesy, které jsou zdrojem zápachu z běžných ČOV,“ vyvrátil další mýtus Michal Šperling v rozhovoru pro ESTAV.cz a TZB-info na veletrhu AquaTherm Praha.
Přečištěná voda běžně odtéká do akumulační nádrže, ze které se může dále využívat k zalévání nebo na splachování WC.
Sdílet / hodnotit tento článek