Dokonce můžeme konstatovat, že čím bude topná sezóna kratší, tím budeme šťastnější. Proč si tedy tento z pohledu vytápění bezstarostný čas dobrovolně kazit přemýšlením o věcech, od kterých jsme svoji mysl tak rádi oprostil.
Ty důvody jsou v zásadě dva. Jednak je to legislativou daná povinnost starat se o bezvadný stav některých součástí otopné soustavy, jednak časem získaná zkušenost velící určité úkony v tomto čase provést v zájmu zajištění bezpečného a bezproblémového provozu v nadcházejícím topném období.
V předchozím článku jsme si popsali konkrétní činnosti spojené s čištěním kotlů na tuhá paliva a otopné soustavy. V případě plynových kotlů to bude v zásadě podobné.
Plynový kotel by se měl kontrolovat každý rok (ideálně v době mimo topnou sezónu). Je k tomu třeba servisní technik a kontrola se provádí podle návodu výrobce příslušného zařízení. Obsahem kontroly je především vyčištění výměníku, ověření správné funkce zařízení vč. ovladatelnosti armatur, a případné seřízení kotle. Plynový spotřebič musí kontrolovat servisní technik, zatímco kontrolu stavu otopné soustavy zvládnou uživatelé sami.
Kontrola otopné soustavy před sezónou
U otopné soustavy doporučujeme kromě odvzdušnění radiátorů a rozhýbání všech uzavíracích armatur (kohoutů) provést celkovou vizuální kontrolu, zda radiátory někde nekorodují. Případnou výměnu a renovaci pak lze provést pohodlně mimo topnou sezónu. Důležité je také před znovuspuštěním vytápění radiátory vyčistit. Během léta se na nich usadí vrstva prachu a ten se po spuštění vytápění přepaluje a znečišťuje vnitřní prostředí s negativním dopadem na dýchací soustavu.
Během léta řada lidí rovněž rekonstruuje objekty, což může mít dopad na funkci plynových spotřebičů. Jde o instalace nových spotřebičů, jako jsou digestoře, odtahové ventilátory nebo krby, apod. Po jejich instalaci je nutné ověřit, že nemají negativní dopad na bezpečnost provozu stávajících plynových spotřebičů typu B (kotel, karma). Měření provádí revizní technik a v případě, že výsledky nejsou uspokojivé, navrhne opatření k zajištění bezpečného provozu.
Na rozdíl od pevných paliv však není třeba čistit komín. Ačkoliv je veřejnost kominíky neustále přesvědčována o opaku, dle společného stanoviska Cechu topenářů a instalatérů ČR a Českého sdružení pro technická zařízení vycházejícího z vyjádření Vysokého učení technického v Brně ze dne 10. 2. 2013, se povinnost kontrol podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, na odvody spalin od plynových spotřebičů nevztahuje.
Sdílet / hodnotit tento článek