REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality

Festival Open House Praha již popáté otevřel o víkendu 18. a 19. května svým návštěvníkům na 80 běžně nepřístupných staveb a prostorů a byl tak jedinečnou příležitostí pro zájemce o architekturu poznat mnohdy známé budovy i z jiného pohledu, než je vídáme za běžného dne. Jedním z domů, který se návštěvníkům otevřel, dokonce se dostal i do oficiálního vizuálu letošního ročníku festivalu, byl legendární hotel International v pražských Dejvicích.

Stavba je to v mnoha ohledech kontroverzní. Snad proto, že vznik inicioval na počátku 50. let 20. století nechvalně známý ministr obrany Alexej Čepička a jedná se o prvního a také nejvýraznějšího zástupce socialistického realismu u nás.

Socialistický realismus, zvaný „sorela“

V Sovětském svazu byla roku 1932 odsouhlasena Ústřední výborem Komunistické strany SSSR oficiální direktiva pro podobu literární, výtvarné, hudební a následně i architektonické tvorby. Tento oficiální umělecký směr zvaný socialistický realismus přebíral historizující prvky např. renesance a národní motivy a využíval jich mimo jiné k vyzdvižení monumentality staveb a podtržení politického vlivu vládnoucího režimu. Po únorovém převratu v roce 1948 se v duchu budování socialismu stal vzorem i pro československou architekturu a až do účasti Československa na světové výstavě v Bruselu v roce 1958 byl jediným oficiálním architektonickým a uměleckým směrem.

Z ubytovny palác pro sovětské delegace

První plány budovy vznikly v roce 1951 ve Vojenském projektovém ústavu a počítaly jen s obdélnou vojenskou ubytovnou Družba. Z tohoto důvodu také podléhala veškerá dokumentace přísnému utajení a dodnes není dochována. Pro umístění byl zvolen pozemek po bývalé cihelně Juliska, pro který vytvořil zastavovací plán František Jeřábek. V průběhu následujících let se ovšem záměr změnil a kromě ubikací pro mimopražské důstojníky se měla budova stát také luxusním ubytovacím zařízením pro sovětské delegace v podobě vysokých důstojníků přijíždějících do Prahy. Pro tyto prominentní návštěvy byla určena centrální část stavby s věží. Mimo to stavba také počítala s podzemním protiatomovým krytem. V tomto duchu byl tedy hotel v roce 1956 dokončen, výzdoba byla hotová o rok později. Tyto překotné změny projektu vedly k mnoha až absurdním úpravám stavby. Například se počítalo s účastí Josifa Stalina na slavnostním otevření, kdy měl generalissimus projít špalírem čtyřiceti čtyř československých generálů nastoupených na centrálním schodišti. Bylo proto ovšem nutné prodloužit schodiště o dva stupně a zásadně pozměnit výšku pater v celé centrální části.

Z paláce hotelem a památkou

Josif Stalin ovšem zemřel ještě před touto slávou, i míra sovětského vlivu začala poněkud upadat. S tím souvisel i úbytek delegací ze SSSR, které tedy nebylo potřeba ubytovat, a hotel se stal pro armádu nevyužitelným. Mimo jiné i pro své velkorysé dispozice, které byly a jsou velice neúsporné. Hotel byl tak v roce 1957 převeden pod správu CK Čedok jako luxusní hotel pro zahraniční návštěvníky Prahy a byl tak největším hotelem v Československu. S tím souvisely další úpravy, například dnešní kongresový sál byl původně navržen jako tělocvična pro ubytované útvary, což je dodnes zřejmé například z atypického tvaru oken. Postupem času ale hotel nedokázal držet krok s moderními hotely jako InterContinental nebo Parkhotel a postupně se stal zcela průměrným ubytovacím zařízením především pro posádky leteckých společností. Po roce 1989 hotel změnil několikrát majitele. Nejprve spadal pod řetězec Holiday Inn, později Crown Plaza a dnes je v majetku Mozart Hotel Group. Od roku 2000 je také zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek.

Architektura, umění i řemeslo

Stavba je typickým zástupcem socialistického realismu. Využívá důsledně symetrické kompozice dvou křídel a šestnáctipodlažní centrální části. Pod renesančními římsami najdeme metodou sgrafito vytvořené budovatelské motivy. Na vrcholku věže byla umístěna rudá hvězda, která byla vytvořena z rubínového skla a opatřena vnitřním osvětlením, aby zářila. Hvězda je na budově dodnes, nicméně v průběhu let změnila svou barvu z rudé na zelenou a následně na dnešní zlatou. Zajímavostí je, že špic s hvězdou lze pro potřeby údržby zasunout do korpusu věže. Interiéru dominuje opulentní štuková výzdoba, obklady z drahého mramoru, sklářská díla, pompézní svítidla, zlacené zábradlí a další detaily z dílny Jana Nušla a mnoho dalších uměleckých děl. Navozuje tak pocit doslova palácového prostoru. Na mnoha místech se objevují národní motivy, například na štukové výzdobě v podobě lipových květů a dalších rostlinných motivů od Josefa Nováka a Stanislava Ullmana. Skleněné panely a vitráže pocházejí z dílny Jaroslavy Brychtové a Viléma Dostrašila. Významným dílem je také gobelín Praga Regina Musicae, který je jeden ze tří vzniklých gobelínů a panoramatem Prahy, nicméně jediný, na kterém se dochovalo vyobrazení Stalinova pomníku na Letné.

Za pozornost nepochybně také stojí nástěnná mozaika „Kytice“ u schodiště na terasu od Maxe Švabinského. Na hotelu se tedy podílela celá řada významných umělců a stavba jako taková se může pyšnit mimořádnou řemeslnou kvalitou provedených prací a množstvím precizních detailů. Dodnes jsou také dochovány fragmenty původního originálního mobiliáře.

Open house Praha přibližuje architekturu veřejnosti

Prohlídka, která byla ovšem určena jen skutečně trpělivým návštěvníkům, protože enormní zájem způsobil u vstupu několikahodinovou frontu, provedla skupinky hotelovým lobby, předprostorem nedokončeného protiatomového krytu, přes pompézní centrální schodiště do salonků, konferenčního sálu Bruncvík a následně výtahem do 14 patra, odkud bylo možné vystoupit na venkovní terasu a pokochat se neobvyklým výhledem na Prahu.

Hotel International vznikl v pohnuté době 50. let a je mimo jiné odrazem tehdejších neblahých sociopolitických poměrů. Pokud se ovšem odpoutáme od souvislostí doby vzniku, je možné v něm odhalit mnohé kvality, jak stavební, tak estetické, které rozhodně stojí za zhlédnutí a díky kterým byl zcela právem zapsán na seznam nemovitých kulturních památek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

  1. Otevřená Praha 2024 - fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha: Úplná pravidla soutěže
  2. Fotosoutěž Otevřená Praha - formulář pro zasílání fotografií
  3. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
  4. Otevřeně o Praze: Zahušťování zástavby. Respektuje stávající území a obyvatele?
  5. Rezidence primátora Prahy. Podívejte se dovnitř. Běžně se tam nedostanete, v říjnu máte šanci
  6. Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů
  7. Budova Českého Rozhlasu v Karlíně má bohatou historii. Z původního obecního domu vysílal i Říšský vysílač, v pivnici založili KSČ
  8. Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině
  9. Nákladové nádraží Žižkov se přemění ve čtvrť plnou bytů s industriální stopou
  10. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
  11. Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze
  12. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
  13. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
  14. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
  15. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
  16. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
  17. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
  18. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
  19. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
  20. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
  21. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
  22. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
  23. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Laichterův dům. Foto: Martina Dokoupilová.

Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině

Pokud se vydáte na procházku podél Riegrových sadů Chopinovou ulicí, součástí blokové zástavby je na první pohled nijak výrazná perla modernistické architektury – Laichterův dům. Byl postaven pro knihkupce Jana Laichtera v letech 1908–1910. Ten si jako architekta pro svůj dům vybral Jana Kotěru, který mu…

cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0  , via Wikimedia Commons

Komora architektů nesouhlasí se zástavbou piazzetty u Intercontinentalu

Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu Intercontinetal v centru Prahy, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA prolukou nebo parcelou určenou k zastavění, je nezastavitelným veřejným prostranstvím ve…

Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty

Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty

28. říjen je významným dnem. Letos byl tento svátek ovšem o to významnější, neboť od vzniku samostatného Československa uplynulo rovných 100 let. Toto výročí si veřejnost mohla o víkendu 27. a 28. října připomenout na mnoha akcích a událostech s tím spojených. A ani fanoušci architektury nepřišli zkrátka.

Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58

Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58

Jednou z nejvýraznějších budov, která přilákala velké množství návštěvníků v rámci letošní akce OPEN HOUSE 2018, byla budova restaurace ze světové výstavy EXPO 58 v Bruselu. Spousty návštěvníků, kteří obdivují nadčasovou architekturu jindy pouze z vnějšku, chtěli využít výjimečné příležitosti prohlédnout si budovu i…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA