REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů

Jednou z budov, kterou si mohli návštěvníci v rámci letošního ročníku Open House Praha, pořádaného netradičně v náhradním zářijovém termínu, prohlédnout, byl palác Ara u Jungmannova náměstí. Ten v letech 2018 – 2019 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která mu navrátila bývalý lesk. Konkrétně bylo návštěvníkům zpřístupněno 3. a 7. patro, kde v moderních prostorách sídlí coworkingové centrum HubHub. Proměna funkcionalistického paláce v toto moderní sdílené pracoviště bylo hlavním tématem prohlídky.

Palác Ara

Palác Ara, nebo také obchodní dům Perla, vyšel v roce 1927 z pera tehdy ještě ne příliš známého architekta Milana Babušky. Ten se později proslavil jako autor Národního technického muzea nebo Národního zemědělského muzea na Letné. Pod pozdějšími úpravami projektu je podepsán František Řehák.

Velmi elegantní stavba patří k významným zástupcům československého meziválečného funkcionalismu s prvky art deco, které jí dodávají šmrnc amerických mrakodrapů. S těmi má stavba shodnou i nosnou konstrukci, kterou tvoří ocelový skelet. Celkem se skládá ze sedmi pater a dvoupatrové nástavby v nárožní části stavby. Nepřehlédnutelným prvkem jsou okna rohového segmentu z ohýbaného skla, tehdejšího československého patentu. Fasáda domu, který až do svého uzavření v 80. letech sloužil jak obchodní dům, byla v minulosti osazena svislými neony, které dokonale poutaly pozornost a tvořily budovu skutečně nadčasovou. Ty se nyní po nákladné rekonstrukci na fasádu vrátily a můžeme se tak na Jungmannově náměstí doslova přenést do atmosféry 30. let minulého století. Navzdory modernímu využití interiéru se exteriér budovy podařilo zachovat v podobě, v jaké vznikl.

Pohnutá historie

Historie však nebyla vždy zářná jako neony osazené na nárožní fasádě tyčící se naproti neméně úchvatné budově paláce Adria. Již v roce 1931 postihl nedokončenou stavbu rozsáhlý požár. Na základě této zkušenosti instalovali během dostavby tehdejší majitelé na svou dobu moderní systém protipožární ochrany, předchůdce dnešních sprinklerů. Když v roce 1961 zachvátil budovu další požár, původní protipožární systém zafungoval bezchybně a požár byl do několika minut uhašen.

Po 2. světové válce byl sortiment obchodního domu původně zaměřeného na textil rozšířen na kompletní sortiment pro domácnost a dům byl přejmenován na OD Perla. Tak fungoval do 80. let, kdy byl obchodní dům uzavřen. V roce 1992 prošel palác Ara rekonstrukcí a následně byl využíván jako administrativní budova mnoha nájemníky, například Československou obchodní bankou, která zde má pobočku dodnes.

V roce 2014 koupila budovu realitní společnost ECE European City Estates a v roce 2017 zahájila vůbec nejrozsáhlejší rekonstrukci budovy za 200 milionů Kč. Ta navrátila budově bývalý lesk včetně zmíněných neonů a nájemníci se mohli začít stěhovat.

Pohled z Perlové ulice, kde je umístěn vstup ke kancelářím. Zde se také nacházejí vertikální komunikace. Zdroj: Tomáš Sysel/Open House Praha, z. ú.

Nová funkce přinesla budově život

3. až 7. patro obsadil coworkingový prostor HubHub slovenské developerské společnosti HB Reavis, jehož interiér zpracovalo architektonické studio Reaktor. Ačkoliv je interiér pojat velmi svěže a moderně, rozhodně neopomíjí charakter a původní funkci budovy, ve které se nachází. Prostory jsou vzdušné, transparentní, pracují mimo jiné se skleněnými dělícími příčkami. Mnoho příček je také možné odsouvat, což umožňuje variabilitu prostorů, které plní různorodé funkce podle potřeby. Jsou zde jednací místnosti, kanceláře, odpočinkové a společenské zóny, eventové prostory, místa pro občerstvení při práci i popracovní pivo. Hlavním konceptem je sdružování nejen firem, ale především nápadů, myšlenek a talentů.

K původnímu využití budovy prostor odkazuje drobnými, nicméně neopomenutelnými detaily, jako je sjednocený informační systém s názvy jednotlivých pater odkazujícími na konkrétní obchodní prostory, obchodní artikly či reklamní poutače nebo svítidla, která mají podobu krabic, nákupních košíků či jen zářivek zavěšených na šatních ramínkách. Není náhodou, že autoři prostor přezdívají „Mall of Talents“, tedy „obchodní dům s talenty“.

Na patře najdeme jednací místnost, kuchyňku, ale také odhalenou část ocelové konstrukce domu, která se tak stává výrazným designovým prvkem interiéru. Zdroj: Jan Faukner/Open House Praha, z. ú.

K ocelové konstrukci budovy zase odkazují ocelové nosníky, které se jako interiérové prvky často opakují. Například v podobě baru vyskládaného z těch nosníků nebo podpěr stolů v jednacích místnostech. Třešničkou na dortu je pak odhalená konstrukce budovy ve společenské části 7. patra, která se s červenou povrchovou úpravou stává významným prvkem interiéru. Celý interiér je pak barevně a materiálově provázán dřevem.

Velmi netradiční pohled na Prahu mohli návštěvníci spatřit na terasách v 7. patře, ze kterých se naskytl unikátní pohled jak na Pražský hrad, tak na ulici Na Příkopě a Jungmannovo náměstí. Běžně nepřístupný prostor je perfektní pro načerpání sil během pracovního dne.

Vstup do prostorů coworkingu HubHub ve 3. patře. Na první pohled je jasné, že autoři ze studia Reaktor šli designem maximálně vstříc uživatelům prostoru, tedy mladým talentovaným podnikatelům a jejich start-upům. Zdroj: Jan Faukner/Open House Praha, z. ú.

Palác Ara se dnes opět těší pozornosti a je plný života, i když slouží trochu jinému účelu, než pro jaký byl navržen. Podařilo se oživit významné dílo československé meziválečné architektury a nezbývá než doufat, že budou jeho neony ještě dlouho zářit.

Letos v náhradním termínu

Šestý ročník pražského festivalu Open house Praha, který je již tradičním architektonickým svátkem, zájemcům opět umožnil zdarma prozkoumat skryté poklady města v podobě 66 běžně nepřístupných budov a míst. I festival Open House byl, jako mnoho jiných, poznamenán pandemií COVID-19, takže své návštěvníky přivítal v náhradním zářijovém termínu. Jak bývá zvykem, kromě již tradičních budov zařadili organizátoři na program i mnoho nových, například Kongresové centrum Praha, které zdobí hlavní festivalový vizuál, areál Pražské tržnice, dílnu Braasi Factory v Holešovicích nebo také možnost nahlédnout do industriální minulosti nuselského pivovaru, jehož revitalizace se aktuálně připravuje.

Tomáš Kovařík

Ztotožňuje se s citátem H. Holleina „všechno je architektura“. Možná proto, navzdory ekonomickému vzdělání, má k architektuře blízko, často ve spojitosti s fotografováním, které ho naučilo rozhlížet se kolem sebe. Tyto dvě záliby daly v roce 2018 vzniknout výstavě fotografií zobrazující významné stavby z let 1948 až 1989. Středobodem jeho zájmu jsou stavby ve stylu brutalismu, technicismu, konstruktivismu a funkcionalismu. Zajímá ho problematika brownfields a skandinávská architektura, za kterou také rád cestuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

  1. Otevřená Praha 2024 - fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha: Úplná pravidla soutěže
  2. Fotosoutěž Otevřená Praha - formulář pro zasílání fotografií
  3. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
  4. Otevřeně o Praze: Zahušťování zástavby. Respektuje stávající území a obyvatele?
  5. Rezidence primátora Prahy. Podívejte se dovnitř. Běžně se tam nedostanete, v říjnu máte šanci
  6. Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů
  7. Budova Českého Rozhlasu v Karlíně má bohatou historii. Z původního obecního domu vysílal i Říšský vysílač, v pivnici založili KSČ
  8. Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině
  9. Nákladové nádraží Žižkov se přemění ve čtvrť plnou bytů s industriální stopou
  10. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
  11. Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze
  12. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
  13. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
  14. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
  15. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
  16. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
  17. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
  18. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
  19. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
  20. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
  21. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
  22. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
  23. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Laichterův dům. Foto: Martina Dokoupilová.

Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině

Pokud se vydáte na procházku podél Riegrových sadů Chopinovou ulicí, součástí blokové zástavby je na první pohled nijak výrazná perla modernistické architektury – Laichterův dům. Byl postaven pro knihkupce Jana Laichtera v letech 1908–1910. Ten si jako architekta pro svůj dům vybral Jana Kotěru, který mu…

Foto: Martina Dokoupilová

Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů

Budova dřívějších Elektrických podniků hl. m. Prahy dnes nese název Bubenská 1. Zná ji každý, kdo přijíždí přes Hlávkův most do Holešovic nebo opačným směrem. Výrazná budova je složená z několika vzájemně propojených kubických těles, výškově odlišných, z nichž nejvyšší střední část je sedmipodlažní.…

Dům Autoklubu ČR Foto: Autoklub ČR

Dům Autoklubu ČR stál dříve na okraji Prahy. Navrhl jej slavný architekt Pavel Janák. Prvky interiéru jsou moderní i dnes

Dům přestavený v letech 1926-1929 architektem Pavlem Janákem slouží dodnes Autoklubu ČR, naší nejstarší organizaci sdružující motoristy. Budova před třemi lety oslavila jubilejních 90 let, historie Autoklubu, který se významně podílel na rozvoji motorismu v Československu, sahá ale ještě o něco dále. Dnes si tento…

Zdroj: Tomáš Kovařík

OBRAZEM: Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2021

Další ročník, letos sedmý, festivalu Open House Praha je za námi. Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců, takže není překvapením, že letos…

Zdroj: Tomáš Kovařík

Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji

Sedmý ročník festivalu Open House Praha 2021 otevřel návštěvníkům 79 běžné nepřístupných prostorů, kterými je provedlo na 350 dobrovolníků. Během festivalového víkendu 7. 8. – 8. 8. 2021 bylo možné navštívit mimo jiné i nově vznikající centrum umění Kunsthalle na Klárově v budově bývalé trafostanice. Nahlédněte s…

Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020

Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020

Festival Open House Praha 2020 skončil. Zájem o návštěvu běžně nepřístupných budov předčil očekávání organizátorů. Ohlédněte se s námi za proběhlým festivalem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA