Palác Ara
Palác Ara, nebo také obchodní dům Perla, vyšel v roce 1927 z pera tehdy ještě ne příliš známého architekta Milana Babušky. Ten se později proslavil jako autor Národního technického muzea nebo Národního zemědělského muzea na Letné. Pod pozdějšími úpravami projektu je podepsán František Řehák.
Velmi elegantní stavba patří k významným zástupcům československého meziválečného funkcionalismu s prvky art deco, které jí dodávají šmrnc amerických mrakodrapů. S těmi má stavba shodnou i nosnou konstrukci, kterou tvoří ocelový skelet. Celkem se skládá ze sedmi pater a dvoupatrové nástavby v nárožní části stavby. Nepřehlédnutelným prvkem jsou okna rohového segmentu z ohýbaného skla, tehdejšího československého patentu. Fasáda domu, který až do svého uzavření v 80. letech sloužil jak obchodní dům, byla v minulosti osazena svislými neony, které dokonale poutaly pozornost a tvořily budovu skutečně nadčasovou. Ty se nyní po nákladné rekonstrukci na fasádu vrátily a můžeme se tak na Jungmannově náměstí doslova přenést do atmosféry 30. let minulého století. Navzdory modernímu využití interiéru se exteriér budovy podařilo zachovat v podobě, v jaké vznikl.
Pohnutá historie
Historie však nebyla vždy zářná jako neony osazené na nárožní fasádě tyčící se naproti neméně úchvatné budově paláce Adria. Již v roce 1931 postihl nedokončenou stavbu rozsáhlý požár. Na základě této zkušenosti instalovali během dostavby tehdejší majitelé na svou dobu moderní systém protipožární ochrany, předchůdce dnešních sprinklerů. Když v roce 1961 zachvátil budovu další požár, původní protipožární systém zafungoval bezchybně a požár byl do několika minut uhašen.
Po 2. světové válce byl sortiment obchodního domu původně zaměřeného na textil rozšířen na kompletní sortiment pro domácnost a dům byl přejmenován na OD Perla. Tak fungoval do 80. let, kdy byl obchodní dům uzavřen. V roce 1992 prošel palác Ara rekonstrukcí a následně byl využíván jako administrativní budova mnoha nájemníky, například Československou obchodní bankou, která zde má pobočku dodnes.
V roce 2014 koupila budovu realitní společnost ECE European City Estates a v roce 2017 zahájila vůbec nejrozsáhlejší rekonstrukci budovy za 200 milionů Kč. Ta navrátila budově bývalý lesk včetně zmíněných neonů a nájemníci se mohli začít stěhovat.
Nová funkce přinesla budově život
3. až 7. patro obsadil coworkingový prostor HubHub slovenské developerské společnosti HB Reavis, jehož interiér zpracovalo architektonické studio Reaktor. Ačkoliv je interiér pojat velmi svěže a moderně, rozhodně neopomíjí charakter a původní funkci budovy, ve které se nachází. Prostory jsou vzdušné, transparentní, pracují mimo jiné se skleněnými dělícími příčkami. Mnoho příček je také možné odsouvat, což umožňuje variabilitu prostorů, které plní různorodé funkce podle potřeby. Jsou zde jednací místnosti, kanceláře, odpočinkové a společenské zóny, eventové prostory, místa pro občerstvení při práci i popracovní pivo. Hlavním konceptem je sdružování nejen firem, ale především nápadů, myšlenek a talentů.
K původnímu využití budovy prostor odkazuje drobnými, nicméně neopomenutelnými detaily, jako je sjednocený informační systém s názvy jednotlivých pater odkazujícími na konkrétní obchodní prostory, obchodní artikly či reklamní poutače nebo svítidla, která mají podobu krabic, nákupních košíků či jen zářivek zavěšených na šatních ramínkách. Není náhodou, že autoři prostor přezdívají „Mall of Talents“, tedy „obchodní dům s talenty“.
K ocelové konstrukci budovy zase odkazují ocelové nosníky, které se jako interiérové prvky často opakují. Například v podobě baru vyskládaného z těch nosníků nebo podpěr stolů v jednacích místnostech. Třešničkou na dortu je pak odhalená konstrukce budovy ve společenské části 7. patra, která se s červenou povrchovou úpravou stává významným prvkem interiéru. Celý interiér je pak barevně a materiálově provázán dřevem.
Velmi netradiční pohled na Prahu mohli návštěvníci spatřit na terasách v 7. patře, ze kterých se naskytl unikátní pohled jak na Pražský hrad, tak na ulici Na Příkopě a Jungmannovo náměstí. Běžně nepřístupný prostor je perfektní pro načerpání sil během pracovního dne.
Palác Ara se dnes opět těší pozornosti a je plný života, i když slouží trochu jinému účelu, než pro jaký byl navržen. Podařilo se oživit významné dílo československé meziválečné architektury a nezbývá než doufat, že budou jeho neony ještě dlouho zářit.
Letos v náhradním termínu
Šestý ročník pražského festivalu Open house Praha, který je již tradičním architektonickým svátkem, zájemcům opět umožnil zdarma prozkoumat skryté poklady města v podobě 66 běžně nepřístupných budov a míst. I festival Open House byl, jako mnoho jiných, poznamenán pandemií COVID-19, takže své návštěvníky přivítal v náhradním zářijovém termínu. Jak bývá zvykem, kromě již tradičních budov zařadili organizátoři na program i mnoho nových, například Kongresové centrum Praha, které zdobí hlavní festivalový vizuál, areál Pražské tržnice, dílnu Braasi Factory v Holešovicích nebo také možnost nahlédnout do industriální minulosti nuselského pivovaru, jehož revitalizace se aktuálně připravuje.
Sdílet / hodnotit tento článek