REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou

Městská čtvrť Ďáblice v sobě ukrývá několik zajímavých architektonických počinů. Přijměte pozvání na procházku s naší reportérkou. Podívejte se do moderně pojatého obecního domu, do komunitního centra nebo do hvězdárny. A z nebe zpět na zem a ještě níž: prohlídku totiž zakončíme stylově na hřbitově.

To, že je v Ďáblicích mnoho zajímavého si všimli i organizátoři festivalu Open House. Prohlídku po místních zajímavostech si nenechalo ujít přes 1100 lidí, čímž příjemně překvapili organizátory, kteří se letos zaměřili na otevírání budov v různých okrajových částech Prahy.

Obecní dům Ďáblice

Tato čtvrť na severu Prahy se pyšní několika moderními stavbami postavenými v posledních letech, mezi něž patří i Obecní dům od A.LT Architekti. Jde o budovu radnice, kde kromě úřadu najdete i poštu, ordinace lékařů a společenský sál. Dokončena byla v roce 2018. Jde o jednopodlažní budovu o celkovém obdélníkovém půdorysu, kde jsou jednotlivé funkce od sebe odděleny malými atrii osázenými zelení a tím tvoří čtyři samostatné části propojené společnou vstupní velkorysou chodbou s jednotlivými vstupy. Zajímavé je i materiálové řešení jak fasády, tak nosných konstrukcí a vnitřních povrchů. Hlavním prvkem je zde masivní dřevěná rámová konstrukce, kterou doplňují neomítnuté zdi z tvárnic natřených na bílo a betonové monolitické podlahy s povrchovou úpravou Panbex. Bílá jednolitá fasáda z tepelně izolačních panelů je ozvláštněná stříbrným reflexním geometrickým vzorem, který působí jako perforování a je v ní také spousta velkých okenních otvorů, které přivádějí dostatek světla do interiéru a nabízejí zajímavé průhledy skrz. Střecha je řešená jako zelená. Technologické rozvody jsou přiznané, ale natřené na bílo, takže design interiéru neruší. Budovu potom zdárně doplňuje i venkovní veřejný prostor promyšlený a dobře provedený do všech detailů.

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Komunitní centrum Vlna

Vlna je další zajímavou novostavbou v těsné blízkosti Obecního domu, která tvoří nové centrum ve Starých Ďáblicích. Za jejím návrhem stojí architekti HeadHand. Má za úkol podpořit pospolitý život místních obyvatel a poskytnout různé volnočasové aktivity. V budově se nachází i příjemná kavárna s venkovním posezením. Budova organicky navazuje na přilehlou zahradu se sportovišti, čímž si vysloužila i svůj název, její střecha tvoří zároveň přírodní tribunu. Pro menší děti je zde také hřiště s množstvím různých prolézaček pod vzrostlými stromy. I u této budovy je nejvýraznějším prvkem a materiálem v exteriéru i interiéru dřevo.

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Fakultní Ďáblická škola

Historická budova školy se dočkala v průběhu let několika rekonstrukcí a již dokonce dvou moderních přístaveb. První přístavba od architekta Josefa Matyáše byla realizována okolo roku 2000 a v roce 2015-2017 přibyla ještě druhá dle návrhu architekta Václava Škardy z Atelieru K2, který vedl v rámci akce Open House i komentovanou prohlídku. Poslední stavení úpravy měly za úkol propojit všechny předešlé úpravy do harmonické podoby. Interiéry se rozehrály barvami, moderní materiály jako sklo a kov jsou zde v harmonii s historickou architekturou. Hlavní vstup do školy se nově přesunul na malé školní náměstí, tzv. rynek, kde vznikl nový veřejný prostor s rozptylovou plochou. Letos škola oslaví již 118. narozeniny. Před nedávnem se začala pyšnit statusem fakultní školy, kde získávají odbornou praxi studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zajímavostí této budovy je i střešní botanická zahrada, která slouží i jako venkovní botanická učebna.

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Hvězdárna Ďáblice

Na rozmezí části Starých a Nových Ďáblic se nachází Ďáblický háj, který se oproti okolní krajině zvedá do výrazného kopce, na kterém stojí druhá pražská hvězdárna. Její nadmořská výška je 328 m. n. m. a díky tomu je zde krásný výhled do širokého okolí, při dobré viditelnosti  prý až na pohraniční hory. Park je i vítaným místem pro procházky v zeleni či nadšené běžce a nechybí zde ani nové dětské hřiště.  Samotnou hvězdárnu najdete schovanou za stromy až podle šipek. Budova má také zajímavou historii. Postavená byla v padesátých letech 20. století nadšenci z Astronomického kroužku ze čtyřiceti kusů panelů, které zbyly ze stavby prvního pražského paneláku stojícího necelý kilometr odtamtud. Hvězdárna má dvě pozorovací kupole a je spojena se Štefánikovou hvězdárnou na Petříně. Pro veřejnost pořádá mnoho akcí od různých tematických přednášek, filmových promítání až po pozorování denní či noční oblohy.

Ďáblický hřbitov

To nejsou jen nudné zdi! Naopak, ty tu tvoří architektonickou hodnotu. Rozsáhlý areál z let 1912-1914 obepínají  zdi zprohýbané ve stylu kubismu, doplněné velkolepým vstupem se zdobenými kovovými branami a doplněným bočními věžičkami s výraznými prvky tohoto stylu. Jeho tvůrcem byl významný architekt té doby Vladislav Hofman. Přestože se nepodařilo zrealizovat celý původní projekt, je jeho současná podoba i tak cenná ukázka architektonického i urbanistického řešení. Tento hřbitov je druhý největší v Praze a dokonce má i jedno prvenství - jde o jediný kubistický hřbitov v celé republice. Uprostřed památkově chráněného areálu je i krásná obřadní síň, která byla nedávno zrekonstruována. Kubistické jsou zde i doplňky veřejného prostranství jako koše, lavičky nebo sloupky pro pochodně. Architekturu zde doplňuje všudypřítomná zeleň a ačkoliv je toto místo smutným svědkem obětí různých historických událostí, jde o místo velmi důstojné.

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Nejen moderna...

A nakonec, pro milovníky historických budov je zde k vidění jako třešnička také krásná barokní Kaple Nejsvětější Trojice z roku 1755, zasvěcená patronu sv. Václavovi se zachovalým původní oltářem, řezbářskou výzdobou a restaurovanými freskami.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

  1. Otevřená Praha 2024 - fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha: Úplná pravidla soutěže
  2. Fotosoutěž Otevřená Praha - formulář pro zasílání fotografií
  3. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
  4. Otevřeně o Praze: Zahušťování zástavby. Respektuje stávající území a obyvatele?
  5. Rezidence primátora Prahy. Podívejte se dovnitř. Běžně se tam nedostanete, v říjnu máte šanci
  6. Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů
  7. Budova Českého Rozhlasu v Karlíně má bohatou historii. Z původního obecního domu vysílal i Říšský vysílač, v pivnici založili KSČ
  8. Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině
  9. Nákladové nádraží Žižkov se přemění ve čtvrť plnou bytů s industriální stopou
  10. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
  11. Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze
  12. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
  13. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
  14. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
  15. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
  16. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
  17. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
  18. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
  19. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
  20. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
  21. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
  22. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
  23. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Vizualizace: společnost JRD s.r.o.

Nová zástavba Císařky ponese stopy původního významu. Je inspirována vinicemi

Zemědělské usedlosti patřily odpradávna neodmyslitelně k příměstskému osídlení. Praha jich má bezpočet. Některé se podařilo zachránit, jiné nenávratně zmizely. Často se jedná o historicky cenné stavby u bývalých vinic. Usedlost zvanou Císařka čeká přeměna. Na jižních svazích pod parkem Ladronka ji nahradí soubor…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA