REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše

Trend zdravého pracovního prostředí v kancelářských budovách se netýká jenom vybavení konkrétních kanceláří, ale začíná především u správného návrhu celé budovy z hlediska osvětlení, větrání, vegetace. Investice do příjemného pracovního prostředí se firmám vrací v podobě vyšší výkonnosti a spokojenosti zaměstnanců. Podívejme se na moderní českou kancelářskou budovu.

Holešovická budova Visionary od architektonického studia Jakub Cigler Architekti dokončená na jaře 2018 je aktuálně druhou "nejzelenější " kancelářskou budovou ve střední Evropě (o dva body ji v hodnocení LEED překonala Praga Studios v Karlín). Podařilo se jí získat velmi vysoké hodnocení v rámci mezinárodní environmentální certifikace LEED Platinum, což dokládá, že je budova maximálně šetrná vůči životnímu prostředí. Díky Open House Praha jsme se mohli podívat, jak taková budova skutečně vypadá. Pojďte se podívat s námi.

Nízká spotřeba a energie z přírodních zdrojů

Z ekologického hlediska má například o 43% menší spotřebu elektrické energie oproti běžným budovám a nakupuje pouze tzv. zelenou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů, konkrétně větru a biomasy (původ je garantován certifikátem od Operátora trhu). Svícení zajišťují úsporná LED svítidla s automatickými čidly, která reagují jak na přítomnost osob (nesvítí, když tam nikdo není), tak na denní osvětlení – podle toho uzpůsobují intenzitu umělého osvětlení. Má také o 40 % nižší spotřebu vody, což je dosaženo tím, že jsou zde např. použity úsporné baterie u umyvadel, menší nádržky na splachování WC (4,5 l) a k zalévání střešní zahrady používá vodu dešťovou, kterou zachycuje a uchovává v nádrži v suterénu. Pozice budovy v blízkosti metra pomáhá pracujícím dostat se pohodlně do práce městskou hromadnou dopravou a podporována je i jízda na kole – jsou zde v dostatečném množství umístěny stojany na kola a v budově jsou pro cyklisty také sprchy. Před budovou je taktéž údajně nejvyužívanější stanice pro dobíjení elektromobilů.

Zdroj fotografie: archiv firmy Skanska

Zdravý interiér, zdraví zaměstnanci

Visionary získalo jako první v ČR a střední Evropě ocenění i z hlediska zdravého interiéru, tzv. certifikát WELL. Ten hodnotí 8 různých aspektů z pohledu kvality pro uživatele, jako je dostatek přirozeného denního světla, kvalita vzduchu, podpora zdravého životního stylu zaměstnanců apod. Celá budova je řízená sofistikovaným systémem MaR (měření a regulace). Zdroj vytápění zajišťuje společnost Pražská teplárenská, která dodává teplo do výměníkové stanice, a to se dále rozvádí do radiátorů u fasády. Čidla v místnosti hlídají standardní teplotu 22 °C, jednotliví uživatelé mají možnost teplotu regulovat pouze o +/- 3 stupně. K chlazení interiéru slouží chladící trámce u stropu. Vzduch je adiabaticky vlhčen, což znamená, že se vodou skrápí plocha, přes kterou prochází vzduch a tím se upravuje vlhkost na požadovaných 40 %. V zasedacích místnostech jsou potom instalována čidla na měření CO2 a pokud se překročí jeho doporučená koncentrace, automaticky se začne větrat (dříve než začnou účastníci jednání usínat).

Zdroj fotografie: archiv firmy Skanska

Mnoho funkcí jedné budovy

Na místě současné budovy se původně nacházela výtopna, která byla součástí nádraží Bubny. Developerem budovy Visionary byla česká pobočka švédské společnosti Skanska, nynějším vlastníkem je rakouská společnost CA Immo. Nabízí 23 000 m2 pronajímatelných ploch a najdete zde např. největší coworkingové centrum BusinessLink, poradenskou společnost Accenture, Škoda Auto, kreativní agentura WMC/Actum Digital nebo marketingovou agenturu Cocoon. Budova nabízí v přízemí i veřejné maloobchodní prostory, lékařské ordinace, kavárnu Vision Café a také školku Městské části Prahy 7, kterou mohou navštěvovat děti zaměstnanců, ale především děti z okolí. Budova si klade za cíle i podpoření komunitního života v městské části či impuls pro další rozvoj území Bubny - Zátory.

Zdroj fotografie: archiv firmy Skanska

Tvar budovy z logiky účelu i místa

Zvolený tvar budovy do písmene H není náhodný, ale naopak velmi efektivní, protože se tak do něj dostává hodně slunce a kancelářská místa jsou dobře osvětlená. Výsledný tvar ovlivnily ještě regulativy územního plánu v ulici Argentinská a zároveň základové konstrukce nesměly poškodit horkovod v ulici Plynární - to vyřešili architekti důmyslně tak, že tuto část budovy vykonzolovali. Zároveň tím byl dodržen požadavek na zpevnění uliční fronty a vzhled blokové zástavby. Dvě ze vzniklých lávek jsou mosty s rozponem 15 metrů z ocelové příhradové nosné konstrukce, ostatní na nich stojí nebo visí. K suteréní stěně byla použita vrstva vibroizolace, která pomáhá proti vibracím od projíždějících nákladních aut.

Zdroj fotografie: archiv firmy Skanska

Běžecký okruh a park na střeše

Zajímavostí je běžecký ovál nacházející se na střešní terase, který má být především benefitem pro místní zaměstnance. V zahradě je dále velké multifunkční sportovní hřiště, které mohou kromě zaměstnanců využívat i děti z mateřské školky a široká veřejnost. Na střeše jsou použity 2 typy zelených střech. Jeden typ je štěrková vrstva s trvalkami, která slouží zároveň jako akumulační, takže zadržená voda pomáhá udržovat stálou teplotu střechy (zabraňuje přehřívání). Druhým typem ve střední části je intenzivní trávník sloužící zároveň jako pobytová střecha.

Zdroj fotografie: archiv firmy Skanska

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

  1. Otevřená Praha 2024 - fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha: Úplná pravidla soutěže
  2. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
  3. Otevřeně o Praze: Zahušťování zástavby. Respektuje stávající území a obyvatele?
  4. Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů
  5. Budova Českého Rozhlasu v Karlíně má bohatou historii. Z původního obecního domu vysílal i Říšský vysílač, v pivnici založili KSČ
  6. Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině
  7. Nákladové nádraží Žižkov se přemění ve čtvrť plnou bytů s industriální stopou
  8. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
  9. Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze
  10. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
  11. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
  12. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
  13. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
  14. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
  15. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
  16. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
  17. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
  18. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
  19. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
  20. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
  21. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Unikátní škola vyžaduje unikátní interiér. Tabuli a lavice tu nehledejte

Unikátní škola vyžaduje unikátní interiér. Tabuli a lavice tu nehledejte

Povinnou školní docházkou prošel každý. Každý si ještě dnes vzpomene na zvonění ohlašující začátek vyučování v 8 hodin ráno, na svého spolužáka, se kterým sdílel místo v lavici, nebo na nepříjemné čtvrtletní písemky z matematiky. Děti z hloubětínské školy Vela ovšem nic z toho neznají. Škola, která zde v roce 2018…

REKLAMA