Povídání o katastru nemovitostí bude mít více částí:
- Digitalizace katastrálních map vedených na plastové fólii
- Přesnost digitální katastrální mapy a katastrální mapy digitalizované
- Jak se vyhnout případným problémům při užití dat katastrální mapy v územích s katastrální mapou digitalizovanou
- Zkvalitňování dat katastrální mapy
Dnes si představíme první díl:
Digitalizace katastrálních map vedených na plastové fólii
K nejvýznamnějším úkolům resortu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) v uplynulých letech patřila digitalizace katastrálních map, a to převodem nebo přepracováním katastrálních map dosud vedených na plastové fólii do digitální formy a na menší části území České republiky obnovou katastrálního operátu novým mapováním, nebo obnovou na podkladě výsledků pozemkových úprav. Rozsah digitalizace katastrálních map obnovou katastrálního operátu byl limitován finančními zdroji a kapacitami. Úkol na digitalizaci byl dokončen k 31. 12. 2017, kdy už byla katastrální mapa v digitální formě v 12954 katastrálních územích (k.ú.), což činilo 99,0 % z jejich celkového počtu 13084 k uvedenému datu. Ve zbytku k.ú. probíhaly nebo byly zahajovány pozemkové úpravy nebo mapování. Dokončovat v nich do uvedeného data digitalizaci převodem by znamenalo nehospodárné vynakládání rozpočtových prostředků.
K 31. 12. 2020 chyběla katastrální mapa v digitální formě pouze v 56 k.ú., tedy jen v 0,6 % z jejich celkového počtu 13075 k uvedenému datu. V dalších 323 k.ú. zbývalo v termínu do konce roku 2023 dokončit digitalizaci na jejich menších částech. Jedná se o části území nezahrnuté do probíhajících pozemkových úprav, nebo mapování, ve kterých jsou sice práce spojené s digitalizací dokončeny, ale jejich výsledky budou využity až po dokončení probíhající obnovy. Představu o stavu digitalizace v České republice může dát i následující obrázek s přehledem území s digitalizovanou (vektorovou) a nedigitalizovanou (analogovou) katastrální mapou z webové aplikace Archiv-WEB (KM-D je katastrální mapa digitalizovaná v původním souřadnicovém systému).
Přehled o digitalizaci katastrálních map. Zdroj: ČÚZK
Digitální katastrální mapa, nebo katastrální mapa digitalizovaná? Jaký je v nich rozdíl?
Stav, kdy výsledkem digitalizace katastrálních map přepracováním je někde digitální katastrální mapa (DKM) a jinde katastrální mapa digitalizovaná (KMD), závisí na tom, jak přesné bylo mapování, na jehož podkladě byly katastrální mapy na plastové folii vyhotoveny. DKM jsou výsledkem digitalizace map z číselného měření po roce 1927 v národním souřadnicovém systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S‑JTSK).
Původní mapy z číselného měření pokrývaly k 31. 12. 2017 49 % k.ú. KMD jsou pak výsledkem přepracování grafických map s geometrickým základem z mapování pro potřeby stabilního katastru, které se uskutečnilo v první polovině 19. století. Mapy s tímto základem k uvedenému datu pokrývaly 50 % k.ú.
Ukázka analogového rastru a digitalizované mapy. Zdroj: ČÚZK
Aktuální stav katastrální mapy v konkrétním k.ú. a další související informace je možné zjistit ve webové aplikaci Archiv-WEB.
Sdílet / hodnotit tento článek