BPEJ lze změnit při aktualizacích BPEJ na celých katastrálních území i na části katastrálního území. Aktualizace se provádějí každoročně na základě plánu aktualizace BPEJ Odborem půdní služby (OPS) Státního pozemkového úřadu ČR (SPÚ). Požadavky na aktualizace BPEJ jsou zasílány od poboček krajského pozemkového úřadu (PK KPÚ) na příslušný krajský pozemkový úřad (KPÚ) k odsouhlasení a z KPÚ na OPS SPÚ.
Prioritně jsou řešeny katastrální území před pozemkovou úpravou a na základě požadavků více vlastníků, popř. nájemců pozemků v daných k. ú. (mají mít souhlas vlastníka), kteří mohou poslat žádost na PK KPÚ, popř. přímo na OPS SPÚ.
Žádost musí být doložena uvedením skutečností, které dokládají nesprávnost stanovené a mapované BPEJ, nejlépe odborným posouzením půdního stavu (půdní typu, druhu, skeletovitosti, hloubky půdy, zamokření pozemku) a reliéfu (sklonitosti a expozice) předmětné lokality BPEJ. V žádosti by mělo být uvedeno číslo pozemkové parcely, katastrální území, kultura pozemku a zákres zájmového území. PK KPÚ posoudí vhodnost a úplnost žádosti. Velikost aktualizované plochy nemusí být totožná se zájmovým územím žadatele. PK KPÚ po dohodě s OPS vyhlásí aktualizaci BPEJ a svolá místní šetření.
Místního šetření se kromě vlastníka popř. nájemce (plná moc od vlastníka) účastní:
- PK KPÚ
- OPS SPÚ
- orgán ochrany zemědělského půdního fondu
- případně zástupce obecního/místního úřadu
Při místním šetření je vyhotoven zápis s uvedením zjištěných skutečností.
Při zjištění antropogenního ovlivnění a znehodnocení pozemku, kdy nelze BPEJ stanovit, je postupováno v souladu se zákonem na ochranu zemědělského půdního fondu. V případě zjištění odlišné BPEJ od mapované je vypracován OPS SPÚ nový průběh linií BPEJ – tzv. návrh změněné mapy BPEJ (NZM BPEJ), který je vyložen po dobu 30 dnů k veřejnému nahlédnutí na příslušné obci a na příslušné PK KPÚ nebo na KPÚ. O vyložení NZM BPEJ informují PK KPÚ a obec na svých úředních deskách (i elektronických). Pokud nejsou k návrhu žádné písemné připomínky (lze zaslat na PK KPÚ) je aktualizovaný stav BPEJ z „čekací vrstvy“ do celostátní databáze BPEJ a zapsán do Katastru nemovitostí. Postupuje se podle řídícího dokumentu SPÚ - „Metodického pokynu pro aktualizace BPEJ (viz. Obr. č.1)“ a vyhlášky č. 227/2018 Sb., o charakteristice bonitovaných půdně ekologických jednotek a postupu pro jejich vedení a aktualizaci.
Ukázka původního vymezení BPEJ a stavu po aktualizaci je na obr. č. 2 a č. 3.
Sdílet / hodnotit tento článek