REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Povolování staveb více o tématu

Dostavěli jste dům? Nezapomeňte na důležité papírování! Co musíte udělat po dokončení stavby

Stavba může být užívána jen k povolenému účelu. Nesmí ohrožovat život a zdraví osob nebo zvířat, bezpečnost, životní prostředí, zájmy státní památkové péče, archeologické nálezy a sousední stavby (§ 132 odst. 3 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona). Splnění těchto požadavků se dokládá revizemi, zkouškami a měřeními a je povinností stavebníka je opatřit i v případě, že stavba není kolaudována.
Ilustrační obrázek, zdroj Fotolia - artush
Ilustrační obrázek, zdroj Fotolia - artush

Obecně lze říci, že jakákoliv stavba se musí postavit a dokončit podle schválené projektové dokumentace a teprve pak je možné jí užívat (ust. § 119 odst. 1 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona). Stavba je dá se říci jako „živý organizmus“, proto z tohoto obecného pravidla existuje malá výjimka. Je možné postavit stavbu s nepodstatnými odchylkami od projektové dokumentace. Co je, a co není možné považovat za nepodstatnou odchylku, napovídá § 118 odst. 7 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona, nesmí se jednat například o změnu půdorysu ani výšky, nesmí dojít k negativnímu ovlivnění požární bezpečnosti, atd. Za takovou nepodstatnou odchylku lze považovat například drobnou změnu dispozice stavby.

Tyto změny se pak zaznamenají do tzv. dokumentace skutečného provedení (§ 125 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona), kterou by měl každý vlastník stavby uchovávat po celou dobu její životnosti. Dokumentace skutečného provedení musí obsahovat i geometrické zaměření stavby, které bude součástí vkladu na katastr nemovitostí (pokud stavba podlého zápisu do katastru nemovitostí – například rodinný dům se do katastru nemovitostí zapisuje, ale například plot, nebo vodovodní přípojky ne.)

Odchylky od dokumentace musí povolit úřad

Ostatní odchylky (tedy ty, které nejsou drobné) od projektové dokumentace je pak třeba povolit stavebním úřadem (změna stavby před dokončením) a to ještě dříve, než se začne se samotnou realizací takové změny.  

Některé stavby, předtím než je možné začít s jejich užíváním, vyžadují kolaudaci (kolaudační souhlas nebo kolaudační rozhodnutí), takové stavby jsou vyjmenované v ust. § 119 odst. 1 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona.

Naopak ostatní, nevyjmenované stavby, kolaudaci nevyžadují. Neznamená to však, že stavebník je zbaven odpovědnosti za správné provedení stavby a tedy i například obstarání všech zkoušek, revizí a měření vyžadované zvláštními právními předpisy.

Co dělat po dokončení stavby

Můžeme se podívat na konkrétní stavby, a na co nezapomenout před započetím jejich užívání.

Rodinný dům

Rodinný dům nepodléhá kolaudaci, před užíváním takové stavby je nezbytné zajistit si všechny revize, kterými jsou zejména revize elektro, revize hromosvodu, pokud stavba obsahuje komín, tak i revize komínu.

Stavba by měla být schopná bezpečného užívání. Měly by být tedy instalovány všechny bezpečností prvky a to zejména zábradlí na schodišti, balkonech a lodžiích, případně ve francouzských oknech v patře. Rodinný dům musí splnit i energetickou náročnost budov a tedy musí být hotový zateplovací systém, i když nemusí být realizována jeho finální úprava.

Před užíváním domu je potřeba, aby byly zkolaudované navazující stavby, jako je případná stavba komunikace, vodovodu, atd. a vyřešena likvidace dešťových vod na vlastním pozemku.

K přidělení popisného nebo evidenčního čísla u rodinného domu, který se nekolauduje, stavebník požádá stavební úřad, aby vyzval obecní úřad k přidělení čísla popisného nebo evidenčního. Tato skutečnost vyplývá z § 31a odst. 1 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., zákon o obcích.

Stavba pro rodinnou rekreaci

U stavby pro rodinnou rekreaci jsou požadavky velmi podobné jako u stavby rodinného domu, s tou výjimkou, že u staveb pro rodinnou rekreaci není nutné dokládat průkaz energetické náročnosti budovy a tedy není nutné realizovat jakékoliv zateplení takového objektu.

Vodovod a kanalizace

U vodovodů a kanalizací je důležité, zda se jedná pouze přípojku, která je ve vlastnictví koncového uživatele, nebo řad, který bude předán do správy místní společnosti – liší se region od regionu. Ta pak může mít specifické požadavky na předání této stavby do jejího užívání. Většinou jde o požadavek provedení kamerové zkoušky, kterou se dokládá bezchybné provedení stavby. Ke kolaudaci na stavební úřad se pak předkládá doklad o nepropustnosti (tlaková zkouška) a doklad o nezávadnosti pitné vody.

V případě, že stavba není napojena na kanalizaci, a splaškové vody jsou odváděny do jímky, je třeba zajistit zkoušku těsnosti jímky. Jímka by měla být bezodtoká po celou dobu její životnosti. V praxi se pak stává, že stavební úřad v případě pochybností požaduje doložení faktur, nebo dokladů ohledně četnosti vyvážení takové jímky a tedy ověření, zda spotřeba vody v domě odpovídá množství likvidované vody.

Komunikace

U stavby komunikace záleží, o jakou kategorii pozemní komunikace se bude jednat (rozdělení je možné dohledat v zákoně č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích v § 2) Těmi nejčastějšímu v případech stavby rodinných a bytových domů budou místní komunikace a veřejně přístupné pozemní komunikace. Místní komunikace jsou v majetku obce, na jejímž území se komunikace nachází, a tedy po dokončení a kolaudaci jsou předány do jejich vlastnictví a správy.  Požadavky na předání pak záleží na konkrétní obci. Veřejně přístupná účelová komunikace je ve vlastnictví fyzické nebo právnické osoby, většinou tedy majitelů pozemků a staveb, ke kterým tato komunikace vede.

Komunikace vždy podléhají vydání minimálně kolaudačnímu souhlasu, k jeho získání je zapotřebí stanoviska Policie ČR, která zkoumá bezpečnost stavby. Je nutné, aby bylo instalováno veškeré svislé dopravní značení a realizováno vodorovné dopravní značení dle dopravně inženýrského opatření. S ohledem na konkrétní situaci pak své stanovisko ke kolaudaci vydává i Hasičský záchranný sbor.

Bytový dům

U stavby bytového domu jsou požadavky na revize obdobné jako u rodinného domu, popřípadě stavby pro rodinnou rekreaci. Bytový dům však podléhá kolaudaci a tak všechny revize, zkoušky a měření bude nutné předložit stavebnímu úřadu.  Jsou zde navíc zvýšené požadavky na hlukové limity mezi jednotlivými bytovými jednotkami i společnými prostorami. Splnění se dokládá zvukovou zkouškou, vše pak kontroluje Krajský hygienická stanice, která vydává stanovisko ke kolaudaci. Hasičský záchranný sbor pak zkoumá splnění veškerých protipožárních opatření a to zejména únikové cesty.

Jestliže je součástí bytového domu i výtah, pak si stavební úřad ke kolaudaci vyžádá i veškeré revize výtahu.  

U bytového domu jsou zvýšené požadavky na bezbariérové užívání staveb, což je podrobeno bližšímu zkoumání i při kolaudaci. Mezi nejčastější pochybení patří zejména chybné otevírání vstupních dveří, šířka veřejných prostor, atd.

Další způsoby, jak začít stavbu legálně užívat

Na závěr bych ještě zmínila, že kolaudace není jediný způsob, jak stavbu užívat (v případě staveb vyžadujících kolaudaci), stavební zákon nabízí ještě institut předčasného užívání a zkušebního provozu.

Předčasné užívání (§ 123 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona) je časově omezené povolení, na základě něho je možné stavbu užívat před jejím úplným dokončením, ale pouze za předpokladu, že to nemá podstatný vliv na uživatelnost stavby, neohrozí to bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí. U stavby prováděné dodavatelsky stavebník k žádosti připojí dohodu se zhotovitelem stavby, obsahující jeho souhlas, popřípadě sjednané podmínky předčasného užívání stavby.

Zkušebním provozem (§ 124 zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona) stavby se ověřuje funkčnost a vlastnosti provedené stavby podle dokumentace či projektové dokumentace. Zkušební provoz se povolí na žádost stavebníka, nebo nařídí na základě požadavku dotčeného orgánu. Většinou jde o ověření hlučnosti stavby (provozu) a jejího vlivu na okolí. Zkušební provoz, stejně jako předčasné užívání je časově omezené. Vyhodnocení výsledků zkušebního provozu stavebník připojí k žádosti o vydání kolaudačního souhlasu. Zkušební provoz lze povolit jen na základě souhlasného závazného stanoviska, popřípadě rozhodnutí dotčeného orgánu.

Ing. Martina Píšová

Lektorka a konzultantka v oblasti stavebního práva. Vystudovala fakultu stavební na ČVUT v Praze. Má několikaletou praxi na Krajském úřadě Libereckého kraje, kde metodicky vedla a školila stavební úřady. Své služby nabízí na www.tumismo.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Povolování staveb

  1. Příručka Jak na povolení rodinného domu
  2. Nový stavební zákon: Základní principy povolení stavby v novém zákoně a lhůty úřadů
  3. Nový stavební zákon: Co si zjistit před projektováním domu a zahájením řízení
  4. Stavíte dům? Koho potřebujete podle nového stavebního zákona i když stavíte svépomocí
  5. Nový stavební zákon: Schvalování staveb. Co je drobnou, jednoduchou nebo vyhrazenou stavbou?
  6. Je garáž drobná stavba? Co jsou drobné stavby v novém stavebním zákoně? Potřebujete na ně povolení?
  7. Nový stavební zákon: Jaké jsou požadavky na výstavbu v zákoně? A jaká města budou mít privilegium vlastních předpisů?
  8. Nový stavební zákon: Závazná stanoviska dotčených orgánů. Jaká razítka pro povolení stavby si musíte oběhat? Co zajistí úřad?
  9. Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?
  10. Nový stavební zákon: Jak probíhá řízení o povolení stavby? Jaké námitky a v jakých lhůtách lze uplatnit?
  11. Nový stavební zákon: Rozhodnutí o povolení záměru. Jak dlouho platí stavební povolení?
  12. Nový stavební zákon: Kolaudací je závěrečná kontrolní prohlídka. Kontroly může stavební úřad provádět i mimo výstavbu
  13. Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?
  14. Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?
  15. Stavět a vlastnit dům není jen o užívání si práv. Máte i povinnosti
  16. Nový stavební zákon: Nestavební záměry, terénní úpravy, scelování pozemků. Kdy potřebujete povolení úřadu?
  17. Nový stavební zákon: Co najdete v prováděcích právních předpisech
  18. Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?
  19. Nový stavební zákon: Nařídí vám úřad stavbu zbourat nebo ji dodatečně povolí?
  20. Staré domy, nové předpisy. Co dnes musí splňovat nemovitosti, které se postavily v minulosti?
  21. Jak vyřídit stavební povolení a nezbláznit se
  22. Kdo je stavebník, co je to stavba nebo dokumentace? Pojmy stavebního zákona
  23. Co všechno je potřeba pro stavbu rodinného domu? Pozemek, povolení, dozor...
  24. Kolaudace: Co to je, jaká byla v minulosti, jaká je dnes. Co chystá nový stavební zákon?
  25. Nový stavební zákon v kostce: Přechodné období, délka řízení, noví pracovníci úřadů
  26. Nový stavební zákon v kostce: Projektová dokumentace, uznávání podkladů a vydaná oprávnění
  27. Nový stavební zákon v kostce: Kolaudace a dodatečné povolování černých staveb
  28. Urychlí se povolení rodinného domu již nyní? Změny stávajícího stavebního zákona od ledna 2021
  29. Novela stavebního zákona od ledna 2021: Užívání rodinného domu máte povinnost hlásit i když se nekolauduje
  30. Změny pro stavebníka rodinného domu po novele stavebního zákona od ledna 2018
  31. Užívání rodinného domu a zápis do katastru nemovitostí po 1. 1. 2018 bez kolaudace
  32. Proces schvalování staveb přehledně. Platnost od ledna 2018
  33. První krok k povolení stavby: Územní řízení. Platnost od ledna 2018
  34. Územní souhlas: Umístění jednoduchých staveb a záměrů od ledna 2018
  35. Zjednodušené územní řízení dle novely stavebního zákona od ledna 2018
  36. Stavební povolení dle novely stavebního zákona od ledna 2018
  37. Ohlášení jednoduchých staveb v platnosti od ledna 2018
  38. Kdy je nutné stavební povolení pro altán, pergolu nebo přístřešek?
  39. Zájemci o mobilní domek se mýlí v zákoně. I dům na kolech často potřebuje souhlas stavebního úřadu
  40. Stavba dočasná: Na jak dlouho se povoluje, z čeho má být postavená a kdy se odstraňuje?
  41. Chcete zbourat dům či garáž? Kdy potřebujete povolení k odstranění stavby
  42. Změna stavby není jen tak. Kdy je nutné změnu nahlásit a kdy je nutné povolení
  43. Dostavěli jste dům? Nezapomeňte na důležité papírování! Co musíte udělat po dokončení stavby
  44. Dejte pozor na účel stavby. Jak je to s bydlením v ateliéru nebo v kanceláři
  45. Jak dlouho platí stavební povolení? Dejte si pozor na termíny
  46. Zastavěná plocha stavby - jak se změří a co všechno se do ní počítá?
  47. Novela zákona o ochraně před hlukem klade nové povinnosti na stavebníky rodinných domů
  48. Stavba neoprávněná a nepovolená: Jaký je v tom rozdíl?
  49. Koordinované závazné stanovisko – co to je a kde to získat?
  50. Co je to EIA a k čemu je dobrá?
  51. Jaké lhůty má stavební úřad na vyřízení stavebního povolení na rodinný dům?
  52. Jak se bránit stavebnímu úřadu při nečinnosti nebo při zamítnutí stavby
  53. Pravomoci stavebního úřadu - co může zakázat a co musí posuzovat
  54. Jakou kvalifikaci musí splňovat úředník na stavebním úřadě?
  55. Může stavební úřad ovlivňovat, jak má vypadat váš rodinný dům?
  56. Kdy může stavební úřad nařídit odstranění stavby, terénních úprav nebo zařízení?
  57. Lze postavit rekreační chatu na louce? Co je možné stavět v nezastavěném území
  58. Rodinný dům v CHKO. Na co dát pozor při jeho umisťování
  59. Stavební povolení na rodinný dům v chráněné krajinné oblasti (CHKO)
  60. Památková ochrana staveb: Jak postupovat při záměru koupě či stavby nemovitosti
  61. Na co má nárok majitel památkově chráněného domu? Proč chránit památky?
  62. Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ
  63. Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Přečtěte si více k tématu Povolování staveb

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

REKLAMA